Mrazivé napätie a zakázaná vášeň v psychologickom trileri Dokonalá lesť, strhujúci triler o priateľstve a viere Rád a podmanivý príbeh o nádeji, ktorá nikdy nezomiera, Posledný let. Tieto tri knihy môžete vyhrať v našej prvej tohtoročnej súťaži.

Sandra Brown: Dokonalá lesť

Agent FBI Drex Easton zasvätil celý život jedinému cieľu – dolapeniu sériového vraha, ktorý zabil najmenej osem žien. Po páchateľovi neostávajú telá obetí ani žiadne stopy. Ženy vždy záhadne zmiznú spolu s peniazmi z bankových účtov a tajomný muž po sebe nezanechá ani odtlačok prsta… Po rokoch pátrania sa predsa len objaví jedna stopa. Vedie k uhladenému šesťdesiatnikovi Jasperovi Fordovi, ktorý žije s mladšou manželkou Taliou na predmestí Charlestonu.

Krásna Talia Drexovi hneď pri prvom stretnutí pomotá hlavu, no mladý muž si napriek tomu kladie otázku, či je manželova spolupáchateľka, alebo sa Jasper chystá zabiť aj ju. Podarí sa Drexovi získať kľúčové dôkazy, ktoré by nanajvýš opatrného Forda spojili aspoň s jedným prípadom? Alebo mu priamo pred očami predvedie ďalšiu dokonalú lesť a znovu zmizne ako duch, bez akýchkoľvek stôp a s ďalšou mŕtvou ženou na konte?

Ukážka z knihy

Automatické dvere sa otvorili. Drex Easton jediným skúmavým pohľadom preletel vestibul hotela. Bol prázdny, okrem peknej mladej ženy za recepčným pultom. Pleť mala ako porcelánová bábika, lesklé čierne vlasy zviazané do chvosta. Vítala ho s neistým úsmevom.
„Dobré ráno, pane. Ako vám môžem pomôcť?“
Drex si položil kufrík k nohám. „Nemám rezerváciu, ale potrebujem izbu.“
„Ubytovať sa dá až po druhej popoludní.“
„Hmm.“
„Kvôli… kvôli pohodliu našich hostí máme checkout až napoludnie.“
„Hmm.“
„Chyžné potrebujú čas, aby…“
„Je mi to jasné, slečna Liová,“ prečítal jej menovku pripnutú na gaštanovohnedom saku. Usmial sa. „Dúfal som, že by ste kvôli mne mohli urobiť výnimku.“
Siahol si po peňaženku do zadného vrecka nohavíc, pričom sa mu sako rozhalilo a zbadala puzdro so zbraňou pod jeho ľavou rukou. Pri pohľade naň rýchlo zažmurkala, zdvihla zrak a stretli sa im oči. Uprene hľadel na ňu.
„Žiadny strach,“ povedal potichu, otvoril peňaženku a ukázal jej odznak a preukaz špeciálneho agenta Federálneho vyšetrovacieho úradu.
Nerád ním mával každému pred nosom. Robil to, len keď potreboval obísť pravidlá a zákazy. U slečny Liovej to zabralo a hneď sa pustila do práce.
„Pozriem sa, čo pre vás môžem urobiť.“

Daniel Silva: Rád

Gabriel Allon je spolu so svojou ženou a deťmi na vytúženej dovolenke v Benátkach, keď vo Vatikáne náhle zomrie pápež Pavol VII. Gabriela odvolajú do Ríma na žiadosť Luigiho Donatiho, osobného tajomníka Svätého Otca, ktorý neverí oficiálnej správe, že pápež zomrel na srdcový infarkt. Má na to dva dobré dôvody: členovia Švajčiarskej gardy, ktorí v tú noc stáli na stráži pred pápežskými apartmánmi, sú nezvestní a takisto zmizol aj list, ktorý Svätý Otec písal v posledných hodinách svojho života. Bol adresovaný Gabrielovi Allonovi.

