Láka vás prechádzka po Francúzsku, plná chutí, vôní a farieb? S knihou Márie Dantine Dopjerovej Francúzsko krížom-krážom sa na ňu môžete vybrať kedykoľvek.

„Francúzsko sú vinice a poľné cesty so šípkami k románskym kostolom z 11. storočia, námestia pod košatými platanmi a hráči petangu, bistrá so zelenými fasádami a bielymi šálkami po vypitých kávach na stoloch, mätový sirup a starodávne kolotoče, anízový likér za teplých večerov, slnečnice na trhoch, farebné vitráže katedrál, michelinské hviezdy a citrónové sorbety. Francúzsko sú pekárne s koláčmi, ktorých názvy rozprávajú príbehy.Musíte prísť práve sem, aby ste mohli pochopiť, uchopiť a kúsok z neho si so sebou odniesť.“

To sú prvé vety v knihe Francúzsko krížom-krážom. Sú magické. Tak ako je magické Francúzsko. Ak ste zvedaví na chute, farby a vône Francúzska, mali by ste si tento literárny bedeker prečítať. Očarí vás. Jeho autorka Mária Dantine Dopjerová, rodáčka z Piešťan, žije už viac ako dvadsať rokov v Paríži.

„Kniha bola písaná cez lásku k Francúzsku, cez zvedavosť nachádzať skryté, nepoznané, existujúce v predstavách, cez nadšenie konfrontovania tých predstáv so skutočnosťou, ktorá častokrát býva ako ďalším, úplne iným, snom. Keď nachádzame krásu, ktorá sa ponúka naprieč Francúzskom, samozrejme, nielen Francúzskom, uvedomujeme si, že bola vopred nepredstaviteľná. Snažila som sa pri písaní cestovateľských postrehov ju zachytiť tak, aby vo mne, v nás aspoň sčasti ostávala,“ hovorí Mária Dantine Dopjerová, ktorá sa pri tvorbe knihy spojila so známou slovenskou ilustrátorkou Tinou Minor.

Zhmotniť atmosféru Francúzska do jednej knihy bolo určite náročné, ale ilustrátorka Tina Minor vedela ako na to: „Chceli sme docieliť, aby kniha svojím dizajnom pripomínala luxusné francúzske bonbóny a kozmetiku. Aby mala honosný, pastelový nádych a v ľuďoch vzbudzovala túžbu otvoriť ju. Napadlo nám, že k tomuto zámeru sa bude hodiť vzdušný akvarel v púdrovo-ružovej farbe v kombinácií s levanduľovou linkou kresieb.“

Viac o knihe, jej autorke a ilustrátorke sa dozviete z rozhovoru Jozefíny Gregorovej.

Mária Dantine Dopjerová: Knihu som napísala cez lásku k Francúzsku

Čím vás uchvátilo Francúzsko?

Svojou bohatosťou a citlivosťou k histórii, tým, že to, čo je dávne, sa snaží udržiavať, reštaurovať, uchovávať, zachraňovať. Francúzi majú v sebe citlivosť na skĺbenie starého s dnešnou dobou. Krajina ma uchvacuje svojou prírodnou rozmanitosťou, kontrastmi, tým, že drobné, vetrom ošľahané kaplnky svojou historickou hodnotou hrdo konkurujú veľkolepým katedrálam a staré kamenné dediny v skrytých kútoch francúzskeho vidieka sa svojím šarmom a historickou autentickosťou vyrovnajú impozantným historickým pamiatkam vo veľkomestách.

Zmenil sa váš pohľad na Francúzsko odkedy tam žijete?

Za tých vyše dvadsať rokov, čo tu žijem, môj pohľad prechádza zo snivého obdivu k spoznávaniu, uchopeniu a možno za tie roky trochu aj pochopeniu francúzskeho koloritu, rôznych regiónov, miest, toho, na čom si Francúzi potrpia, čím žijú, čo si cenia, čo vychutnávajú, aké majú estetické vnímanie, ako a na čo v rôznych situáciách reagujú.

Kedy ste sa rozhodli napísať knihu Francúzsko krížom-krážom?

Vo Francúzsku pri diaľniciach aj menších cestách nie sú reklamné billboardy ale panely v hnedo-bielych farbách, ktoré informujú o danom mieste. Sú to upútavky na prírodné rezervácie, architektonické kuriozity, umelcov, osobnosti, ktorí z tej oblasti pochádzajú. Nabádajú vodičov o dbočiť diaľnice a objaviť to, na čo by inak asi ani nepomysleli. Pred niekoľkými rokmi, pri jednej z ciest na dovolenku, mi napadlo, že ja vlastne snívam o čipke z Valenciennes, úsmeve z Remeša, či nugáte z Montelimaru. A tak nejako nebadane som začala prispôsobovať naše cestovateľské itineráre obrázkom na hnedo-bielych upútavkách pri cestách. Postrehy z ciest si už roky zapisujem, či už je to situácia v parížskom metre alebo rozhovor započutý na trhu v Aix-en-Provence.

Komu by ste svoju knihu odporučili?

