Keď sa vyberiete do lesa, môžete natrafiť na huby. Alebo aj na krtka…

Bruno Tessaro: Huby do vrecka

huby do vreckaHuby do vrecka sú  prehľadná a spoľahlivá príručka, ktorá sa zmestí do každého vrecka a pomôže skúsenému hubárovi aj začiatočníkovi pri určovaní húb priamo v lese. Nájdete v nej: 160 druhov húb s podrobným a presným opisom a farebnými fotografiami, ktoré uľahčujú identifikáciu, údaje o konzumnej hodnote a toxicite, rady ako postupovať pri zbere ale aj informácie, ako predísť otrave. Útla knižka  obsahuje aj  niektoré užitočné informácie a postupy, ktoré treba mať na pamäti z dôvodu rešpektu k životnému prostrediu a pre vlastnú bezpečnosť.

Autor knihy odporúča: zbierajte iba huby, ktoré poznáte;  nekonzumujte huby, ktoré vám ponúknu iní ľudia, ak ste si nie istí, že ide o dobrých znalcov; venujte maximálnu pozornosť hubám s prsteňom alebo plachtičkou: mohli by patriť k smrteľne nebezpečným druhom; nezbierajte ani nekonzumujte huby v mestských zónach, priemyselných pásmach s vysokou mierou znečistenia, pozdĺž ciest s hustou premávkou či v pásmach s častým používaním herbicídov, fungicídov alebo pesticídov; nekonzumujte huby v pokročilom štádiu zrelosti, pretože by mohli obsahovať toxické látky, takzvané ptomaíny, vyvolávajúce žalúdočné a črevné poruchy; majte na pamäti, že húb požívateľných v surovom stave je málo a aj tie by mohli vyvolať u niektorých ľudí poruchy. Okrem toho niektoré druhy považované za jedlé si vyžadujú pred konzumovaním dvojnásobné prevarenie. V kazete s knihou HUBY DO VRECKA je pribalený aj praktický nožík s kefkou na čistenie húb. (Z talianskeho originálu preložila Zlata Sehnalová.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 22. septembra 22.00 h odpovedať na otázku: Čo odporúča autor knihy Huby do vrecka v prvom rade?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mária Juricová.

Nataša Ďurinová/Zdeněk Miler: Krtko a zázračné slovíčka

krtko_a_zazracne_slovickaKeď vieme už odmalička slušne pozdraviť, poďakovať sa, pomôcť, ospravedlniť sa, zaželať dobrú chuť alebo všetko najlepšie a najmä povedať niekomu, že ho máme radi, svet okolo nás je oveľa krajší. Toto všetko naučí najmenších čitateľov ich obľúbený hrdina krtko so svojimi zvieracími kamarátmi…

Autorom krtka, populárnej animovanej postavy, je český ilustrátor a režisér animovaných filmov Zdeněk Miler (1921 – 2011). Príbehom s krtkom venoval väčšinu svojej tvorby. Prvý a zrejme najslávnejší príbeh o tom, Ako krtko k nohavičkám prišiel, vznikol v roku 1956 a Zdeněk Miler získal za neho Benátskeho leva. Krtko sa v máji 2011 dostal aj do vesmíru, kam si ho vzal americký astronaut Andrew Feustel, ktorého manželka má český pôvod.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 22. septembra 22.00 h odpovedať na otázku: Kedy vznikol prvý príbeh o krtkovi?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Daniela Chovanová.