Tieto dni budú, zdá sa, daždivé. Ideálny čas siahnuť po dobrej knihe. V našej súťaži môžete vyhrať hneď tri knihy. Jedna je návodom na udržiavanie vitality v strednom a vyššom veku, ďalšia rieši dilemu, či každá žena chce po rozchode to isté a či nie, a tretia naznačuje, že vraždiť je hračka.

Alexandra Potter: Nezabudni na mňa

Po nečakanom rozchode sa cíti Tess úplne zničená. Ak by urobila niečo v ich vzťahu inak, ak by dokázala vrátiť veci späť… Ale nejde to. Je koniec. Musí na neho jednoducho zabudnúť. Na Silvestra sa opije a nahnevane si želá, aby ho vôbec nikdy nestretla.  Keď sa však na druhý deň zobudí zistí, že jej želanie sa naplnilo. Pochopí, že má možno šancu urobiť to celé inak. A tentokrát správne… Zrazu môže prežiť svoj vzťah ešte raz, bez chýb a tak, aby sa skončil podľa jej očakávaní. Podarí sa Tess napraviť to, čo už raz spackala? Aké to bude prežívať znovu všetky okamihy zaľúbenosti s človekom, ktorého už dokonale pozná? Je vôbec život so Sebom to, čo v živote hľadá?

Ukážka z knihy

Chodili sme spolu takmer rok a môžem prehlásiť, že som ho naozaj ľúbila. Mala som ho rada preto, že je Američan a je úplne iný než ja. Aj preto, že je závislý od sójového latté a rád komolí názvy staníc v metre (raz napríklad vyslovil názov zastávky Leicester Square ako Lieč – es – ter). Milovala som ho, lebo je úspešný, múdry a má širokú hruď. Tak rada som sa do nej skrývala. Hovorievala som vtedy, že som vo svojom „kútiku“. Dokonca aj tú jeho príšernú hru na gitare som si obľúbila. Najradšej hrával „Wonderwall“ a bol taký rozkošný a zábavný, keď si nevedel spomenúť na polovicu akordov. Samozrejme, ten sex. Pri spomienke na to pocítim vo vnútri známy záchvev. Naozaj som mala rada tie chvíle.

Niektorí ľudia sa postupne dopracujú k vzájomnej láske. Najskôr sú z nich len priatelia. Ale so Sebom to bolo ako blesk z jasného neba. Myslela som si, že je to ten pravý. Už od nášho prvého rande mi bolo jasné, že som stratená. Bola som taká nervózna, že som na neho nešikovne prevrhla pohár červeného vína. Nemala som dôvod odolávať mu. Zaľúbila som sa do neho a nemohla som si pomôcť. Nevedela som však, že sa do neho zaľúbim až tak bláznivo. Od toho „zásadného rozhovoru, ktorý v skutočnosti nebol rozhovorom“ som o ňom nepočula. Potom mi poslal už len jednu čudnú správu: „Chcem ťa len pozdraviť.“ A ešte vianočnú pohľadnicu, tá prišla mailom.

Paul McIntyre: Niečo so sebou rob, inak si kopeš hrob

Starnutia sa netreba báť, nie je žiadnym strašiakom. Uchovať si však dobré psychické a fyzické zdravie je hotová veda. Táto kniha ponúka návod, ako si zo starnutia nerobiť ťažkú hlavu a vidieť veci pozitívne. Jeseň života môžete prežiť v dobrej nálade a s úsmevom na tvári. Autor prináša rady a tipy, ako sa vyhnúť ochoreniam, ako preventívne bojovať napríklad s demenciou a ako udržať psychické a fyzické zdravie v rovnováhe. Vo vyššom veku sa menia naše emócie a potreba sociálneho kontaktu, ale aj spôsob, akým rozmýšľame o svete okolo nás aj sami o sebe. Ostaňte v dobrej kondícii a začítajte sa do informácií od výživových špecialistov, lekárov aj psychológov.

