Tento rok si pripomíname dve výročia spojené s prvou a najväčšou dámou zločinu Agathou Christie. Pätnásteho septembra to bolo 130 rokov od jej narodenia a o pár dní na to rovná storočnica od vydania románu Vražda na zámku Styles. V ňom sa po prvý raz objavil slávny detektív, výstredný Belgičan Hercule Poirot.

Naša knižná súťaž poteší najmä milovníkov detektívok Agathy Christie. Vyhrať môžu hneď dve knihy, a to známy detektívny román Mačka medzi holubmi a vynikajúcu detektívku Smutný cyprus z roku 1940, v ktorom Agatha Christie prvý raz zaviedla Hercula Poirota do súdnej siene a poverila ho, aby svojím svedectvom zachránil život žene obvinenej z dvojitej vraždy.  Tretia kniha, bestseller populárnej nemeckej psychoterapeutky Stefanie Stahl Každý dokáže mať vzťah, ponúka efektívnu pomoc pri budovaní úspešných, plnohodnotných a dlhotrvajúcich partnerských vzťahov.

Agatha Christie: Mačka medzi holubmi

Tesne pred vypuknutím prevratu v štáte Ramat na Blízkom východe princ Ali Júsuf zverí svojmu pilotovi a blízkemu priateľovi Bobovi Rawlinsonovi rodinné drahokamy v hodnote takmer milión libier v nádeji, že sa mu podarí zariadiť ich prevoz do Anglicka. Bob sa o to postará, no skôr než vzácny balíček dorazí na miesto určenia, obaja muži sú mŕtvi – zahynú pri leteckom nešťastí.

Onedlho dôjde na prestížnej dievčenskej škole Meadowbank k záhadnej vražde učiteľky, a keď vzápätí vrah udrie znovu, vystrašená študentka Julia Upjohnová sa obráti na Hercula Poirota s prosbou o pomoc. Odhalila totiž čosi znepokojujúce a právom sa obáva o vlastný život. Slávny belgický detektív sa tak ocitne pred úlohou vyriešiť jeden z najťažších prípadov svojej dlhej a mimoriadne úspešnej kariéry…

Ukážka z knihy

Slečna Chadwicková pociťovala nepokoj. Prevracala sa v posteli zboka nabok, rátala ovečky a skúšala aj iné osvedečené metódy na privolanie spánku. Nadarmo.

Keď sa Šaista do ôsmej nevrátila, a nedostali o nej nijakú správu, slečna Chadwicková sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk a zavolala inšpektorovi Kelseymu. Odľahlo jej, keď zistila, že inšpektor neberie celú záležitosť príliš vážne. Ubezpečil ju, že môže všetko nechať na neho. Preveriť prípadnú nehodu bude jednoduché. Potom sa spojí s Londýnom. Urobí všetko potrebné. Možno si dievča chce iba užiť voľno. Poradil slečne Chadwickovej, aby o tom v škole hovorila čo najmenej. Nech si všetci myslia, že Šaista ostala na noc u strýka v hoteli Claridge´s.

„Posledné, čo vy alebo slečna Bulstrodová potrebujete, je ďalšia publicita,“ povedal Kelsey. „Je nanajvýš nepravdepodobné, že by dievča uniesli. Nerobte si teda starosti, slečna Chadwicková. Nechajte všetko na nás.“

Slečna Chadwicková si však ďalej robila starosti. Ležala v posteli, nemohla zaspať a v myšlienkach sa vracala od možného únosu až k vražde.

Agatha Christie: Smutný cyprus

Pred súdom stojí atraktívna mladá žena Elinor Carlislová. Je obvinená z vraždy svojej sokyne v láske Mary Gerrardovej a podozrievajú ju, že otrávila aj svoju tetu Lauru Welmanovú, po ktorej zdedila obrovský majetok. Všetky dôkazy a okolnosti svedčia proti Elinor a zdá sa, že len ona mala na obe vraždy motív aj príležitosť. Slučka okolo jej krku sa čoraz väčšmi sťahuje.

