Aj tento rok nám banskobystrické Artforum spríjemní predvianočný čas súťažením o knihy. Vianočné mystérium  je krásna kniha s krásnym príbehom pre celú rodinu.

Jostein Gaarder: Vianočné mystérium

Keď si zalistujeme v knihe Vianočné mystérium, príprava na Vianoce v rodine môže vyzerať trochu inak, ako sme zvyknutí. Nielen chlapec Joachim s rodičmi, ale aj my s našimi deťmi si môžeme do 1. do 24. decembra otvárať okienka na adventnom kalendári a dozvedať sa neuveriteľný príbeh nórskeho dievčatka, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome. Dievčatko Elisabet sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka… Elisabet so sprievodom sa však nepohybuje iba v čase, putuje zároveň v priestore – z Nórska na juh a spoznáva nové krajiny a útržky z ich histórie. Akoby tých zvláštnych správ nebolo málo, Joachim sa dozvie, že pred mnohými rokmi sa pred Vianocami v obchodnom dome v ich meste skutočne stratilo dievčatko Elisabet…

Ako všetky knihy pre deti nórskeho pána spisovateľa Josteina Gaardera, má i táto cieľ prostredníctvom napínavého príbehu vzdelávať. Takže pri tom, ako nahliadneme do komnát filozofie a náboženstva, spoznáme aj novodobé dejiny Európy a podučíme sa i čo to z dejepisu. Teda ak to budeme robiť podobne, ako hlavný hrdina knihy Joachim a jeho rodičia pri rozmotávaní záhadného príbehu malej Elisabet.

Vianočné mystérium (Julemysteriet) nadväzuje poetikou i štýlom na predchádzajúce diela. V centre pozornosti autora je príbeh Vianoc na dotyku starozákonnej a novozákonnej tradície, na priesečníku minulosti spred dvoch tisíc rokov a súčasnosti, na pozadí dnešnej európskej civilizácie a dramatických udalostí v Svätej zemi.

Knižka, ktorá bola preložená do mnohých jazykov, sa nenútenou formou vyjadruje o bytostných záležitostiach človeka. Podobne ako v iných dielach aj tu sledujeme paralelný príbeh dvoch detských hrdinov, chlapca Joachima, ktorý nájde v kníhkupectve čarovný adventný kalendár, a dievčatka Elisabety, ktorej príbeh je napísaný na tajomných lístočkoch v okienkach kalendára. Elisabet sa pred Vianocami stratila matke v obchodnom dome, lebo zbadala jahniatko a rozbehla sa za ním, aby ho mohla pohladkať. Hrdina knižky Joachim s rodičmi otvára okienko po okienku a usiluje sa rozpliesť zamotaný dej. Elisabet sa vydala na cestu priestorom i časom, z domova a súčasnosti do Betlehemu, kde sa práve narodil malý Ježiš. Jej príbeh sa vyjasní až pri poslednom okienku kalendára dvadsiateho štvrtého decembra na Vianoce.

Vďaka ilustráciám Vlada Krála bolo Vianočné mystérium ocenené ako Najkrajšia kniha roka 2012.

Jostein Gaarder (1952), nórsky intelektuál, spisovateľ a filozof, ktorý sa preslávil knihou Sofiin svet, sa narodil do učiteľskej rodiny. Jeho otec bol riaditeľom strednej školy a matka bola učiteľka. Jostein študoval škandinávske jazyky a teológiu na univerzite v Osle. V rokoch 1981 až 1991 vyučoval filozofiu a literatúru na vysokej škole v Bergene. V tej dobe napísal spolu s kolegami šesť učebníc k dejinám náboženstva a filozofie. Medzinárodný úspech knihy Sofiin svet, románu o dejinách filozofie z roku 1991, mu umožnil živiť sa písaním. Vo svojich knihách sprevádza dejinami filozofie a náboženstva pojednáva o základných otázkach ľudskej existencie a nabáda čitateľov k tomu, aby nestrácali schopnosť očarenia zo sveta okolo nich. Angažuje sa tiež v politike a ekológií. V roku 1997 založil spolu s manželkou Siri Dannevigovou Sofiinu cenu. Je to cena za ochranu životného prostredia a udeľujú ju každoročne.

Do žrebovania o knihu Vianočné mystérium (Artforum, 2012, dotlač 2017) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 13. decembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.