Quantcast

V sobotu 12. marca sa v banskobystrickej Športovej hale na Štiavničkách uskutoční galavečer Youngblood. V ringu si v thajskom boxe a K1 zmerajú sily talentovaní mladí borci, ale aj profesionálni bojovníci zo Slovenska, Srbska, Chorvátska, Čiech a Poľska.

Belákovci Vlado_konskýPodujatie organizuje banskobystrický klub Firegym, ktorý v tomto roku oslavuje 20. výročie svojho založenia. Hovoríme so zakladateľom klubu Firegym, trénerom, ako aj tvorcom a hlavným promotérom Youngblood Martinom Belákom.

Galavečery Youngblood sa už stali tradíciou. Čo ponúkne sobotňajšie podujatie Banskobystričanom a nielen im?

Galavečery thajského boxu Youngblood a Profiliga Muay Thai organizujeme v Banskej Bystrici už vyše desať rokov. Banskobystrické publikum je pre borcov v ringu tým najobľúbenejším, keďže Bystričania fandia ako nikde inde a v bojových športoch a thajskom boxe sa už celkom vyznajú. Každý rok sa snažíme do Bystrice priniesť niečo nové. Minulý rok to bola premiéra barmského boxu mimo jeho domovskú krajinu a obsadenie známych bojovníkov zo svetovej scény, tento rok  dávame najviac priestoru našim vlastným odchovancom z Firegymu. Galavečer organizujeme pri príležitosti už dvadsiateho výročia založenia klubu Firegym Banská Bystrica.

Okrem profesionálnych bojovníkov sa v ringu predvedú aj mladí talentovaní thaiboxeri. Môžete spomenúť niektorých z nich?

Ako už názov podujatia Youngblood napovedá, v ringu uvidíme hlavne našu mladú krv. Ako športový klub sa neustále snažíme pritiahnuť k thajskému boxu nových členov, ktorí sú budúcnosťou nášho klubu aj športu. Z tých mladších, ešte začínajúcich profíkov, spomeniem Jána Szajka, Jozefa Janotíka, Tomáša Činčíka, Borisa Kušpala a Martina Oravkina, ale priestor dostanú aj naše fighterky krajšieho pohlavia. Napínavým duelom bude určite zápas medzi Romanom Virgulom, ktorý zastupuje bystrický Firegym a zvolenský Diviak gym a Milanom Kučerom, borcom z Power gymu Zvolen. Obaja bojovníci v minulej sezóne amatérskej ligy nazbierali najviac bodov vo svojej váhovej kategórii a v sobotu  12. marca sa v ringu stretnú v zápase o titul Amatérskeho Šampióna Youngblood do 76 kilogramov.

A ktorých domácich profi borcov uvidíme v ringu?

Tento rok diváci uvidia všetkých našich najlepších borcov, ktorých mená sú známe doma aj v zahraničí. V hlavných zápasoch uvidíme Jána Mazúra, ktorý v ringu oslávi už nejakých pätnásť rokov aktívnej kariéry, Vlada Konského, ktorý krátko po zápase odlieta na dlhšiu dobu trénovať a zápasiť do Ázie, vychádzajúcu hviezdu z Banskej Bystrice Petra Lampera či Michala Tomka, ktorého zápasy vždy sľubujú veľa akcie. Do ringu sa po ročnej pauze vráti aj Marcel Jáger a v štartovke uvidíte aj meno Igor Daniš, ktorý sa minulý rok preslávil svojou premiérou v barmskom boxe.

DSC_6246Koľko zápasov uvidia diváci na galavečere a bojovníci z ktorých krajín sa predstavia v ringu?

Naplánovaných je sedemnásť zápasov, v ktorých okrem slovenských bojovníkov uvidíme aj súperov zo Srbska, Chorvátska, Čiech a Poľska.

Youngblood už niekoľko rokov organizuje váš klub Firegym. Čo obnáša príprava takéhoto podujatia?

