Publicista, ktorý prežil desať dní v Islamskom štáte, svet finančných žralokov aj strhujúci príbeh lásky z čias druhej svetovej vojny. To sú publikácie, ktoré vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar tento týždeň predstavíme a ponúkneme možnosť zasúťažiť si.

Jurgen Todenhofer: 10 dní v Islamskom štáte

10 dní v Islamskom štáteKeď Jürgen Todenhöfer v polovici decembra 2014 v ohrození života konečne po pašeráckych chodníčkoch prekročil hranicu zo Sýrie späť do Turecka, zbavil sa ťažkého bremena. Jeho desaťdňovej ceste po „Islamskom štáte“ predchádzal niekoľkomesačný boj cez skype o bezpečnostné záruky. Autorov kritický postoj ku „kalifátu“ IS veľmi dobre poznal, preto si bol plne vedomý obrovského rizika spojeného so svojou expedíciou, a to jednak pre nevypočítateľnosť teroristov IS a jednak pre sýrske a americké bombardovanie.

Jürgen Todenhöfer sa ako publicista desiatky rokov angažuje za mier. Jeho knihy sú vášnivou obhajobou sveta, v ktorom sa konflikty nebudú riešiť zbraňami a násilím, ale politickými prostriedkami. Vždy hovoril tvárou v tvár s obidvoma stranami, či už to bol sýrsky prezident Asad alebo predstavitelia Talibanu. Tentoraz svoj záujem sústredil na otázku: Nakoľko mocný a nebezpečný je „Islamský štát“ v skutočnosti? Aké šialené predstavy poháňajú jeho vodcov? Čo podnecuje ich stúpencov, aby páchali také príšerné zverstvá, nad ktorými zostáva zdravý rozum stáť a ktoré šokujú celý svet?

Autor tvrdí, že bojovníci IS sú presvedčení, že svojou totalitárnou ideológiou a demonštratívnou brutalitou dokážu zmeniť svet. V Mosúle necelých štyristo bojovníkov IS zahnalo na útek 25 tisíc irackých vojakov a policajtov vyzbrojených najmodernejšou technikou. IS za niekoľko mesiacov dobyl územie s rozlohou Veľkej Británie. Každý deň sa k nemu pridávajú noví bojovníci z celého sveta. Napriek tomu Západ stále podceňuje nebezpečenstvo, ktoré IS predstavuje pre mier na Blízkom východe a na celom svete. Doteraz nevyvinul presvedčivú politickú stratégiu.

Do žrebovania o knihu 10 dní v Islamskom štáte (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 8. mája vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Diak.

Michelle Millerová: Žraloci

ŽralociNiektoré príležitosti prichádzajú iba raz za život. Tá, ktorú dostal Todd Kent, notorický sukničkár a začínajúci mladý bankár, sa nemusí objaviť nikdy. Neuveriteľné sa však stane skutočnosťou a Todda osloví svojrázny majiteľ miliónovej zoznamovacej aplikácie Hook, jednej z najhorúcejších položiek v Silicon Valley, aby mu spoločnosť pomohol uviesť na akciový trh. Todd narýchlo zloží pracovný tím, v ktorom sa prelínajú osudy tých najnepravdepodobnejších spojencov na ceste za životným úspechom. Vo svete finančných žralokov však nič nie je zadarmo a prístup do sféry super bohatých si neraz vyžaduje obetovať veľa. Nekompromisný tlak peňazí sa z pracovne presúva do spálne aj do svedomia. Kto podľahne a kto vydrží? Osudy šiestich ľudí sa spoja, aby sa napokon opäť rozišli.

Ukážka z knihy

„Uvidíme sa?“ opýtala sa a ďalej hľadela do zeme.
„Nikam neodchádzam,“ vyhol sa priamej odpovedi. „Objednám ti taxík?“
Zavrtela hlavou. „Prejdem sa.“
„Ako chceš. Uži si deň, dobre?“ Modré oči sa mu usmiali.
„Skúsim.“ Kráčala po chodníku a jej vysoké podpätky a neupravené vlasy sa do stredajšieho rána nijako nehodili.

