Kto sú SuperŽENY? Napríklad Anna Pivková, Elena Šoltésová, Mária Henrieta Choteková či Darina Bancíková… Ak ich nepoznáte, kniha SuperŽENY vás zoznámi dokonca až s päťdesiatimi inšpiratívnymi ženami. 

Autorka Andrea Kellö Žačoková o knihe SuperŽENY povedala: „Ako editorka vo vydavateľstve často premýšľam nad témami, z ktorých by mohli vzniknúť knihy. Niekedy na jar 2017 som si povedala, že u nás chýba kniha, ktorá by mladým približovala úspešné ženy zo Slovenska. Štandardne si urobím malý prieskum témy a potom na text hľadám autora či autorku. No toto ma pohltilo, a tak som si povedala, že túto knihu teda skúsim napísať ja sama. K ženským témam som mala vždy blízko a ani samotné písanie mi nebolo úplne cudzie, ako študentka som si vyskúšala novinárčinu. A navyše to bolo vcelku dobre načasované, práve som nebola zavalené inými pracovnými povinnosťami, lebo som mala niekoľkomesačnú dcéru…“

Určila si kritériá pre výber žien – výrazne spojené s naším územím a dejinami, rôzne časové obdobia, rôzne profesie, rôzne skutky, prvenstvo alebo iný významný počin, nežijúce alebo vo svojej činnosti už neaktívne ženy. Nasledujúce mesiace pátrala po výnimočných ženách a spoznávala ich život.

„Preštudovala som vyše dvesto kníh, zborníkov, časopisov, navštívila viaceré archívy, naskenovala si stovky strán rôznych podkladov. Ženy na mojom prvotnom pracovnom zozname pribúdali a ubúdali, až sa zoznam napokon ustálil. To mi trvalo takmer dva roky. Potom som asi štyri mesiace písala finálne texty a popri tom sa už zapojila do projektu ilustrátorka a dizajnérka Zuzana Bartová, ktorá zohrala v projekte dôležitú úlohu. To ona vdýchla príbehom život a stavím sa, že jej obrázky si zamilujú nielen deti, ale aj dospelí,“ hovorí ďalej Andrea Kellö Žačoková.

A nemyslite si, že kniha SuperŽENY je určená len pre dievčatá. Ani autorka knihy si to nemyslí a vraví: „Aj chlapci si predsa môžu prečítať o našej prvej pilotke, lekárke, o úspešných umelkyniach, vedkyniach. Jeden z odkazov superžien je rodovo univerzálny –   robte veci naplno a oduševnene, výsledky sa dostavia. Ale áno, superženy majú aj odkaz špeciálne pre dievčatá – ak by ti niekedy niekto hovoril, že niečo nemôžeš len preto, že si dievča, spomeň si na ženy, ktorým to kedysi tiež hovorili, no ony odhodlane kráčali za svojím cieľom a neprajníkom ukázali, ako sa mýlia.“

Ukážka z knihy

Mária Henrieta Choteková (1863- 1946) – pestovateľka ruží.

Jej súkromné rozárium bolo prvé na Slovensku a jedno z prvých a najväčších v Európe. Aktívne sa angažovala vo verejných veciach. Bola veľká filantropka, pomáhala ľuďom v núdzi. Dolnokrupčania ju mali radi pre jej veľkorysosť.

Henrieta sa narodila v čase, keď na tróne sedel František Jozef I. Chotekovci boli na cisárskom dvore ako doma, lebo patrili k vysokej šľachte. Ich urodzený pôvod siahal z oboch strán minimálne osem generácií dozadu. K matkiným predkom patrila aj Terézia Brunšviková (zakladateľka prvého predškolského zariadenia na území Slovenska a tiež jedna zo Super žien).

Časť roka trávili Chotekovci v kaštieli v Dolnej Krupej, kde sa Henrieta aj narodila. Bola najstaršia zo súrodencov. Mladé kontesy sa vzdelávali spoločne, mali domáceho učiteľa. Osvojovali si nielen vedomosti z rôznych predmetov, ale aj zručnosti ako kreslenie, hru na klavíri, spev či umenie konverzácie.

V januári 1883 bola Henrieta uvedená do spoločnosti na vrcholnom podujatí sezóny – dvornom plese vo viedenskom Hofburgu. Prvý raz sa na plese svietilo elektrickými žiarovkami a orchester pod taktovkou Johanna Straussa hral v najväčšej sále valčíky, polky, štvorylky… Jej veľká chvíľa prišla, keď je celým menom predstavili cisárovnej Sisi. Tým bola oficiálne uznaná za dospelú a mohla sa zúčastňovať na spoločenskom živote. Henrieta však mala vyššie ciele, ako sa len ukazovať na plesoch či hrať v šľachtických divadelných predstaveniach…

O tom, ako sa Henrieta Choteková dostala k pestovaniu ruží, ako pomáhala chudobným a počas prvej svetovej vojny aj raneným vojakom v lazarete v Trnave, ale aj o tom ako koniec jej života tragicky poznačil vpád Červenej armády do jej kaštieľa (1945), sa dozviete v jedinečnej a inšpirujúcej knihe SuperŽENY.

Súťaž

Súťaž o knihu SuperŽENY sme pre vás pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart. Vyhrať ju môžu dvaja alebo dve z vás. Do súťaže sa môžete zapojiť do piatka 27. septembra na Facebooku BBonline.sk.

❗️SÚŤAŽ❗️Knihu SuperŽENY uviedli do života v utorok 17. septembra v bratislavskom Martinuse. Predstavila ju jej autorka…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Streda 25. septembra 2019