Kniha bola písaná cez lásku k Francúzsku, cez zvedavosť nachádzať skryté, nepoznané, existujúce v predstavách, cez nadšenie konfrontovania predstáv so skutočnosťou, ktorá častokrát býva ďalším, úplne iným, snom. Keď nachádzame krásu, ponúkajúcu sa naprieč Francúzskom, uvedomujeme si, že predtým bola pre nás nepredstaviteľná. Pri písaní cestovateľských postrehov som sa túto krásu snažila zachytiť tak, aby vo mne, v nás, aspoň sčasti ostávala. Knihu by som teda asi odporučila ľuďom, ktorí majú chuť sa prejsť rôznymi miestami a zákutiami Francúzska.

Tina Minor: Vďakabohu za fantáziu, ktorá nepozná hranice

Ako sa vám pracovalo na knihe Francúzsko krížom-krážom?

Na knihe sme začali pracovať v podstate len pár dní na to, ako bola oficiálne vyhlásená karanténa. V tom období sa pre mňa svet spomalil a stíšil. Takže som mala dostatok času a tým pádom aj vnútorného pokoja na prácu. Vďaka knihe som mohla na mesiac „odcestovať“ do zahraničia. Túlať sa najkrajšími francúzskymi miestami napriek tomu, že cestovanie bolo v tom čase nemožné. Vďakabohu za fantáziu, ktorá nepozná hranice.

Spolupracovali ste aj s autorkou, stretli ste sa?

S Máriou Danthine Dopjerovou sme sa osobne zatiaľ nestretli, keďže žije v Paríži. No komunikovali sme spolu a cez správy sme si vymenili svoje dojmy. Štýl ilustrácií sme si zadefinovali spolu s vydavateľstvom a dizajnérkou Majkou Rojkovou. Chceli sme docieliť, aby kniha svojím dizajnom pripomínala luxusné francúzske bonbóny a kozmetiku. Aby mala honosný, pastelový nádych a v ľuďoch vzbudzovala túžbu otvoriť ju. Napadlo nám, že k tomuto zámeru sa bude hodiť vzdušný akvarel v púdrovo-ružovej farbe v kombinácií s levanduľovo linkou kresieb. Mária mi po tom, ako uvidela finálne ilustrácie, poslala veľmi peknú správu. Potešilo ma, že hoci sme spolu nemali možnosť knihu detailne konzultovať, trafili sme sa do vzájomnej predstavy.

Čo bolo pri ilustrovaní pre vás najťažšie?

Počas práce nenastal žiaden náročný moment. Čo ma veľmi príjemne prekvapilo. Naopak, všetko od úvodnej komunikácie, cez kreslenie až po odovzdanie finálnych ilustrácií prebehlo vo veľmi príjemnej a uvoľnenej atmosfére.

Ktorá ilustrácia z knihy je vaša srdcovka?

Najradšej mám ilustráciu s motívom sandál zo Saint Tropéz. Príde mi veľmi chic a pritom mi jej vytvorenie trvalo najkratšie. A tak to je, že tie najjednoduchšie veci bývajú paradoxne tými najlepšími.

Ukážka z knihy

Grisettes z Montpellieru

V 12. storočí mesto Montpellier bolo križovatkou ciest vedúcich do Santiaga de Compostela. Legenda hovorí, že v stredoveku, okolo roku 1100, keď sa obchodná činnosť mesta Montpellier sústredila okolo štvrte Notre-Dames-des-Tables, zmenárnici pri transakcii vydávali pútnikom namiesto mincí grisettes, teda drobné guľaté cukríky s pelendrekovo-medovou chuťou, ktoré ich osviežovali pri dlhej chôdzi.

V 19. storočí slovo grisettes označovalo látku obečenia mladých krajčírok v Montpellieri, neskôr sa význam slova preniesol aj na mladé, pekné, chudobné, zvodné, koketné dievča.

Na začiatku 20. storočia bonbóny grisettes upadli do zabudnutia, avšak v roku 1980 ich istý včelár opäť vyniesol na svetlo sveta, použil pritom tradičný recept z roku 1837.

Tmavosivé guľôčky v okrúhlej kovovej krabičke pripomínajú broky, ich prísady sú dva typické produkty oblasti Languedoc: med z Narbonne a sladké drevo, pelendrek, špecialita z Montpelierru od 18. storočia. Na krabičke je obrázok vodárne na námestí Place du Peyrou a krabičky sú dokonca aj zberateľským predmetom…

Okrem grisettes nájdete v knihe aj ďalšie originálne pochúťky, napríklad palacinky z Bretónska, ustrice z Arcachonu, sušené slivky z Agenu, pivo z ľadovca z Valloire, plesňové syry z Auvergne, horčicu z Dijonu, makrónky z Paríža, ale aj mydlo z Marseille, kožené sandále zo Saint-Tropez, kamienky z Nice, vankúše z Lyonu, porcelán z Limoges, kone z Versailles, cínových vojačikov z Compiégne… a tiež recept na canelés z Bordeaux, čo je malé francúzske pečivo ochutené rumom a vanilkou s mäkkým a jemným centrom pudingu a tmavou, hustou karamelizovanou kôrou, a veľa rôznych zaujímavostí.

Súťaž

Ak vás láka prechádzka po Francúzsku, plná chutí, vôní a farieb, zapojte sa do našej súťaže. Knihu Francúzsko krížom-krážom (Slovart, 2020) môžu vyhrať dvaja alebo dve z vás. Do súťaže sa môžete zapojiť do stredy 18. novembra na Facebooku BBonline.sk.