Todd nastúpil do čiernej limuzíny a hneď prešiel k položke Obľúbení v aplikácii Hook. Ako sa vlastne volá? Začína sa to na A… Amy? Allison? Amanda! Jasné. Rýchlo ju našiel a vymazal z kontaktov.

Zablokovať užívateľa? Potvrdil.
Chcete napísať hodnotenie? Nie. Už ho obrala o dosť času.

Vo vrecku mu zavibroval pracovný Black Berry. Vymenil ho za súkromný iPhone a rýchlo prebehol dvadsaťšesť nových správ, ktoré mu prišli cez noc. Zvyčajná ranná smršť: najnovšie správy z ázijských trhov, očakávaný vývoj na Forexe, správa od Catherine Wileyovej, prezidentky banky, a v nej podrobný návod, ako odpovedať klientom, ktorí by sa pýtali na posledný škandál. Prišla však aj iná správa – e-mail z adresy Josh@hook Todd, rozhodli sme sa ísť do akcií. Máš to na starosti. JH

Do žrebovania o knihu Žraloci (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 8. mája vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Pavlína Donovalová.

Anthony Doerr: Svetlo, ktoré nevidíme

Svetlo ktore nevidimeNádherný, strhujúci a hlboko dojímavý príbeh mladučkej slepej Francúzky a mladého Nemca, ktorí sa snažia uniknúť pred hrôzami druhej svetovej vojny. Román Antonyho Doerra je mnohými považovaný za majstrovské dielo. Práca na knižke, ktorá dobyla literárny svet, trvala autorovi desať rokov a získal za ňu Pulitzerovu cenu 2015.

Marie-Laure žije s otcom v Paríži, neďaleko Národného prírodovedného múzea, kde otec pracuje ako kľučiar a zámočník. Šesťročná Marie-Laure prichádza o zrak, a tak otec postaví dokonalú repliku štvrte, kde bývajú, aby sa dcéra naučila orientovať hmatom a trafila domov. Keď má Marie-Laure dvanásť, do Paríža vtrhnú nacisti, a tak aj s otcom nachádzajú útočisko u samotárskeho prastrýka vo vysokánskom dome na pobreží. Z Paríža si nesú klenot, ktorý je azda najvzácnejším a zároveň najnebezpečnejším artiklom v celom múzeu.

Sirota Werner vyrastá s mladšou sestrou v nemeckom banskom mestečku. Jedného dňa naďabia na jednoduchý rádioprijímač a chlapec jeho čaru okamžite podľahne. Z Wernera sa stáva opravár a s týmito dôležitými technickými výdobytkami si rozumie ako málokto. Vďaka jedinečnej zručnosti sa dostane na prestížnu internátnu školu pre Hitlerovu mládež, kde vládne disciplína a drezúra, a neskôr do špeciálnej jednotky, ktorá má za úlohu vyhľadávať a likvidovať akékoľvek známky odboja. Werner si postupne uvedomuje, že jeho talent má na svedomí mnohé životy, vydáva sa na púť do hlbín vojnovej mašinérie a napokon sa ocitá v Saint-Malo, kde stretáva Marie-Laure…

Ukážka z knihy

Podlaha sa už netrasie, no hluk ešte neutíchol. Dlaňou si prikryje pravé ucho. Hukot zúri ďalej, bzučí tisíc včiel, sú veľmi, veľmi blízko.

„Už to utíchlo?“ opýta sa, no nepočuje vlastného slova. Ľavú stranu tváre má vlhkú. Po slúchadlách, ktoré mal na ušiach, ani stopy. Kde je pracovný stôl? Kde je vysielačka? A čo ho to ťaží?

Z pliec, hrude a vlasov si vyťahuje horúce kúsky kamenia a dreva. Nájsť baterku, zistiť, ako sú na tom ostatní, skontrolovať vysielačku. Zistiť, či sa dá odtiaľto vyliezť, a čo to má s ušami. Toľko racionálne kroky, ktoré treba podniknúť. Pokúša sa posadiť, no strop je akosi nízko, vrazí doň hlavou.

Teplo. A teplota stúpa. Zamkli nás do debny, pomyslí si Werner, a hodili ju do sopečného krátera…

Do žrebovania o knihu Svetlo, ktoré nevidíme (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 8. mája vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Marek Nechala.