Verejnosť Elinor Carlislovú už vopred odsúdila a v nepriateľsky naladenej súdnej sieni iba jediný muž verí, že je nevinná – vidiecky lekár Peter Lord. Platonicky zaľúbený doktor Lord v zúfalstve požiada o pomoc Hercula Poirota. Aj slávny detektív má spočiatku vážne pochybnosti o nevine obžalovanej, ibaže dôkazy proti nej sú až príliš presvedčivé. A tak poslúchne svoj povestný neomylný inštinkt a rozhodne sa vypátrať pravdu. Bude však musieť použiť všetok dôvtip, aby mladá žena neskončila na šibenici.

Ukážka z knihy

Hercule Poirot sa v prítomnosti hrozivo majestátnej, do čiernych šiat odetej pani Bishopovej tváril pokorne a skromne ako bezvýznamný človiečik.

Roztopiť ľady vôbec nebolo ľahké. Táto dáma totiž, okrem silnej averzie voči cudzincom, mala konzervatívne zvyky a názory. A Hercule Poirot cudzinec nepochybne bol. Jej odpovede zneli mrazivo; podozrievavo naňho gánila.

Situáciu nijako nezlepšilo ani to, že detektíva jej predstavil doktor Lord.

„Som si istá,“ vyhlásila pani Bishopová, keď oktor odišiel, „že doktor Lord je veľmi šikovný lekár a myslí to dobre. Doktor Ransome, jeho predchodca, tu bol mnohé roky!“

Malo to znamenať, že doktor Ransome bol spoľahivý a v spoločnosti sa vedel náležite správať. Zato doktor Lord, nezodpovedný mladík, ktorý zaujal Ransomovo miesto, mal iba jednu vlastnosť k dobru: profesionálnu „šikovnosť“.

Podľa toho, ako sa pani Bishopová správala, sa však zdalo, že iba šikovnosť nestačí! Hercule Poirot bol presvedčivý. Postupoval ľstivo a obratne. No napriek všetkému jeho šarmu a múdrosti pani Bishopová zostávala odmietavá a neprístupná.

Stefanie Stahl: Každý dokáže mať vzťah

Veľa ľudí vo vzťahoch zápasí s problémom vymedzenia osobnej slobody. Je to preto, lebo ľudia v partnerstve sa neprejavujú rovnako. Niektorí lipnú na vzťahu viac, iní menej. Tí prví majú pocit, že ho bytostne potrebujú, hľadajú v ňom bezpečie a útočisko, a tak sa ľahko dostávajú do závislosti na vzťahovej väzbe. Tí druhí zase požadujú vo vzťahu širšiu dávku autonómie a potrebujú viac priestoru pre seba samých. Z týchto nejednotných nárokov na partnerstvo vzniká veľa konfliktov a zbytočných nedorozumení. Ako zistíme, čo je v intímnom partnerstve zdravý odstup a ako zistíme, do akej miery ju potrebuje náš partner? Ako odlíšime potrebu autonómie partnera od jeho nezáujmu o nás?

Ukážka z knihy

Začiatky vzťahov sa často vyznačujú určitou neistotou na oboch stranách. Na začiatku sa väčšinou obaja partneri snažia zabezpečiť si lásku toho druhého. Želanie mať svoj objekt lásky pevne v hrsti je úzko prepojené s vlastnou sebahodnotou. Odmietnutie vo veciach lásky masívne zasahuje do sebahodnoty, zatiaľ čo úspešný úlovok sebahodnotu posilňuje. Aktívny systém väzby, ktorý nám navodzuje pocit zamilovanosti, chce získať kontrolu nad situáciou a poistiť si vlastnú sebahodnotu. Keď je cieľový objekt zabezpečený, je potvrdená aj sebahodnota a aspoň predbežne naplnená túžba po vzťahu, takže systém väzby sa upokojí. No keď je vzťahová väzba zabezpečená, zobúdza sa v ľuďoch ako Robert, ktorí majú obavu zo vzťahov, strach zo straty autonómie. V pevnom zväzku sa zrazu cítia obkolesení očakávaniami partnera a oľutujú nejeden sľub, ktorý dali počas prvej fázy vášne. Zrazu sa cítia nepohodlne a stiesnene…

Súťaž

Do súťaže o knihy Mačka medzi holubmi (Slovenský spisovateľ, 2020), Smutný cyprus (Slovenský spisovateľ, 2020) a Každý dokáže mať vzťah (Noxi, 2020) sa môžete zapojiť do stredy, 21. októbra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získava všetky tri knihy.