Ekocentrum Malá líška je organizácia pre ochranu životného prostredia. Nadobudnuté vedomosti posúva Banskobystričanom úplne prirodzenou formou. Nenútene a hravo pomáha budovať pozitívny vzťah k prírode okolo nás.
Začiatky ekocentra sa formovali na pôde úplne inej organizácie. Pri zrode stáli Danka Bardonová, Lesanka Blažencová a Janka Ďurová. Tri kolegyne, veľmi dobre zohratý tím, ktorý vie ako a prečo s environmentálnou výchovou a vzdelávaním v Banskej Bystrici kráčať vpred.
Nakoľko nadišiel čas odísť, ale záujem návštevníkov pokračovať v začatých aktivitách bol obrovský, rozhodli sa založiť ekocentrum. Otvorili sa tým nové možnosti a zmena bola vítaná. Smelé plány narušila pandémia a štart to veľmi pribrzdilo. O rok teda založili občianske združenie a privítali nového kolegu ekológa Nuna Guimarãesa, ktorý sa venuje predovšetkým výskumu veľkých šeliem a svoje skúsenosti a vedomosti rád odovzdáva ďalej počas práce s deťmi a verejnosťou.
O začiatkoch a aktivitách organizácie, ale aj o tom, prečo je Malá líška zameraná práve na ochranu životného prostredia, nám porozprávala Danka Bardonová.
Kedy a prečo ekocentrum Malá líška vzniklo? Bolo potrebné, vytvoriť organizáciu, ktorá bude apelovať na súlad človeka s prírodou?
Ekocentrum sme otvorili v roku 2020. Nakoľko sme mali za sebou roky skúseností v environmentálnej osvete, vedeli sme, že tém, ktoré je potrebné obyvateľom prinášať, je nevyčerpateľné množstvo. Environmentálna výchova je prierezovou témou a týka sa všetkých oblastí nášho života. Naše mesto prekvitá organizáciami, ktoré sa venujú ochrane prírody a má prekrásne okolie, ale ekocentrum tu jednoducho chýbalo. Práce máme na roztrhanie.
Kde je vás možné nájsť? Akým spôsobom sa môžu k vám pripojiť záujemcovia o spoločné stretnutia?
Toto je trochu ťažká otázka. Naše zázemie je v Radvani pri Súkromnom centre voľného času Radvanská 1 a mnohí ľudia si myslia, že nás tam nájdu kedykoľvek. To ale nie je pravda. Tieto priestory, za ktoré sme veľmi vďační, nám nepostačujú. Slúžia skôr ako sklad s príležitostnou realizáciou programov. Nakoľko tam nemáme žiadnu kanceláriu, prípravu programov robíme väčšinou doma. Stále snívame o domčeku so záhradkou a dielňou, v ktorom by sme nemuseli celý priestor komplet prispôsobovať na každé podujatie.
Sme teda skôr pocestné ekocentrum a s návštevníkmi sa stretávame najmä na výletoch, školách, sídliskách. V ekocentre realizujeme vianočné workshopy, program Líšťatá v brlôžku a niekedy nás navštevujú škôlky alebo školy.
Aké aktivity ponúkate? Na čo sa zameriavate?
Naša ponuka je pestrá. Realizujeme programy na školách a škôlkach. Pre verejnosť organizujeme poldenné výlety do prírody, vianočné workshopy, bylinkový kurz, programy pre najmenších a ich rodičov na materskej, letné tábory pre deti. S obyvateľmi mesta, a v spolupráci s mestom Banská Bystrica, sa snažíme podporiť biodiverzitu na sídliskách a zároveň vyvolať záujem ľudí o aktívnu participáciu a komunitné aktivity.
Organizujete spoločné výlety do prírody. V čom sú výnimočné?
Máme na starosti celú organizáciu výletu. Vyberáme lokalitu, náročnosť, pripravíme doplňujúci program. Podľa toho, akú tému výletu zvolíme, pripravíme pomôcky a materiál, dohodneme odborníkov. Rodinka, ktorá sa vyberie na rodinný výlet, dosť často počúva od detí otázky typu: „Kedy tam už budeme?” alebo „Ako dlho ešte?”. To sa na našich výletoch takmer nestáva. Deti vytvoria skupinu, ktorá objavuje starú múdrosť, že príroda je najlepšie ihrisko. My im pomáhame objaviť prírodné hodnoty, a tiež sa im snažíme dopriať dostatok bezpečnej voľnosti v prírode. Keďže máme cit k prírode a trénované oči, často si všimneme zaujímavosti, ktoré bežný výletník nevidí.
Je zo strany obyvateľov Banskej Bystrice záujem, naučiť sa šetrne zaobchádzať s prírodou?
Zatiaľ je záujem skôr deklaračný. Každý sa rád vyjadruje na internete a požaduje od mesta, prípadne ochranárov, riešenia. Je to síce dobrý začiatok, ale potrebujeme sa dopracovať k porozumeniu faktu, že chlieb možno pekári dokážu napiecť pre celé mesto, ale prírode môžeme pomôcť jedine my všetci spolu. Nemôžeme túto zodpovednosť hodiť na iných, musíme začať každý od seba, inšpirovať okolie a kontrolovať úrady, aby tiež konali zodpovedne. Tu máme ešte veľa práce.
Nájdu si zmysluplné využitie času vo vašom centre všetky vekové kategórie?
Nie v ekocentre, ale skôr pri aktivitách ekocentra, si môžu nájsť zmysluplné využitie času všetky vekové kategórie. Najmä výlety sú koncipované tak, aby prepájali generácie a momentálne realizované podujatia na zelených sídliskách na podporu biodiverzity, majú ambíciu podporiť komunity a poskytnúť možnosť zapojiť sa každému. Najlepšie sme to videli na Severnej, kde s nami malé aj väčšie deti zbierali odpadky v potoku. Celé vekové spektrum obzeralo, čo v potoku žije. Následne sme vyrábali búdky pre vodné vtáky, s čím nám prišiel pomôcť stolár na dôchodku, ktorý bol skvelý a s radosťou odovzdával deťom svoje vedomosti. Zapojili sa rodičia, deti, teenageri aj dôchodcovia. Bolo to veľmi príjemné komunitné stretnutie.
Sú súčasťou vašich programov aj odborníci?
My sme vyštudovaní prírodovedci, Janka práve študuje. Ale vieme, aké je dôležité, stretávať sa s inými odborníkmi. Pri výrobe vtáčích búdok v Podlaviciach a na Fončorde tak nechýbal ornitológ Imrich Kováč a o klíme v meste, nám rozprával systémový ekológ Peter Sabo. Rovnako aj na iné podujatia, v súvislosti s témou, prizývame odborníkov podľa potreby.
Čo pripravujte na najbližšie obdobie? Na čo sa môžeme tešiť? Kam za novým poznaním?
V novembri sa vyberieme do zvieracej nemocnice – do záchrannej stanice hospodárskych zvierat, ktorá je neďaleko Banskej Bystrice. Spoluprácu s mestom Banská Bystrica, na aktivitách podporujúcich biodiverzitu, zakončíme na Fortničke. Od novembra začne počas utorkov ďalší ročník programu Líšťatá v brlôžku pre všetkých, ktorí sa starajú o tých najmenších. A pred Vianocami sa môžeme spoločne tešiť na obľúbené vianočné workshopy.
Aby vám nič zaujímavé neušlo, a aby ste mali prehľad o rôznorodých a pestrých aktivitách ekocentra, sledujte FB stránku Malá líška – ekocentrum alebo webovú stránku.