Štvrtáci zo ZŠ SSV si dnes spravili výlet do Nitrianskeho kraja. Kúpili si desiaty, nastúpili do autobusu, nakúpili suveníry a spravili si aj piknik. Nie však naozaj. Z dôvodu protipandemických opatrení sa výlet uskutočnil iba v priestoroch školy.

Kreatívny spôsob vyučovania vymyslela a zrealizovala prvostupňová učiteľka Zuzana Príbojová. „Ja mám s deťmi cestovateľský krúžok, a tým, že sa teraz nedá vycestovať, výlet sme poňali virtuálne so zapojením predstavivosti,“ ozrejmuje učiteľka, ktorá so svojimi žiakmi navštívila niektoré pamiatky Nitrianskeho kraja. Avšak len zo školských lavíc.

ZŠ SSV

Žiaci štvrtého ročníka sa tak ocitli v zubrej obore, národnom žrebčíne, v parku či kaštieli v Topoľčiankach či v arboréte Tesárske Mlyňany. Výlet zakončili návštevou Nitry. Kvôli autentickému zážitku z výletu absolvovali aj zinscenovanú cestu autobusom. „Pripútajte sa!“ vyučujúca upozornila svojich žiakov.

Aby sa na výlete nestratili, všetky deti mali rovnaké tričká a šiltovky. Nechýbali im ani cestovateľské pasy, ktoré svojimi zážitkami zapĺňajú už od prvého ročníka. „V pasoch majú pečiatky z miest, ktoré navštívili. Dnes nebudú reálne pečiatky, vymyslíme si ich sami,“ ukazuje jeden z pasov Príbojová.

ZŠ SSV

Spoznávaním nových miest sa deti zdokonalili v geografii, pri návšteve zubrov zase v biológii. „Koľko môže vážiť novonarodený zubor?“ pýta sa učiteľka. „Pätnásť až dvadsaťpäť kíl,“ odpovedajú deti. V rámci zážitkového vyučovania nechýbali ani predmety ako matematika či výtvarná výchova.

„Dnes si kupovali suveníry v podobe polotovarov. Mohli si kúpiť napríklad prázdnu kľúčenku alebo drievko na magnetku a na záver si to v rámci výtvarnej výchovy dotvorili podľa vlastných predstáv. Podmienkou bolo, aby suvenír súvisel s jedným miestom, ktoré sme dnes navštívili. Mohli ho potom doniesť domov rodičom, tak ako by to urobili za bežných okolností,“ uvádza triedna učiteľka Príbojová.

ZŠ SSV

Akcia upozornila aj na niektoré zásady spolužitia a finančnú gramotnosť. Jedna skupina detí mala na starosti bufet, tá druhá zase obchod so suvenírmi. Cena tovaru sa pohybovala od jedného centu po pätnásť. „Z určitého tovaru bolo len pár kusov, čiže sa museli medzi sebou dohodnúť,“ približuje Príbojová.

ZŠ SSV

Zuzana Príbojová so svojimi žiakmi cestuje po Slovensku niekoľko rokov. S terajšími štvrtákmi navštívila mnohé prírodné a kultúrne pamiatky Banskobystrického a Žilinského kraja. Minulý rok sa chystali na východ, kvôli pandémii koronavírusu im to však nevyšlo. Návšteva Nitry a okolia bola vôbec prvým virtuálnym výletom v učiteľkinej réžii.

Vyučujúca dúfa, že žiaci neprídu ani o tie skutočné výlety: „S deťmi sme sa dohodli, že do jari budeme raz alebo dva krát mesačne cestovať takýmto spôsobom, a potom si zo všetkých výletov vyberieme dva, ktoré dúfame, že neskôr aj reálne absolvujeme.“