V prípade, že sa vláda nedohodne s predstaviteľmi školských odborov na ich požiadavkách, chcú banskobystrickí gymnazisti podporiť učiteľov štrajkom na Námestí SNP.

Študenti Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského (GJGT) sa v pondelok v skorých ranných hodinách zhromaždili pred školou, aby vyjadrili podporu svojim učiteľom pri presadzovaní požiadaviek, o ktorých rokujú s vládou. Polhodinovým výstražným protestom upozornili na nevyhovujúce podmienky, v ktorých musia učitelia pôsobiť. Za podporu poďakovala aj riaditeľka školy Mária Sochorová, ktorá ocenila, že študenti si vybrali takúto formu protestu, mimo vyučovania.

„Celá idea vznikla, tak že dvaja naši spolužiaci si pripravili v piatok transparenty, s ktorými chodili na vyučovanie,“ hovorí o počiatkoch celej iniciatívy študentka Daniela Nevínová. Gymnazisti uvažovali o ďalších formách podpory učiteľov, a aj keď padli návrhy, aby sa išlo protestovať na námestie, z počiatku to nechcú riešiť búrlivo. „Skúsili sme to takto pred školou a čakáme na názory ostatných,“ dodala Nevínová.

V prípade, že sa vláda nedohodne s odbormi, sú gymnazisti pripravení vyjsť do ulíc. „Pôjdeme na hlavné námestie, ale aby to nebolo iba GJGT, ale všetky školy,“ prezradila študentka Daniela Nikšičová. Protest je organizovaný prostredníctvom sociálnej siete Facebook a účasť už prisľúbilo viac ako 400 ľudí.

Banskobystrickí študenti by sa tak pridali k tým bratislavským, ktorí v piatok protestom podporili učiteľov pred Národnou radou Slovenskej republiky.