Jeseň je tu! Jesenná rovnodennosť v stredu 22. septembra sľubuje rovnakú dĺžku dňa i noci, no potom sa dni stanú kratšími a noci dlhsími a chladnejšími. Jesenné večery nám môžu spríjemniť dobré knihy. Môžete ich vyhrať aj v našej súťaži.

Tamara McKinley: Krajina snov

Malú Catrionu zaplavujú rodičia láskou a pozornosťou, ale ona občas zatúži vymeniť maringotku za istotu stáleho domova. Dievčatko je obdarené výnimočným hlasom a krásou, a tak nečudo, že upúta pozornosť záhadného Angličana, ktorý divadelníkom pomáha vo chvíľach núdze.

Švihák Kane však má svoj plán. Po smrti Catrioninho otca ju spolu s jej matkou odvádza do luxusného hotela v dažďovom pralese, ktorý vlastní dobrodruh Demetri. Ten si dievčinku obľúbi, no po čase ho znovu zlákajú zlatonosné polia. Aspoň tak vysvetľuje jeho zmiznutie čoraz dotieravejší Kane, z ktorého pazúrov Catriona unikne len za cenu tragédie.

Napriek všetkým ťažkostiam sa jej postupom času podarí vypracovať na jednu z najuznávanejších sopranistiek v Sydney i v zahraničí. Catriona slávi jeden úspech za druhým, ibaže démoni minulosti sú stále s ňou a hrozí, že jej temné tajomstvo vypláva na povrch…

Ukážka z knihy

Šaty už poznala. Ako ich postupne vyberala, spomínala si na historky, ktoré sa s nimi spájali. Tmavočervené plesové šaty zo zamatu mala Catriona oblečené, keď ju portrétovali. Rosa ich vytiahla z truhlice a podržala si ich pred sebou. Ešte aj teraz z nich zavanula vôňa Catrioninho parfumu a púdru. Rosa ich prehodila cez operadlo stoličky a vytiahla ďalšie. Boli z fialového hodvábu, kde-tu prenikala modrá a zelená. Sukňa bola naberaná v páse, okolo krku sa ligotali našité krištáliky. Potom vybrala elegantné čierne šaty. Catriona jej raz vravela, že sú od Diora, ale to teraz Rosu nezaujímalo. Už sa nemohla dočkať, kedy nájde ten list-

Scott Ellsworth: Svet pod ich nohami

Tridsiate roky 20. storočia. Zatiaľ čo medzi európskymi mocnosťami postupne rastie napätie, v ďalekých Himalájach prebieha iný druh boja. Skupiny horolezcov z Veľkej Británie, nacistického Nemecka a Spojených Štátov zápasia o prvenstvo vo výstupoch na najvyššie vrchy planéty vrátane Mount Everestu, K2 a Nanga Parbatu.

Na rozdiel od technicky dobre vybavených dnešných horolezcov majú iba zopár fotografií, nedokonalé mapy, jednoduché kožené topánky a bavlnené parky. Majú však aj odhodlanie a odvahu a navzdory všetkým protivenstvám prenikajú čoraz ďalej a vyššie, ako si človek vie predstaviť. Ich príbehy zakrátko upútajú pozornosť celého sveta a stávajú sa inšpiráciou pre mnohých. Patril k nim aj excentrický Angličan Maurice Wilson, ktorý sa vybral na vlastnú päsť do Tibetu, aby sám pokoril Mount Everest.

Ukážka z knihy

Svet sa nebezpečne zmenšil. Severný a južný pól boli dobyté. Bádatelia a vedci vyzbrojení chinínom, automatickými koltmi kalibru .32 a gabardénovými sakami od Abercrombieho a Fitcha si presekali cestu do vysokých hôr Novej Guiney, odkryli stratené mesto v Peru a v zbožnom obdive vytriešťali oči na Údolie desaťtisíc dymov na Aljaške. Jeden Francúz prešiel v špeciálne upravenom citroene dvetisíc míľ cez Saharskú púšť, zatiaľ čo šestnásťročný pomocník na ranči v Novom Mexiku, ktorý si pomýlil mračno netopierov so stĺpom dymu, objavil najúžasnejší jaskynný systém na Zemi. Dokonca i bývalý prezident Teddy Roosevelt, ktorý mal nadváhu a liečil si infikovanú nohu, sa v rokoch 1913 až 1914 plavil stovky míľ na kanoe vydlabanom z kmeňa po Rio da Dúvida (Rieka pochybností alebo Rooseveltova rieka) tropickým dažďovým pralesom až do odľahlých oblastí amazonskej panvy. A jedného dlhého júnového dňa v roku 1928 nespútaná dievčina z Kansasu a bývalá editorka časopisu Cosmopolitan preletela (prvýkrát len ako spolucestujúca) Atlantik v lietadle Fokker Trimotor z Newfoundlandu do Walesu. Po návrate domov Ameliu Earhartovú privítal slávnostný sprievod na Broadwayi a v Bielom dome ju osobne prijal prezident Coolidge.

Horolezec Peter Hámor o knihe:

Sandra Brown: Podlé úmysly

Emory Charbonneauová, mladá pediatrička a nadšená bežkyňa, sa rozhodne stráviť víkend v horách. Sama, bez manžela Jeffa, s ktorým sa pred odchodom nepekne pohádala. Keďže to medzi nimi v poslednom čase škrípe, potrebuje si vyčistiť hlavu a sústrediť sa na prípravu na svoj piaty maratón.

Bežecká trasa cez vysokohorský terén nie je jednoduchá, no Emory je skúsená športovkyňa a má výbornú kondíciu. Odrazu sa však preberie s príšernou bolesťou hlavy v zrube neznámeho muža. Nechce jej prezradiť svoje meno, ale tvrdí, že ju našiel ležať na horskom chodníku v bezvedomí a so zakrvavenou hlavou.

Kto je tajomný neznámy a prečo neodviezol Emory do nemocnice? Bol jej pád nehoda, alebo sa v lese skrýval niekto s podlým úmyslom? Ak bol útočníkom ten záhadný muž, mladá žena nechápe, prečo nedokonal svoje dielo. Alebo sa ju pokúsil zabiť niekto iný, niekto, koho dobre pozná? Komu vlastne môže Emory dôverovať?

Ukážka z knihy

„Mal si ostať v práci a dorobiť si, čo potrebuješ, pretože ja idem, Jeff. Pravdupovediac, aj keby som si na zajtra nenaplánovala ten vytrvalostný beh, aj tak by som chcela byťnejaký čas sama. Jedna noc od seba nám obom pomôže, aby sme vychladli. Ak ma ten beh vyčerpá, možno tam prespím aj zajtra.“

„Jedna či dve noci môj názor nezmenia. Tento tvoj nátlak…“                                                                            „Presne kvôli tomuto sa to včera začalo. Nemienim znovu prilievať olej do ohňa.“

Jej tréningový plán na blížiaci sa maratón bol tou poslednou kvapkou, ktorá spôsobila včerajšiu hádku. Emory sa však obávala, že pohár naplnili iné, oveïa dôležitejšie problémy. Kameňom úrazu nebol maratón; bolo to ich manželstvo. Práve preto tak zúfalo túžila odísť a zamyslieť sa nad tým.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ: Krajina snov, Svet pod ich nohami a Podlé úmysly sa môžete zapojiť do piatka 24. septembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.