Aké vysvedčenie mali vaši prváčikovia? Vlastne, je to jedno. Odmenu si zaslúžia už len preto, že zdolali svoj prvý rok v škole. Máme pre nich krásnu knihu.

Yuval Zommer: Veľká kniha o operených tvoroch

No nielen prvákov, ale aj predškolákov, druhákov… jednoducho, deti, určite poteší krásne ilustrovaná Veľká kniha o operených tvoroch. Je skutočne veľká a je v nej ukrytých veľa vtáčikov, veľkých aj malých, dokonca aj takých, čo nelietajú. A prečo nelietajú? Odpoveď na túto ale aj mnohé ďalšie otázky nájdu deti v knihe. Napríklad aj na tieto otázky: Prečo je plameniak ružový? Vie papagáj rozprávať? Ukradne straka všetko, čo sa blyští? Je rybárik dobrý rybár? Prečo niektoré vtáky nelietajú? V tejto knihe sa malí čitatelia dozvedia, ako vtáky lovia, žijú aj ako tancujú a zoznámia sa s mnohými druhmi pestrých, nádherných, smiešnych i prekvapivých operených tvorov z celého sveta.

Ukážky z knihy

Prečo niektoré vtáky nelietajú?

Vedia totiž prežiť aj bez toho. Väčšinou majú malé krídla a telá priťažké na to, aby vzlietli. Pštros je sedemkrát ťažší, než by mal byť, aby to dokázal.

Ako spoznáš dudka?

Vďaka svojmu nezameniteľnému vzhľadu patrí dudok medzi klenoty lesa. Žltohnedé perie na hlave vytvára typický chochol, ktorý má na konci pierok čierne fliačiky. Dudok spieva ostatným vo svojom teritóriu, akoby chcel povedať: „Preč z môjho rajónu!“

Pospí si aj postojačky

Plameniak rád spí postojačky na jednej nohe. Nikto nevie, prečo to robí.

Prečo má vták namiesto úst zobák?

Zobáky sú ľahšie ako čeľuste so zubami, takže sa vtákom lepšie lieta. Aj vtáčatá sa z vajec vyliahnu rýchlejšie vďaka zobáku, pomôže im totiž viac ako zuby. Rôzne vtáky majú rohovité zobáky rozličných tvarov a veľkosti – podľa toto, čím sa živia.

Yuval Zommer je autorom a ilustrátorom úspešných detských kníh, z ktorých v slovenčine vyšli Veľká kniha o malých tvoroch, Veľká kniha o morských tvoroch a Veľká kniha o operených tvoroch. Medzi jeho obľúbené miesta patria Múzeum prírodných vied a ZOO, ktoré sú veľmi dôležité pre jeho prácu. Za svoje knižky získal už veľa ocenení. Yuval Zommer, absolvent odboru ilustrácie na Royal College of Art v Londýne, pracoval ako kreatívny riaditeľ vo viacerých reklamných agentúrach, avšak vyhrala láska k obrázkovým knihám…

Súťaž

V súťaži, ktorú sme pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart, môžu dvaja z vás vyhrať knihu Veľká kniha o operených tvoroch (Slovart, 2019). Súťažiť môžete na Facebooku BBonline.sk do piatka 5. júla.

❗️Súťaž ❗️Veľká kniha o operených tvoroch poteší najmä menšie deti, no určite sa zapáči aj tým väčším, a možno aj…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Utorok 2. júla 2019