Cesta, z ktorej niet úniku. Galveston… Napínavé čítanie od autora scenára svetoznámeho seriálu True Detective. A Čitateľ z vlaku o 6:27. Príbeh o neviditeľných ľuďoch, ktorý hýri ľudskosťou. To sú knihy z vydavateľstva IKAR, o ktoré dnes môžete súťažiť.

Jean-Paul Didierlaurent: Čitateľ z vlaku o 6:27

Čitateľ z vlaku„Niektorí ľudia sa narodia hluchí, nemí alebo slepí. Iní svoj prvý detský plač vyrazia vystrojení ohyzdnou škuľavosťou, zajačím pyskom alebo škaredým vínovočerveným fľakom na najviditeľnejšej časti tváre. Stáva sa, že poniektorí prídu na svet s konskou nohou alebo nebodaj s končatinou odumretou skôr, než začali žiť. Ardlo Buret prišiel na svet s bremenom zákernej prešmyčky. Umožnilo ju skríženie prvej časti priezviska s druhou časťou krstného mena a druhej časti priezviska s prvou časťou krstného mena: Ardlo Buret – Bulo Retard. Táto nechutná slovná hračka mu zunela v ušiach od prvých krokov a prischla mu na celý život.“

Ardlo Buret bol celý život terčom posmechu pre nešťastne zvolené meno. Zákerná prešmyčka totiž umožňuje spraviť z jeho mena hanlivú nadávku. Pre nechcenú pozornosť Ardlo túži už len splynúť s davom a v tridsiatich šiestich rokoch sa mu to konečne darí. Pracuje ako operátor supermoderného stroja na šrotovanie kníh. Každé ráno cestuje do práce vlakom a cestujúcim číta stránky z kníh, ktoré zachránil pred zničením. Nerobí to pre ľudí, predčítavaním vyslobodzuje slová z ukoristených stránok kníh, aby tak zavŕšil ich krutý osud. Nie je jediný, kto slovám prejavuje úctu. Vrátnik z tejto skazonosnej továrne recituje verše klasikov i vlastné a umravňuje nimi nespratníkov. Toaletárka na verejných WC Julie píše texty, ktoré povznášajú i zabávajú, ale zároveň si bez ľútosti podávajú všadeprítomnú hrubosť, hlúposť a ľahostajnosť.

Čitateľ z vlaku o 6:27 je o neviditeľných ľuďoch a priam hýri tragickými aj romantickými, humornými aj tvrdými kritickými tónmi, ale najmä ľudskosťou. Bezvýznamní románoví hrdinovia v sebe nosia príznaky našej doby, svojou existenciou však dokazujú, že ľudskosť je možná aj v podmienkach manipulácie a tvrdého konzumu. Zahraničné médiá prirovnali tento výnimočný román k dielam Jonasa Jonassona, autora svetoznámeho Starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol.

Knihu Čitateľ z vlaku o 6:27  môžete vyhrať, ak do 22. marca správne odpoviete na otázku: Prečo je Ardlo Buret terčom posmechu?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Lucia Sobotková.

Nic Pizzolatto: Galveston

GalvestonMafiánsky zločinec Roy Candy má svoje dni zrátané. Nielenže mu diagnostikujú smrteľnú chorobu, ale stane sa nepohodlným pre svojho šéfa. Ten ho preto pošle na záťah, z ktorého nemá vyviaznuť živý. Roy si však ľahko spočíta, že narýchlo dohodená prácička má byť v skutočnosti jeho posledná. Paradoxne je to teda Roy, kto zo stretnutia s najatými zabijakmi vyjde so zdravou kožou.

Skôr než stihne zdúchnuť z miesta činu, nájde tam vystrašené osemnásťročné dievča, ktoré má v očiach vpísané čosi, čo im obom navždy zmení život. Roy ju napriek všetkým pravidlám vezme so sebou a spoločne unikajú z New Orleansu do Galvestonu. Dievča sa volá Rocky a pôsobí ako magnet na mužov aj na problémy. Uniknúť svetu lacných motelov, zavšivavených dier a skrachovaných snov je nakoniec ťažšie, než sa zdá. Rocky navyše ukrýva tajomstvá, ktoré nedajú spávať ani človeku jednou nohou v hrobe, akým je Roy.

Ukážka z knihy:

Znovu som začul vzlykot, najprv som si pomyslel, že je to Angelo, ale pomaly som si zvykal na prítmie a po mojej ľavici som zbadal sedieť akési dievča. Videl som už dosť dobre, aby som jej na lícach rozoznal rozmazanú maskaru. Nohy si pritisla na hruď, triasla sa.

Konečne mi došlo, o čo ide a prečo Stan tak veľmi trval na tom, aby sme si nebrali zbraň. Zahľadel som sa na Angela, no bol úplne mimo, oči mokré, iba občas sa pozrel na krv, čo sa mu z nosa hromadila v dlani.

Kroky sa blížili, spoza rohu vyšiel tretí chlap a zapínal si nohavice. Pod pazuchou mal hrubú zložku akýchsi papierov, inaksa od zvyšných dvoch nelíšil, bol to ťažký kaliber. Konečne si upravil nohavice a spoza pásu vytiahol zbraň…

Knihu Galveston môžete vyhrať, ak do 22. marca správne odpoviete na otázku: Ako sa volá dievča, ktoré našiel Roy?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Dušana Schlosserová.