Náročnosť prípravy sa dosť odvíja od množstva zápasov a od krajín, z ktorých športovci pochádzajú. Samotná príprava galavečera začína niekoľko mesiacov pred samotným dátumom konania. Je potrebné dohodnúť zápasy, zostaviť ich tak, aby boli zaujímavé a akčné. Nie je to jednoduché, vyžaduje si to prehľad o štýloch a výkonnosti jednotlivých borcov. O prípravu galavečerov sa už od začiatku fungovania Youngblood staráme len dvaja ľudia, samozrejme, s príležitostnou pomocou členov klubu a fanúšikov. Touto cestou by som sa rád poďakoval každému, kto neváha priložiť ruku k dielu, ako aj všetkým sponzorom a reklamným partnerom.

Vyzerá to tak, že záujem o podujatia ako je Youngblood či Profiliga Muay Thai rastie…

Všimli sme si, že rastie nielen záujem o podujatie, ale aj všeobecný prehľad a povedomie verejnosti v našom meste o tomto športe, čo nás veľmi teší.

Klub Firegym oslávi tento rok už dvadsať rokov svojej existencie. Čo všetko sa vám za tie roky podarilo dosiahnuť?

Ako klub sme začínali pred dvadsiatimi rokmi z ničoho, v čase keď thajský box ako šport nebol na Slovensku ešte známy. Vrátil som sa vtedy po dlhšej dobe z Kanady, kde som niekoľko rokov žil a kde som sa aj prvý krát stretol s thajským boxom. Po návrate na Slovensko som sa chcel tomuto športu venovať naďalej. Spočiatku to bolo len niekoľko nadšencov, ktorí chceli so mnou trénovať thaibox ako niečo nové, a postupne som sa ocitol v pozícii trénera, čo mi ostalo dodnes. Počas dvadsiatich rokov naše tréningy pravidelne navštevovalo už vyše sedemsto ľudí. Vychovali sme  šesť profesionálnych majstrov sveta v thajskom boxe, bezpočet majstrov Európy, interkontinentálnych šampiónov, slovenských šampiónov. Každoročne vychovávame nových profesionálov, ktorí pravidelne zápasia na najprestížnejších podujatiach v Ázii aj v celej Európe.

ŠH ŠtiavničkyČo považujete za tajomstvo úspechu vašich borcov a klubu?

Aj keď thajský box je individuálny šport, verím tomu, že bojovník, hoci v ringu stojí sám, musí mať pri ringu dobré zázemie a mať dôveru v svojho trénera a koučov. Firegym je športový klub združujúci veľa rozdielnych ľudí so spoločným záujmom, ale našou hlavnou devízou je, že fungujeme ako dobrý kolektív a každý člen, či už top profi zápasník alebo úplný začiatočník, je súčasťou kolektívu. Ako som už povedal, je to individuálny šport, ale na to, aby bojovník bol naozaj špička, potrebuje za sebou silný kolektív, ktorý ho ťahá a pomáha mu pripraviť sa na zápasy. V tom je, myslím si, naše tajomstvo úspechu.  

Koľko máte v súčasnosti v klube členov a v akých kategóriách trénujú?

V súčasnosti prechádza náš klub menšou transformáciou. Po ôsmich rokoch sa sťahujeme do nových priestorov na trénovanie. Od polovice marca spúšťame tréningy v budove bývalého Nábytku Mikušincová na Sládkovičovej ulici v Radvani. V týchto vynovených priestoroch, zariadených špeciálne pre bojové športy, budeme prevádzkovať tréningy thajského boxu pre zápasníkov, začiatočníkov, pre ženy a pre deti od osem rokov, ďalej tréningy MMA, boxu, kondičné tréningy a tiež pohybovú prípravku pre deti od štyroch rokov.

Kde sa môžu záujemcovia o thajský box prihlásiť?

Všetky informácie o tréningoch sú na našej webovej stránke, kde je aj kontakt priamo na mňa ako trénera. V blízkej dobe zverejníme na stránke aj dátum spúšťania tréningov v Radvani. V marci prebehne nábor nových členov prostredníctvom plagátovej aj mediálnej kampane.

Súťaž o vstupenky na galavečer Youngblood

V spolupráci s klubom Firegym sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky na galavečer Youngblood, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. marca od 19. hod. v Športovej hale na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Dvaja z vás môžu vyhrať po dve vstupenky. Do žrebovanie zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. marca odošlú vyplnený kupón so správnou odpoveďou na otázku: Koľko rokov existencie oslavuje klub Firegym v tomto roku?

Výhercami sa stali Martin Švoňava a Jozef Knopp.