Ani tento týždeň na portáli BBonline.sk nechýba súťaž o knižné novinky v spolupráci s vydavateľstvom Ikar. V nasledujúcich riadkoch si opäť priblížime viaceré zaujímavé knižky.

Kate Mossová: Citadela

Citadela je tretí diel mysterióznej série, voľné pokračovanie medzinárodných bestsellerov Kate Mossovej Labyrint a Hrobka. V príbehu sa vraciame na mystický francúzsky juh, kde sa minulosť spája s prítomnosťou a hrdinovia – nie všetci z mäsa a kostí, bojujú o budúcnosť.

IkarLeto 1942. Mladá žena Sandrine nachádza v meste Carcassonne napoly mŕtveho mladého muža. Z jeho úst prvý raz počuje tajomné slová, ktoré predurčia jej ďalší život. Mladík za záhadných okolností zmizne. Odvážna Sandrine, inšpirovaná mystickým proroctvom, sa vrhne do boja, o ktorom predtým takmer nič nevedela. Sandrine vytvorí ženskú odbojovú bunku, ktorú nazve Citadela. Bojuje proti nemeckým okupantom Francúzska i domácim kolaborantom, no vie, že má aj ďalšiu, ešte ťažšiu úlohu. Z hlbín času na ňu volajú duchovia, ktorí čakajú, kto ich vyslobodí. Bude to ona? Alebo jeden z troch mužov, ktorí sú s jej životom spätí? Kde leží skutočná hrozba? A kto je strážcom dávnych tajomstiev, ktoré do Pyrenejí pritiahli ľudí s ušľachtilými úmyslami, ale aj spojencov najväčšieho zla?

Ukážka z knihy: Sandrine pokrútila hlavou. „Keď sa zamyslím, ako je na tom naša krajina, toto pôsobí… nie bezvýznamne, ale…“

Baillard na ňu uprel pohľad. „Vraví sa, že poznanie obsiahnuté v týchto siedmich veršoch je mocnejšie a hroznejšie ako všetko v Starom zákone alebo v proroctvách Zjavenia.“

Sandrine sa nahla dopredu a pozrela mu do očí. „Aké poznanie?“ Prekvapilo ju, aký má pevný hlas, aj keď sa jej zrýchlil tep.

„Kresťania veria, že na poslednom súde sa všetci zjednotíme v okamihu apokalypsy. Táto viera tvorí základ rôznych presvedčení. Dnešným ľuďom už táto predstava pripadá podivná. Odmietajú ju ako mágiu, povery alebo rozprávky. Ale pre tých, čo kráčali po tejto zemi pred nami, bolo spojenie tohto a budúceho sveta prirodzené a samozrejmé.“

„V poriadku, no čo presne Kódex sľubuje?“ naliehala.

„Že v časoch veľkého nebezpečenstva, v časoch veľkých útrap je možné privolať armádu duchov, aby zasiahla do ľudských záležitostí.“

„Armádu duchov? Ale veď to je nemožné!“

„Mŕtvi sú všade okolo nás, Sandrine,“ vyhlásil Baillard tichým, vyrovnaným hlasom. „Viete to aj vy. Necítite blízko seba svojho otca?“

„Áno, ale to je iné…“

„Naozaj?“

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 29. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Aký názov má ženská odbojová bunka, ktorú vytvorí Sandrine?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Natália Hupianová.

Lisa Renee Jonesová: Keby som bola tebou

Mladej učiteľke Sare sa náhodou dostane do rúk denník akejsi Rebeccy. Neodolá, nakukne doň a nájde v ňom šteklivé opisy ľúbostnej aféry s neznámym mužom. Nemyslí už na nič iné, vášnivé, no drsné erotické scény ju celkom opantajú. Zrazu sa však záznamy v denníku končia a ona sa rozhodne vypátrať, čo sa s Rebeccou stalo. Stopy ju zavedú do galérie, kde spoznáva dvoch príťažlivých mužov. Ktorý z nich je tajomným milencom z denníka? Rebecca sa ocitá vo víre odvážnych a nebezpečných intímnych zážitkov, čoraz viac ochutnáva zo zakázaného ovocia. Čo ak sa jej nepodarí vymaniť sa z osudu poslušnej otrokyne?

keby_som_bola tebouUkážka z knihy: Bol nádherný. Ten najúžasnejší chlap, akého som kedy stretla, naozaj. Vnútrom mi prebehla šialená žiadostivosť. Túžila som ho cítiť vo svojej blízkosti, chcela som cítiť jeho dotyky a opätovať mu ich. Lenže teraz už viem, že bez jeho dovolenia naňho nesmiem ani siahnuť. A viem tiež, že ho nesmiem o dovolenie prosiť.

Naučili ma to naše predchádzajúce stretnutia. Zraniteľnosť zúfalej prosby si užíva až priveľmi. Rád mi odopiera rozkoš, až kým mnou celkom nelomcuje vášeň. Až kým nie som len číre slzy a pot. Páči sa mu, že má nado mnou takú moc. Páči sa mu, že ma úplne ovláda. Prečo ho nedokážem nenávidieť? Niekedy sa mi zdá, že ho milujem.

Páska na oči ma mala varovať, že sa rútim tam, odkiaľ niet návratu. Keď sa nad tým spätne zamyslím, tuším ma aj varovala. V okamihu, keď ju hodil na posteľ, pocítila som výzvu a nato mi nabehli zimomriavky. Predstava, že nebudem vidieť, čo sa deje, ma mala vzrušiť, a tak sa aj stalo. Zároveň ma však vystrašila, ale vtedy som ešte nevedela prečo…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 29. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Čo sa dostane do rúk učiteľky Sary?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Jela Adamcová.

Nazanin Afshin-Jamová/Susan McClellandová: Odsúdená

Pozoruhodný príbeh dvoch žien – modelky na vrchole kariéry a tínedžerky v cele smrti v Iráne, ktorých život navždy zmenil jeden e-mail. Obe ženy majú zhodou okolností rovnaké krstné meno Nazanin.

OdsudenaNazanin Afshin-Jamová bola na výslní svojej kariéry. V roku 2006 podpísala zmluvu na nahratie prvého CD a po umiestnení sa na druhom mieste v súťaži Miss World sa stala vyhľadávanou modelkou a ikonou medzi iránskou disidentskou komunitou. No v jedno popoludnie dostane e-mail, ktorý zmení jej životnú dráhu. Dozvie sa z neho o istom kurdskom dievčati – Nazanin Fatehiovej, ktorá čelí trestu smrti v Iráne za prebodnutie muža, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Nazanin Afshin-Jamová sa jej pohotovo zastane. Vkročí do sveta medzinárodnej diplomacie, kde spoznáva temné stránky krajiny, v ktorej sa narodila: vraždy zo cti, násilie voči ženám a štátom schválené popravy detí. Zatiaľ čo Fatehiová živorí vo väzení v takých katastrofálnych podmienkach, že si chce siahnuť na život, Afshin-Jamová horúčkovito pracuje na kampani na jej záchranu. Takto osud spojí životy dvoch žien – jednej, ktorá má všetky možnosti, a druhej, ktorá žije v najhlbšej chudobe, v boji za spravodlivosť. Kniha Odsúdená je výnimočný a inšpirujúci príbeh o solidarite medzi ženami.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 29. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Aké mená majú dve hrdinky príbehu Odsúdená?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mária Barčíková.