Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest sa uskutočnia na sliačskom letisku počas nasledujúceho víkendu 26. a 27. augusta. Prví účastníci v pondelok pristáli na Sliači. Miestni tak už nad svojimi hlavami mohli vidieť dopravné armádne lietadlo Hercules C130 či lietadlá akrobatickej skupiny Al Fursan.

Akrobatická skupina zo Spojených arabských emirátov Al Fursan priletela na Sliač prvýkrát.

Najväčšie slovenské letecké podujatie roka sľubuje tento rok množstvo noviniek najmä v hlavnom leteckom programe. Okrem už spomenutej akrobatickej skupiny Al Fursan, sa na sliačskom nebi predstaví napríklad aj chorvátska skupina Krila Orluje.

Zo stíhacích lietadiel sa návštevníci môžu tešiť na F/A-18 Hornet Španielskych vzdušných síl, JAS-39 Gripen či L-159 ALCA Vzdušných síl Armády Českej republiky, rakúsky Eurofighter Typhoon, či F-16 Tureckých vzdušných síl v podaní ich prezentačného tímu Soloturk. Slovenské vzdušné sily tiež predvedú svoje stíhače Mig-29 a L-39 Albatros.

Bude tu však aj unikátna možnosť pozrieť si lietadlá slovenskej vládnej letky. Naposledy Tupolev Tu-154 a nové stroje Airbus A319 či Fokker 100. Vo vzduchu sa však ale predstavia piloti aj na historických lietadlách prípadne ich replikách. Chýbať nebude ani obľúbená šou maďarského akrobatického pilota Zoltána Veresa. A k sliačskym leteckým dňom samozrejme patria aj Očovskí bačovia, tunajšia akrobatická skupina na bezmotorových vetroňoch, ktorá svoje umenie predvádza už od roku 1981.

Akrobacia Zoltána Veresa len tesne nad povrchom letiska.

Zaujímavé vrtuľníky odprezentujú Belgičania s ich Agusta A-109 Display Teamom, Vzdušné sily Armády Českej republiky s ich Mi-35, ale aj Slovensko v podobe veľkého Mi-171, Mi-17, ale aj policajného Bell 429. Na statickej ukážke bude možné vidieť aj nové slovenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk.

V rámci statických ukážok bude možné vidieť aj množstvo menších lietadiel v rámci Aerosalónu, s ktorými na Sliač priletia viacerí nielen domáci výrobcovia lietadiel a či členovia Slovenskej federácie ultraľahkého lietania.

Letový program na oblohe počas oboch dní je takmer podobný, aj keď ukážky prebehnú v inom poradí. Rozdiely sú len v ukážkach najväčších strojov. Zatiaľ čo v sobotu návštevníci uvidia prelet najväčšieho používaného dopravného lietadla na prepravu osôb – Airbus A380 a tiež legendárny bombardér B-52, v nedeľu ich priaznivci letectva neuvidia. Namiesto toho ich však čaká pohľad na ďalšie americké bombardovacie lietadlo B1-B Lancer. To priletí na Sliač vôbec po prvýkrát, keď sa návštevníkom leteckých dní príde ukázať z medzinárodného cvičenia síl NATO v Českej republike.

Na sliačske letisko bude v sobotu aj v nedeľu mimoriadne premávať autobusová linka z banskobystrickej železničnej stanice so zastávkami na Štadlerovom nábreží a tiež na Sládkovičovej, na bežných autobusových zastávkach. Prvý autobus z Banskej Bystrice vyrazí o 8.00 h a následne bude vyrážať vždy v 15, neskôr 30 a najviac 45-minútových intervaloch. Späť do Banskej Bystrice následne od 12.30 až do 18.00 h. Obyčajné cestovné na tejto linke je určené na 1,80 €, zľavnené na 1 €. Na linke bude možné platiť aj dopravnými kartami SAD Zvolen.

Pre tých, ktorí na dopravu využijú automobily budú pripravené parkoviská rovnako ako v minulých rokoch na lúkach pred letiskom od Banskej Bystrice. Zo strany od Zvolena však už pred Sliačom.

Vstupenky na medzinárodné letecké dni SIAF 2017 sú ešte stále dostupné na webovej stránke Predpredaj.sk. Ďalšie informácie o účastníkoch leteckých dní nájdete v našich starších článkoch alebo na webe siaf.sk.

Súťaž!

V spolupráci s hlavným organizátorom MLD SIAF 2017, Slovenskou leteckou agentúrou, sme pre vás na portáli BBonline.sk pripravili súťaž o dvakrát po dva lístky na nedeľňajší program leteckých dní. Stačí sa zapojiť do našej súťaže vyplnením súťažného formulára do stredy 23. augusta 10.00 h dopoludnia.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Tatiana Potančoková a Matej Krč.

Chcete vyhrať ešte viac lístkov na letecké dni? Sledujte facebook BBonline.sk počas utorka 22. augusta.