Priťahujú vás nevysvetliteľné záhady a tajomstvá, pri ktorých vám naskakuje husia koža? Ak áno, rozhodne by ste mali čítať, vidieť či počuť Trhlinu.

Snímka z filmu Trhlina.

Fenomén Trhlina

Trhlina úspešného spisovateľa Jozefa Kariku je najpredávanejším mysterióznym trilerom na Slovensku. Stala sa doslova fenoménom. Fenoménom v štyroch dimenziách. Koncom minulého roka dostala Trhlina dve nové podoby – vyšla ako audio kniha a zároveň sa na pulty kníhkupectiev dostalo jej druhé vydanie, tentoraz s filmovou obálkou. A tá je predzvesťou ďalších dvoch dimenzií. Už zanedlho bude mať v slovenských kinách premiéru film a televízna mini séria s názvom, ako inak, Trhlina.

Jozef Karika (Foto: Dušan Kittler)

Trhlina (Ikar, 2016, 2018) je román, ktorý sa v rebríčku TOP 100 kníhkupectva Martinus udržal najdlhšie zo všetkých románov,  slovenských aj zahraničných. Masívny ohlas a reakcie na tento bestseller prekročili literárnu sféru a ovplyvnili aj dianie v reálnom svete. Vďaka nemu zaznamenal turistický ruch na Tribeči hotovú explóziu! Totiž, dej príbehu sa odohráva práve v pohorí Tribeč v Západných Karpatoch.

Kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy. Na jej stránkach rozmotáva tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska, nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

Druhé vydanie knihy Trhlina so špeciálnou filmovou obálkou je obohatené o fotografie z mini série a filmu. Kniha aj audio kniha vyšli v novembri minulého roku vo Vydavateľstve Ikar.

„Knižná Trhlina dostáva druhým vydaním nový rozmer strachu. Fotky z nakrúcania v autentických lokalitách zaručene vyvolajú zimomriavky. Do knihy sa tak prenieslo viac tiesnivej atmosféry sychravého Tribeča. Trhlina pôsobí ešte reálnejšie. Čosi z odvrátenej strany vystupuje pomedzi riadky až k čitateľkám a čitateľom, hranice medzi skutočnosťou a fantáziou sa úplne stierajú. Čo sa týka filmu a mini série, diváci sa majú na čo tešiť. Uvidia, čo ešte nevideli,“ hovorí autor knihy Jozef Karika, ktorý sa v malej epizódnej úlohe objaví aj vo filme a mini sérii.

Trhlina v kinách

Premiéru v kinách bude mať Trhlina 24. januára, no ešte predtým ju v predpremiére uvidia diváci a diváčky v CINEMAX v Žiline, Poprade a Banskej Bystrici. Predpremiér sa zúčastnia autor knihy Jozef Karika a režisér filmu Peter Bebjak.

„Je Trhlina realita alebo fikcia? Nesnažím sa rozlúsknuť túto záhadu. Jednoducho je to fenomén a veľmi šikovne napísaná kniha, ktorá sa opiera o reálne príbehy a nevysvetliteľné udalosti, ktoré sa odohrali v oblasti pohoria Tribeč, ľudovo nazývanej aj slovenský Bermudský trojuholník. Je zadokumentovaných niekoľko prípadov tajomných zmiznutí, divných poblúdení, záhadných dopravných nehôd, ktoré sa udiali v tomto malom pohorí. Poznám tie strašidelné príbehy od detstva, pretože pochádzam z okolia pohoria Tribeč. Slúžili ako odstrašujúci výchovný element, aby nám ani len nenapadlo do tej hory ísť. Na tomto príbehu ma fascinuje práve tá hra na skutočnosť. Ľudia, čitatelia, uverili príbehu a sami organizujú výpravy po ceste, akou sa vybrali hrdinovia predlohy. Je to taká slovenská Ďatlovova výprava. Seriálový rozprávač je Igor, ktorý postupne prichádza na rôzne tajomstvá, čím zapája do príbehu aj diváka. Ľudí na príbehoch vždy pútalo pomalé dávkovanie a poodhaľovanie skutočnosti, pričom najzaujímavejšie príbehy sú pre nich tie, ktoré sa naozaj stali. Presne o to sme sa snažili, chceli sme im dať fiktívnu realitu,“ uviedol režisér filmu Peter Bebjak.

Predpremiéra Trhliny v banskobystrickom CINEMAXe bude v nedeľu 20. januára o 18.00 h. Po skončení filmu nasleduje beseda Kniha vs. film v Kníhkupectve Panta Rhei v Europa SC. Vstupenky na predpremiéru sú v predpredaji a sú už takmer vypredané – pre mimoriadny divácky záujem bola zväčšená sála! Rezervácie prebiehajú na stránke kina.

Súťaž

V súťaži, ktorú sme pre pripravili s Vydavateľstvom Ikar, môže jeden/jedna z vás vyhrať dve audio knihy Jozefa Kariku – Čierny rok: Vojna mafieTrhlina, ako aj jeho najnovší triler Priepasť. Do súťaže sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do piatka 18. januára.