Drsná severská krimi aj klasika modernej detektívky v novom vydaní od autoriek Camilly Läckberg a Patricie Highsmith.

Camilla Läckberg: Krotiteľ

Lackberg_krotiteľ_prebal.inddCamilla Läckberg, kráľovná severskej krimi, je späť s deviatym detektívnym príbehom s názvom Krotiteľ. Vyšetrovateľmi sú Erika Falcková a Patrik Hedström, ktorí riešia dva paralelné prípady – utýrané mladé dievča a starú rodinnú tragédiu, v ktorej objasnení niečo nesedí.

Je január a Fjällbacku drží v zovretí tuhý mráz. Cez zasnežený les sa k hradskej potáca polonahé dievča. Auto, rútiace sa po ceste, sa však vynorí ako blesk z jasného neba a šofér nestíha zabrzdiť. Keď Patrik Hedström a jeho kolegovia dostanú správu o nešťastí, dievča je už identifikované. Zmizlo pred štyrmi mesiacmi cestou z tamojšej jazdeckej školy a odvtedy ho nikto nevidel. Podľa výsledkov pitvy bola dievčina vystavená mučeniu, a ak polícia prípad rýchlo neobjasní, hrozí, že podobný osud čaká aj iné mladé ženy…

Ukážka z knihy

Rana sa hojila dlho. Zapálila sa, a keď si ju vymývala, štípalo to tak príšerne, až si rozhrýzla pery, aby nekričala nahlas. Určite by bolo lepšie, keby jej to zašili, no ona si ju radšej stiahla obväzom, ako sa dalo. Aspoň sa vyhli tunajšiemu lekárovi. Tušila však, že tých rán bude viac. Niekedy bol pár dní pokoj, no potom sa rozpútalo peklo. Opäť sa prebudilo nenávistné zlo, aké sa ani nedá opísať. Ochromovala ju zúfalá bezmocnosť. Odkiaľ sa berie také zlo? Pochopila, že odpoveď na túto otázku sa nedozvie nikdy. Vlastne ani neexistovala.

Camilla Läckberg (1974) sa narodila vo Fjällbacke. Debutovala románom Ľadová princezná (SLOVART 2009) v roku 2003. Je autorkou deviatich kriminálnych románov, štyroch kníh pre deti a jednej kuchárskej knihy, získala niekoľko literárnych cien a v súčasnosti je považovaná za jednu z najúspešnejších švédskych komerčných autoriek.

Do žrebovania o knihu Krotiteľ (Slovart,2016) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 7. septembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Marta Janáková.

Patricia Highsmith: Talent pána Ripleyho

Talent pána Ripleyho je bezpochyby jedným z najlepších detektívnych románov 20. storočia. Jeho autorka Patricia Highsmith patrí medzi výrazné osobnosti americkej literatúry a literárna kritika ju často nazýva zakladateľkou moderného psychologického trileru.

Tom Ripley je bystrý a charizmatický mladý muž, ktorý pracuje ako poslíček a klavirista. Zvláštnou zhodou okolností sa zoznámi s bohatým továrnikom Herbertom Greenleafom a ten ho požiada, aby presvedčil jeho syna Dickieho, nech sa vráti do rodinného podniku. Tom mladíka nájde, spriatelí sa s ním aj s jeho priateľkou Marge a spoločne si užívajú bezstarostný život v Taliansku. Po čase má Dickie pocit, že Tom ho začína nudiť, a rozhodne sa Ripleyho zbaviť. Ripley si však zvykol na luxus a nechce sa ho vzdať – koná neľútostne a bez okolkov siahne na život každému, kto ohrozuje jeho plány…

Ukážka z knihy

Talent pána RipleyhoBolo po polnoci, keď sa Tom vydal na cestu domov. Pán Greenleaf sa ponúkol, že ho zavezie taxíkom, ale Tom nechcel, aby videl, kde býva – v biednom dome z hnedého kameňa medzi Treťou a Druhou ulicou, s oznamom Prenajímame izby vyvesenom na fasáde. Už tretí týždeň býval Tom s Bobom Delanceym, s mladíkom, ktorého sotva poznal, no Bob ako jediný z Tomových priateľov a známych v New Yorku mu ponúkol prístrešie, keď nemal kde bývať. Tom nepozval žiadneho svojho priateľa, aby ho navštívil u Boba, ba dokonca ani nikomu neprezradil, kde býva. Hlavnou výhodou Bobovho bytu bolo, že Tomovi tam mohla chodiť pošta na meno Georg Mc Alpin s minimálnym rizikom, že ho odhalia. Ale ten zapáchajúci záchod v kúte predsiene, ktorý sa nedal ani zavrieť, tá špinavá jediná izba, čo vyzerala, akoby v nej bolo bývalo tisíc rôznych ľudí, z ktorých každý nechal po sebe svoju vlastnú špinu a vôbec ju pred odchodom neodstránil, tie padajúce hromady Vogueov a Harper’s Bazaarov a tie vázy či-či z dymového skla, čo stáli kdekade v miestnosti, naplnené klbkami špagátu, ceruzkami, cigaretovými ohorkami a zhnitým ovocím! Bob pracoval ako nezávislý aranžér obchodov a obchodných domov, ale teraz ho zamestnávali iba v antikvariátoch na Tretej avenue, a práve majitelia týchto antikvariátov mu dávali vázy z dymového skla ako úhradu za niektoré služby. Toma sprvu ohromila mrzkosť tohto bytu, šokovalo ho dokonca to, že niekto z jeho známych býva v takomto prostredí, no vedel, že on sám tam dlho bývať nebude. A tu, hľa, sa vyskytol pán Greenleaf. Niečo sa vždy naskytne. Taká bola Tomova filozofia…

Patricia Highsmith (1921 – 1995), vlastným menom Mary Patricia Plangman, sa preslávila najmä vďaka psychologickým trilerom s prvkami násilia a čierneho humoru. Napísala 22 románov a celkovo sa na motívy jej kníh nakrútilo vyše 40 filmov. Jej prvý román Strangers on Train (1950, po slovensky vyšiel s názvom Neznámi z expressu, 1971) sa stal literárnou predlohou rovnomenného filmu Alfreda Hitchcocka. Známa je tiež literárna postava vraha Toma Ripleyho, ktorá vystupuje v niekoľkých Highsmithovej knihách, z ktorých najznámejší je román Talent pána Ripleyho (The Talented Mr Ripley, 1955). Na motívy tohto románu bol dva razy nakrútený film, medzinárodný úspech dosiahla americká verzia z roku 1999. Režíroval ju Anthony Minghella a v hlavných úlohách sa predstavili Matt Damon, Gwyneth Paltrow a Jude Law.

Životopisci opísali PatriciuHighsmith ako samotársku, obsesívnu, mizantropickú, krutú alkoholičku. Bola však známa svojím vorkoholizmom a láskou k zvieratám – zbožňovala mačky a v záhrade chovala 300 slimákov.

Do žrebovania o knihu Talent pána Ripleyho (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 7. septembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Veronika Lehotská.