Príbeh Tour de France je pútavé rozprávanie o najťažších cyklistických pretekoch na svete. Zoznámite sa s ich dejinami od prvého ročníka v roku 1903 cez zlatý vek veľkých šampiónov, až po súčasnosť, keď Tour fascinuje a zabáva čoraz viac fanúšikov.

Tour de France sa vo všeobecnosti považuje za najväčšiu skúšku športovej vytrvalosti. Počas troch týždňov cyklisti prejdú okolo 3 500 kilometrov, prekonajú pritom Alpy aj Pyreneje, a napokon skončia v Paríži na slávnej avenue Champs-Élysées. Knižka oboznamuje čitateľov so všetkými významnými etapami a ročníkmi týchto pretekov, vrátane ročníka 2016. Texty, ktoré sprevádza vyše tristo jedinečných fotografií, niektoré až z 19. storočia, prinášajú príbehy cyklistických legiend a opisy nezabudnuteľných chvíľ z dejín týchto vyše storočných pretekov. Nechýba ani množstvo spomienkových dokumentov, ako sú dobové brožúry, noviny, plagáty, samolepky a pohľadnice.

„Z počiatočného nápadu Henriho Desgrangea, ktorý roku 1903 uskutočnilo 60 cyklistov, sa dnes stalo obrovské podujatie sláviace v roku 2013 storočnicu. Iné cyklistické preteky prevyšuje svojimi rozmermi, prestížou a celosvetovým dosahom. Každé leto sa na Tour de France naladia priaznivci v 180 štátoch celého sveta, aby sledovali, či sa Chris Froome opäť stane celkovým víťazom, či Mark Cavendish rozšíri svoj bohatý zoznam o ďalšie etapové víťazstvá alebo či Peter Sagan, pretekár s nesmierne ľudským prístupom a srdcom na dlani, predvedie ďalší zo svojich bravúrnych útokov,“ píše v predslove Bernard Hinault, päťnásobný víťaz Tour.

V knihe Príbeh o Tour de France, samozrejme, nechýba ani náš Peter Sagan, ktorý na svojej prvej Tour v roku 2012 vyhral tri etapy a získal svoj prvý zelený dres. V dejinách Tour je Sagan druhým  cyklistom, ktorý získal päť zelených dresov, no prvým kto ich vyhral bez prerušenia, a to v rokoch 2012 až 2016. Keď sa mu podarí aj tento rok vyhrať zelený dres, vyrovná rekord Nemca Erika Zabela.

O AUTOROCH KNIHY

Serge Laget mal sedem rokov, keď ho prvýkrát uchvátila TdF prechádzajúca regiónom Cévennes v južnom Francúzsku. Ako novinár informuje o Tour už vyše 30 rokov a napísal o nej množstvo publikácií. Luke Edwaedes-Evans píše o cyklistike viac než 25 rokov. Pracoval ako reportér týždenníka Cycling Weekly a šéfredaktor časopisu Winning – Bicycle Racing Illustrated a Cycle Sport. Zostavil desiatky sprievodcov TdF a ako fanúšik pretekov prešiel na bicykli aj legendárne priesmyky v Alpách a Pyrenejach. Andy McGrath je šéfredaktorom časopisu Rouleur a píše najmä reportáže z TdF, Giro d´Italia a zo slávnych jednodňových klasík.

Tour de France 2017 sa koná 1. až 23. júla a bude to už 104. ročník týchto slávnych pretekov. Petra Sagana však uvidíme aj na Majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike, ktoré sa konajú od 22. do 25. júna v Žiari nad Hronom. (Program pretekov môžete nájsť na nasledujúcej stránke).

SÚŤAŽ O KNIHU PRÍBEH TOUR DE FRANCE

Ak sa na preteky do Žiaru nad Hronom či na Tour de France nedostanete, radosť vám iste urobí krásna kniha Príbeh Tour de France (Slovart, 2017), o ktorú môžete súťažiť. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do štvrtka 22. júna odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Krško.