Upršané jesenné dni sú ako stvorené pre pohodu v teple, s dobrou knihou a voňavým čajom. V knihách, ktoré vám predstavujeme a o ktoré môžete súťažiť, nájdete romantiku aj napätie. 

Mary Baloghová: Na krídlach lásky

Lady Jessica Archerová stratila záujem o vzrušujúci život londýnskej smotánky, keď jej sesternicu a najlepšiu priateľku Abigail Westcottovú vyššie kruhy odmietli, lebo vysvitlo, že jej rodičia neboli zosobášení. Ale Jessica bola vždy praktická, a preto sa vo svojich dvadsiatich piatich rokoch rozhodne, že sa vydá, aj keď bez lásky. Vie, že je dobrá partia, koniec koncov je sestra vojvodu Netherbyho.

Jessice dvorí veľa džentlmenov, ktorí spĺňajú jej vysoké nároky, na plesoch ju vždy obklopuje verná družina. A tak keď sa stretne s tajomným Gabrielom Thornom, ktorý sa vrátil z Nového sveta, aby sa ujal rovnako tajomného dedičstva, zdá sa jej neprijateľný, lebo hneď pri prvom stretnutí sa jej opovážil oznámiť, že sa s ňou plánuje oženiť. Keď však Jessica pochopí, kto je Gabriel v skutočnosti a čo je ochotný urobiť, aby ochránil ľudí, ktorí od neho závisia, zapáči sa jej jeho úsilie – a zapáči sa jej aj on ako muž.

Ukážka z knihy

Abigail Benningtonová, rodená Westcottová, Jessicina sesternica a najlepšia priateľka, priviedla koncom februára na svet syna Setha, svoje prvé dieťa. Narodilo sa necelé dva roky po tom, čo sa vydala za podplukovníka Gilberta Benningtona. Rodinu Westcottovcov o mesiac pozvali na krstiny do gloucestershirskej dedinky, na jej kraji žili Abby a Gil vo svojej Rose Cottage. Našťastie nebola to len chalúpka, ako by sa dalo čakať podľa názvu, v skutočnosti išlo o panské sídlo. No keď tam zavítali Westcottovci v hojnom počte, bolo tam na prasknutie, ako sa vyjadril strýko Thomas, lord Molenor. A to bolo dobre, ako povedala teta Viola, Abbina mama, markíza Dorchesterová, hoci ľutovala, že neprišli jej druhé dve deti Camille a Harry, tie sa rozhodli, že Abby navštívia neskôr, keď sa trochu oteplí. Početné deti Camille a Joela by samy osebe zaplnili stan, ktorý by zaberal celý trávnik.

Agatha Christie: Predávkovanie smrťou

V živote slávneho Hercula Poirota sa ani taká banálna záležitosť ako návšteva zubára nemôže odohrať bez toho, aby došlo k vražde. Zopár hodín po jeho odchode z ordinácie nájdu doktora Morleyho s guľkou v hlave a pištoľou na dlážke. Onedlho vyjde najavo, že pán Amberiotis, jeden z Morleyho pacientov, ktorých v ten deň ošetril, zomrel na predávkovanie lokálnym anestetikom.

Polícia na čele s hlavným inšpektorom Jappom sa domnieva, že ide o klasický prípad vraždy a následnej samovraždy: doktor Morley neúmyselne zabil pacienta nadmernou dávkou anestetika, a keď si uvedomil svoju chybu, vzal si život. Poirotovi však táto teória nedáva zmysel a čoskoro sa ukáže, že jeho tušenie bolo správne…

Ukážka z knihy

Záhrada! Poirot sa v myšlienkach vrátil k úhľadne udržiavanej predzáhradke v Ealingu, k symetrickým záhonom. Ideálne miesto, kam by sa dala zakopať mŕtvola. Vzápätí sám seba napomenul, zahnal bláznivý nápad.                                                                                                        „Lenže, ak nie je mŕtva,“ pokračoval Japp, „tak kde je? Pred mesiacom obletel jej opis v novinách celé Anglicko…“                                                                                                                    „Nikto ju nikde nevidel?“                                                                                                                        „Naopak, videl ju kadekto. Neverili by ste, koľko vädnúcich žien v strednom veku v olivovozelenom kostýme behá po svete. Zbadali ju na slatinách v Yorkshire, v liverpoolskom hoteli, v devonskom penzióne, dokonca aj na pláži v Ramsgate. Moji ľudia obetavo preverili všetky podnety, ale k ničomu to neviedlo, akurát sme obťažovali množstvo solídnych starnúcich dám.“ Poirot súhlasne mľasol jazykom.

Daniel Silva: Prípad Caravaggio

Počas reštaurovania obrazu od Veroneseho v Benátkach dostane Gabriel Allon naliehavú správu z talianskej polície. Jeho priateľ, výstredný londýnsky obchodník s umením Julian Isherwood, sa ocitol vo väzbe ako podozrivý v prípade vraždy. Obeťou je Jack Bradshaw, bývalý britský diplomat a špión, ktorý obchodoval s ukradnutými obrazmi a predával ich neznámemu zberateľovi.

Medzi stratenými dielami je aj Caravaggiov nádherný oltárny obraz. Ak chce Allon dokázať priateľovu nevinu, musí vypátrať tento vzácny obraz a odhaliť totožnosť záhadného zberateľa. A tak sa pustí do napínavého pátrania, ktoré ho zavedie do vysvietených ulíc Paríža a Londýna, do podsvetia Marseilles a Korziky a napokon až do malej súkromnej banky v rakúskom Linzi. Je to mimoriadne riskantná operácia a čas na jej úspešné zavŕšenie sa rýchlo kráti…

Ukážka z knihy

Pre Isherwooda to nebolo prvé nútené vyhnanstvo. Narodil sa v predvečer druhej svetovej vojny v Paríži ako jediné dieťa známeho obchodníka s obrazmi Samuela Isakowitza; po nemeckej invázii ho preniesli cez Pyreneje a prepašovali do Británie. Parížske detstvo a židovský pôvod boli dve stránky Isherwoodovej pestrej minulosti, ktoré tajil pred ohováračmi z londýnskych umeleckých kruhov. Pokiaľ ostatní vedeli, bol Angličan do špiku kostí — anglický ako čaj o piatej a zlý chrup, hovorieval s obľubou. Julian Isherwood bol jednoducho neporovnateľný, pre priateľov Julie, pre kamarátov z mokrej štvrte Násoska Julian a jeho svätosť pre kunsthistorikov a kurátorov, ktorí často využívali jeho neomylné oko. Absolútne lojálny, až priveľmi dôverčivý, mal bezchybné spôsoby a v podstate nijakých nepriateľov, čo bolo samo osebe pozoruhodné vzhľadom na to, ako dlho už brázdil zradné vody umeleckého sveta. Isherwood bol predovšetkým slušný a slušnosť je dnes nedostatkový tovar nielen v Londýne.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Na krídlach lásky, Predávkovanie smrťouPrípad Caravaggio  sa môžete zapojiť do nedele 10. októbra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.