V poslednom čase sa zvykneme zamýšľať nad zdravým životným štýlom alebo, inými slovami povedané, hľadáme návody a diéty na schudnutie. V dnešnej súťaži vám ponúkame knihy, ktoré môžu vaše zamýšľanie sa premeniť na odhodlanie.

Diana Uríčková a Miroslav Karpaty: Moderné paleo

moderné paleoModerné paleo je prvá slovenská kniha o ideálnej strave podľa princípov paleo. Názov Moderné paleo zvolili autori Diana Uríčková a Miroslav Karpaty (zakladatelia portálu www.paleo.sk) pre stravovanie, ktoré zohľadňuje nielen odborné argumenty, ale tiež súčasné možnosti moderného stravovania sa. Základným pilierom je obmedzenie spotreby sacharidov, vylúčenie potravín s vysokým obsahom problematických látok a alergénov, s dôrazom na konzumáciu potravín, ktoré sú čo najmenej technologicky spracované.

Kniha Moderné paleo nediktuje čitateľom, čo majú jesť. Vysvetľuje, ako a prečo veci fungujú, a je preto skôr nástrojom k tomu, aby sa každý sám, a na základe faktov (nie ideológie alebo mýtov) rozhodol, čo si položí na tanier. V knihe nájdete aj mnoho praktických rád, receptov a doplňujúcich zdrojov, z ktorých sa môžete dozvedieť viac.

Veľmi vítaným vedľajším efektom pri stravovaní sa podľa paleo princípov je aj zníženie hmotnosti.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 19. marca 14:00 h odpovedať na otázku: Čo je vítaným vedľajším efektom pri stravovaní sa podľa paleo princípov?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Stanislav Černák.

Angela Dowdenová: Diéta 5:2

Normálne stravovanie vrátane maškŕt a konzumácie mimo domu počas piatich dní v týždni a potom ďalšie dva dni obmedzenie denného príjmu kalórií na 500 u žien a 600 u mužov, čo predstavuje štvrtinu zvyčajne odporúčaného denného príjmu. To je princíp diéty 5:2. Dôvod, prečo je táto diéta taká populárna, spočíva v tom, ako úžasne dokáže milovníkom jedla túto náročnú úlohu uľahčiť. Ľudia, ktorí s diétou 5:2 dosiahli úspech, často udávajú, že sa im v minulosti nepodarilo schudnúť, lebo obmedzovanie príjmu kalórií každý deň bolo pre nich obrovským zápasom, ale rozhodnutie znížiť ich príjem iba na pár dní v týždni, hoci oveľa drastickejšie, je oveľa príťažlivejšie. A čo je ešte lepšie, ani zďaleka nie je krátkodobým výstrelkom.

Diéta 5_2Angela Dowdenová, autorka knihy Diéta 5:2 tvrdí, že táto diéta prináša osoh aj pre zdravie človeka. Keď sa stráca telesný tuk, možno očakávať, že sa podstatne znižuje riziko vzniku infarktu alebo rozvinutia srdcového ochorenia. Pritom sa v súčasnosti objavujú dôkazy o tom, že pravidelné uvádzanie organizmu do pôstneho stavu môže vyvolať rozličné chemické zmeny spojené s nižším rizikom ochorení, ktoré súvisia s vekom, a vyššou možnosťou žiť zdravšie a dlhšie.

Kniha výberom receptov na chutné a inovatívne jedlá ukazuje, ako môžete skonzumovať 500 alebo 600 kalórií, ktoré udržia vlčí hlad pred dverami, a, áno, dokonca pošteklia aj chuťové poháriky! Nájdete v nej aj niekoľko sladkých dobrôt vhodných na deň pôstu. V knihe je vyše 100 receptov, pri každom je aj údaj o kalorickej hodnote pokrmu.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 19. marca 14:00 h odpovedať na otázku: Koľko receptov je v knihe Diéta 5:2?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stala Monika Rapčanová.