Leto, dovolenky a prázdniny sú v plnom prúde. Kto môže, uteká k vode, do hôr, na slnko či do tieňa. Len Filanove Cigary idú do neba. Pokojne však môžu ísť aj s vami na dovolenku. Tieto cigary totiž zaručene zaberajú proti zlej nálade.

V Amsterdame sme s Jožom prvý raz spolu spali. V jednej izbe, na jednej posteli. Bál som sa, že budem chrápať. Keď v noci chrápaním niekoho rušíte, prebudíte iný svet a on vám potom cez deň skáče do života. A niečo som si zabudol vziať na cestu. Ľudia dokážu prestať piť, fajčiť, pichať si heroín, ale kto raz začal spávať s malým vankúšikom, už sa tej závislosti nikdy nezbaví. Stretol som na cestách drsných chlapov, ktorí dokázali hladovať, znášať horúčavy aj pekelný mráz. A v plecniaku si niesli na ceste okolo sveta svoj malý vankúšik…

Cigary idú do neba je názov najnovšej knihy Borisa Filana. Rozpráva v nej o nezabudnuteľných cestách so svojím priateľom Jožom Rážom a… nabáda k spevu.  Taký istý názov totiž nesie jedna z piesní Elánu, ktorej text napísal práve Boris Filan. Jožo Ráž v nej spieva: „Je nenormálna pohoda, cigary idú do neba. Raz prídeme tam za nimi, našťastie ešte netreba.“

S rovnakou ľahkosťou, akou melódia sprevádza tieto slová, je napísaná aj Filanova kniha. Spojenie Filan-Ráž funguje a čo funguje dobre, netreba meniť. Okrem pracovných, či skôr umeleckých počinov, za nimi stojí aj dlhoročné priateľstvo, ktoré preverili aj na spoločných cestách. A práve o tom Boris Filan píše – o ceste do Amsterdamu a o splavovaní delty Dunaja spoločne s manželkami.

„Stále som odkladal čas, keď napíšem niečo o svojom priateľstve s Jožom Rážom. Kedysi dávno už vyšlo moje rozprávanie o našej hašišovej ceste do Amsterdamu za Vincentom van Goghom. A smutnosmiešny príbeh o tom, ako sme s manželkami splavovali deltu Dunaja, s názvom Dole vodou. V tých cestopisoch je veľa vecí, ktoré by som nedokázal nahradiť. Tak som ich len osviežil a pokúsil sa napísať úvod. Ten mi pod rukami nečakane narástol, a tak som ešte pridal úvod k úvodu. V knižke Cigary idú do neba nie je nič, za čo by sa na mňa môj kamarát mohol hnevať. Ale aj tak sa bojím, že ma Jožo asi zabije! povedal Boris Filan.

V rozhovore s novinárom Milanom Tesařom, autorom prvej knihy o skupine Elán, si Boris Filan takto zaspomínal na svoje prvé stretnutie s Jožom Rážom: „Vo výškovej budove Slovenskej televízie som pospával za svojím písacím stolom. Po včerajších borovičkách a pivách som sa cítil, ako hovorieval detektív Phill Marlowe, ako amputovaná noha. Ktosi zaklopal na dvere mojej kancelárie a ja som dúfal, že som zamkol. Ešte jedno klopanie a potom sa dvere pomaly otvorili a stáli v nich dvaja sympatickí mladí muži. Jožo Ráž a Vašo Patejdl. Ryšavý profesor a nakrátko ostrihaný chalan s postavou a tvárou inštruktora bojových umení. Ten sa ma opatrne spýtal: Prosím vás, neviete, kde sedí pán Filan?“

Knihu Cigary idú do neba (Slovart 2022) uviedli do života v polovici júna v bratislavskom Panta Rhei na Poštovej ulici a jej krstným otcom sa stal frontman kapely Elán Jožo Ráž. A vy ju môžete vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart.

Ukážka z knihy

Jožo Ráž má vždy senzačné nápady a je neprekonateľný v narábaní s peniazmi. Keď sú dvaja ľudia spolu na ceste, môžu vzniknúť nejasnosti pri platení spoločných akcií, kto, kedy, koľko… Jožo navrhol ideálne riešenie. Vložíme so spoločnej pokladne rovnakú sumu guldenov a z toho sa budú platiť obedy, taxíky, panáky. Strihli sme si a vyšlo, že Jožo bude bankár. Bol som vďačný za to rozdelenie úloh. Jožo má ďalší dobrý zvyk, nosiť v cudzine vždy všetky peniaze pri sebe. Tvrdí, že keby mu ich chceli vziať, museli by ho doraziť. V Amsterdame boli naše spoločné financie na najlepšom  možnom mieste, na hrudi muža s karatistickým výcvikom, ktorý bolo ochotný položiť za ne život. Čo sa týka peňazí v cudzine, v živote som nebol pokojnejší a bezstarostnejší.

Ten deň sme sa motali po galériách, boli sme v autobazáre, mal som toho dosť. Chcel som si sadnúť  ku grachtu a popíjať z fľaše pivo. Joža ťahalo na diskotéku. V tomto sa vždy vieme dohodnúť, na našej ulici je demokracia. Stretli sme sa v hoteli okolo polnoci. Jožo sa rozvalil oblečený na posteľ, chvíľu sa pozeral do plafónu a potom povedal, že narazil na bohovský kšeft. Že doň investoval tie naše spoločné peniaze, ale že ak nebudem súhlasiť, vezme to celé na seba. Na to sa posadil a položil na stôl niečo zabalené v staniole. Pomaly, s láskou to rozbalil. V balíčku bolo niečo, čo vyzeralo ako žlto-zeleno-hnedá čokoláda. Jožo v rockovom klube kúpil za celú spoločnú hotovosť  tehličku lisovaného hašišu. Keď to vyslovil, tak som sa tak strašne zľakol, že som poležiačky vyletel do vzduchu ako postavička z kreslenej grotesky…

Súťaž

Do súťaže o knihu Borisa Filana Cigary idú do neb(Slovart 2022) sa môžete zapojiť do nedele 17. júla 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme dvom vyžrebovanýcm výhercom alebo výherkyniam.