SKD_BBIvan Palúch a OZ Vis Verbi pozývajú Banskobystričanov do divadla, na bláznivú komédiu 1+1=3 v podaní martinského Slovenského komorného divadla.

Je to prvé predstavenie, ktorým chce známy slovenský herec Ivan Palúch potešiť milovníkov dobrého divadla v Banskej Bystrici. A budú nasledovať aj ďalšie a všetky sa odohrajú v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity, na divadelnom pódiu, postavenom vďaka podpore Občianskeho združenia (OZ) Babie leto.

OZ Babie leto sa snaží vyhľadávať ľudí, ktorí vo svojom aktívnom živote tešili a zabávali ľudí, alebo inak reprezentovali Slovensko.

„A dnes, keď by si mali užívať peknú jeseň života, svoje babie leto, potrebujú pomôcť. To je aj prípad aj Ivana Palúcha. Bol hviezdou filmového neba a pre naše občianske združenie je cťou pomáhať mu. Oslovil nás a my sme mu pomohli zohnať financie na postavenie pódia. Keď bude potrebovať, a naše možnosti nám to dovolia, určite mu pomôžeme aj v budúcnosti,“ hovorí zakladajúci člen OZ Babie leto Igor Kucej.

ivan paluchIvan Palúch nesporne patrí k najvýraznejším osobnostiam nielen slovenského filmu a divadla. Hral v takmer stovke celovečerných a televíznych filmov, televíznych seriálov. Pôsobil vo viacerých slovenských divadlách, hosťoval aj v pražskom Divadle Na zábradlí… Divadlo je jeho srdcovou záležitosťou a mrzí ho, že v Banskej Bystrici divadlo nielenže nemá dôstojnú scénu, ale že činoherné divadelné predstavenia v meste absentujú. Preto sa rozhodol postaviť pódium, s čím, ako sme už spomenuli, mu pomohlo OZ Babie leto. Pri organizovaní divadelných predstavení Ivan Palúch spolupracuje s Občianskym združením Vis Verbi.

„Chcem do Bystrice pritiahnuť známe činoherné divadelné súbory zo Slovenska aj Čiech. Oslovujem svojich hereckých kolegov, kamarátov,“ hovorí Ivan Palúch.

„Do budúcnosti plánujeme každý mesiac uviesť jedno divadlo, čiže dvanásť predstavení za rok. Zatiaľ sa však ešte len rozbiehame, v dramaturgickom pláne na budúci rok by mali byť štyri predstavenia,“ uviedol Ján Kališka z OZ Vis Verbi.

Nové divadelné pódium bolo odovzdané do užívania 6. októbra 2014 za účasti viceprimátorky Banskej Bystrice Kataríny Čižmárovej, Igora Kuceja z OZ Babie leto a Ivana Palúcha.

SKD2Ako prvé uvidia diváci na jeho doskách Slovenské komorné divadlo z Martina. Komédia 1+1=3 (Run for your wife) patrí do rodiny ľahkého bulváru, inscenovanie ktorého považuje istá časť divadelnej kritiky za smrteľný hriech. Inscenovanie tohto žánru však nie je tuctovou rutinnou záležitosťou, ale vyžaduje od režiséra i hercov dokonale zvládnuté remeslo a predovšetkým vybrúsený cit pre vkus a mieru. Téma komédie (autor Ray Cooney) je vzrušujúca – peripetie spojené s láskou, manželstvom, sexom a neverou, samozrejme, všetko povýšené na druhú. Ponúka záplavu gagov, situačnej a textovej komiky a hereckej improvizácie…

Dramaturgia a hudobná spolupráca: Róbert Mankovecký, scéna: Jozef Ciller, kostýmy: Mária Cillerová, réžia: Dodo Gombár.

Účinkujú: Eva Gašparová, Jana Oľhová, František Výrostko, Michal Gazdík, Martin Horňák, Viliam Hriadel, Dominik Zaprihač, Michal Soltész.

S komédiou 1+1=3 sa Slovenské komorné divadlo predstaví v Banskej Bystrici vo štvrtok 13. novembra o 19. hod., v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity (Bernolákova ul). Vstupenky sú už v predpredaji v Informačnom centre (Radnica, Námestie SNP, Banská Bystrica).

Dve vstupenky však môžete vyhrať aj v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Ivanom Palúchom a OZ Vis Verbi. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 10. novembra pošlú správnu odpoveď na otázku:

Kto je režisérom divadelnej hry 1+1=3?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Marian Lomenčík.