Ukážka z knihy

Z psychologického hľadiska žije ustráchaný človek v desivom svete, človek plný dôvery v dôveryhodnom svete a radostný človek v radostnom svete. Aby sme to rozvinuli, ustráchaný človek vníma všetky dôvody, prečo sa treba báť – vojna lúpeže, korupcia. Človek plný dôvery vníma všetky dôvody, prečo môže svetu veriť – milujúci priatelia a rodina, zdravotná starostlivosť, právny systém. Radostný človek sa teší zo všetkých dôvodov na radosť – kvety v záhrade, smiech vnúčat alebo pradenie mačiek.

Každý z týchto ľudí vníma svet iným spôsobom a hoci sa o nikom z nich nedá povedať, že má alebo nemá pravdu, ľudia plní dôvery a radosti prežívajú viac šťastia a pozitívnych zážitkov než ustráchaní ľudia. Tým nechcem povedať, že máte radostne poskakovať a slepo ignorovať problémy v spoločnosti; skôr ide o to, aby ste sa zameriavali na to dobré a robili čo môžete, aby ste zmiernili to negatívne. Je to o rovnováhe, akceptovaní a pozitívnom prístupe, a takýto prístup môžete aplikovať vo všetkých aspektoch života.

Agatha Christie: Vraždiť je hračka

Luke Fitzwilliam sa po rokoch policajnej služby v Indii vracia do rodného Anglicka a vo vlaku do Londýna sa zoznámi so zhovorčivou starou dámou, ktorá mu pripomína milovanú tetu Mildred. Starenka sa mu zdôverí, že má namierené do Scotland Yardu, lebo v mestečku Wychwood sa dejú strašné veci a ona vie, kto ich má na svedomí. Luke ju zo zdvorilosti vypočuje, no neskôr sa dozvie, že jeho spolucestujúca tragicky zahynula – zrazilo ju auto. A vzápätí zomrie aj muž, ktorého označila za ďalšiu obeť záhadného vraha. Luka to zaujme a rozhodne sa vypátrať, čo sa to vlastne v tom malebnom mestečku na anglickom vidieku deje. Vyberie sa do Wychwoodu a vydáva sa za spisovateľa, ktorý sa zaoberá národnými tradíciami. Neustále pátra po vrahovi, snaží sa zabrániť ďalším vraždám a popri tom sa zaľúbi do ženy, ktorá mu však lásku nedokáže opätovať.

Ukážka z knihy

Stará dáma sa nakrátko odmlčala. Vyzerala dosť ustarostene. „Viete, podľa mňa je vždy lepšie ísť rovno na najvyššie miesta,“ vyhlásila napokon. „John Reed je slušný chlap — to je náš strážnik vo Wychwoode — priateľský a príjemný, ale nemám pocit, že je ten pravý, keď ide o vážnu vec. Má do činenia s opilcami, so šoférmi, čo jazdia príliš rýchlo, s ľuďmi, čo nezaplatili daň za psa, možno aj s vlamačmi. Ale nemyslím si, určite to nie je človek, ktorý by si vedel poradiť s vraždou.“
Luke zdvihol obočie. „S vraždou?“
Stará pani horlivo prikývla. „Áno, dobre ste počuli. Vidím, že ste prekvapený. Spočiatku som aj ja bola… Nemohla som tomu uveriť. Myslela som si, že je to len moja fantázia.“
„A nie je?“ spýtal sa ohľaduplne Luke.
„Nie,“ pokrútila rázne hlavou. „Prvý raz som to pripúšťala, ale nie druhý, tretí či štvrtý raz. Potom už človek jednoducho vie.“
„Chcete azda naznačiť, že sa stalo niekoľko — ehm — vrážd?“
„Obávam sa, že áno,“ odpovedal tichý nežný hlások a vzápätí pokračoval: „Preto mi napadlo, že by som mala ísť rovno do Scotland Yardu a všetko im povedať. Nemyslíte si, že je to najsprávnejšie riešenie?“

Súťaž

Do súťaže o knihy Nezabudni na mňa (Noxi, 2021), Niečo so sebou rob, inak si kopeš hrob (Noxi, 2021) a Vraždiť je hračka (Slovenský spisovateľ, 2021) sa môžete zapojiť do utorka 25. mája na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme pošleme všetky tri knihy.