Autor Daniel Silva

Pri bádaní vo Vatikánskom tajnom archíve som natrafil na pozoruhodnú knihu…

Tou knihou je dlho utajované evanjelium, ktoré spochybňuje spôsob, akým Nový zákon opisuje jednu z najzávažnejších udalostí v dejinách ľudstva. Rád svätej Heleny sa preto nezastaví pred ničím, len aby sa kniha nedostala do rúk Gabrielovi Allonovi. Rád, záhadný katolícky spolok s väzbami na európsku krajnú pravicu, zosnoval sprisahanie, ktorého cieľom je ovládnuť pápežský stolec. A to všetko je iba začiatok…

Ukážka z knihy

Telefón zazvonil o 23.42. Luigi Donati sa ohlásil až po krátkom zaváhaní. Číslo na displeji patrilo Albanesemu. Iba jeden dôvod ho mohol prinútiť zavolať tak neskoro.
„Kde ste, excelencia?“
„Za múrmi.“
„Aha, isteže. Veď je štvrtok.“
„Stalo sa niečo?“
„Do telefónu radšej nie. Človek nikdy nevie, kto načúva.“

Donati vykročil do vlhkej studenej noci. Mal na sebe civilný čierny kňazský oblek s kolárikom, nie zvyčajnú reverendu s krátkou pelerínou a fialovým lemovaním, ktorú nosil v úrade, ako muži s rovnakou cirkevnou hodnosťou volali Apoštolský palác. Arcibiskup Donati bol osobným tajomníkom Jeho Svätosti pápeža Pavla VII. Vysoký, štíhly, s hustými tmavými vlasmi a tvárou filmového idolu nedávno oslávil šesťdesiate tretie narodeniny.

Vek mu nijako neubral z príťažlivosti. Nedávno ho časopis Vanity Fair nazval Sexi Luigi. V ohováračskom svete Rímskej kúrie mu to spôsobilo veľa trápnych chvíľ. Donati bol však známy svojou bezohľadnosťou, a tak sa nikto neodvážil povedať mu niečo do očí. Nikto okrem Svätého Otca, ktorý si ho neľútostne doberal.
Do telefónu radšej nie…

Charlotte McConaghy: Posledný let

Franny Stoneová mala odjakživa túlavé topánky. Dáva sa viesť prílivom a vtákmi na oblohe a to jej pomáha zabúdať na straty, ktoré v živote utrpela. No divá príroda postupne mizne a Franny sa už nemôže túlať bezcieľne. Vyberie sa do Grónska, pevne rozhodnutá nájsť posledný kŕdeľ rybárov dlhochvostých a sledovať ich pri migrácii od pólu k pólu až do ďalekej Antarktídy.

Autorka Charlotte McConaghy

Presvedčí kapitána lode Saghani Ennisa Malonea, aby ju vzal na palubu – podarí sa jej obmäkčiť jeho ostrieľanú posádku prísľubom, že vtáky ich privedú k rybám, ktoré je čoraz ťažšie nájsť. Saghani teda mieri na juh cez nebezpečný, rozbúrený Atlantik a Frannini noví kamaráti si začínajú uvedomovať, že príťažlivá vedkyňa nie je tým, kým sa zdá. Sužujú ju nočné mory, donekonečna píše listy manželovi a za nič na svete sa nechce vzdať sledovania vtákov. Temné tajomstvá Franninej minulosti sa postupne odhaľujú a mladá žena, prenasledovaná spomienkami, si čoraz nástojčivejšie kladie otázku, pred čím vlastne uteká a kam smeruje.

Ukážka z knihy

Snívalo sa mi o nočných motýľoch. Pokúšali sa vyslobodiť z väzenia a vyletieť do mesačného svitu, no znova a znova narážali na sklenú tabuľu. Keď sa zbudím, Niall nie je v posteli a nevidí, čo vidím ja: nohy i celá posteľ sú pd hliny. Zarazím sa. Ach nie, určite som sa niekde túlala v spánku.

Prídem na raňajky a vidím, že niečo nie je v poriadku. Penny chodí po dome a dáva zamestnancom úsečné pokyny, Arthur sa skryl za noviny, akoby dúfal, že si ho nik nevšimne. Niall mi naleje kávu a odvedie ma k parapetu upravenému na sedenie s výhľadom na záhradu.

„Čo sa deje?“ opýtam sa.

„Niekto nechal otvorené dvierka na Penninej voliére. Všetky vtáky uleteli.“

„No doriti…“ Skúšam pochopiť jej ostré slová vo vedľajšej miestnosti, zachytím čosi o náhrade škody a znížení miezd. Dopijem kávu a Niallovi poviem, že sa o chvíľu vrátim.

Súťaž

Do súťaže o knihy z vydavateľstva Slovenský spisovateľ – Dokonalá lesť, RádPosledný let sa môžete zapojiť do štvrtka, 14. januára na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.