Spisovateľku Janu Pronskú určite poznajú všetci milovníci a najmä milovníčky historických romantických príbehov. A taký je aj jej nový román Ohrdnuté srdce. O ňom, ale aj o ďalších svojich knihách a o všeličom inom, bude autorka hovoriť na stretnutí vo štvrtok 28. apríla v pobočke Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na Sídlisku.

Ohrdnuté srdce je v poradí už 22. knihou Jany Pronskej, ktorá žije písaním takmer od detstva. Nevie si predstaviť, ako by bez písania fungovala, keby  svoje myšlienky a pocity, radosť či starosti nepretavila do písaného slova. Jej srdcovkou sú historické romance. „Sú tým, čo ma baví a môžem pokojne povedať, že pri písaní doslova relaxujem, na chvíľu žijem v inom svete, v inom rozmere. Ten pocit by som nevymenila za nič iné,“ hovorí.

O svojej najnovšej knihe autorka povedala: „Je to opäť príbeh osudovej lásky, ktorému kulisu tvoria čriepky z našej histórie. Tentoraz som dej zasadila do Liptovského Hrádku v období, keď v Hornom Uhorsku mocný veľmož Magister Donč staval jeden hrad za druhým. Mimochodom, pre mňa jedna z najväčších osobností našich dejín. Ústrednou postavou knihy je však jeho vnuk Radovan Balaša.“

Jana Pronská: Ohrdnuté srdce

Pútavý príbeh, odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku, je plný vášní, nenávisti a lásky. Pannu Johanku z Liptova, poslednú dedičku pevnosti Hrádok, v útlej mladosti zasnúbili s Radovanom Balašom, zhýralým vnukom mocného uhorského magnáta Donča. Mládenec si to však tesne pred sobášom rozmyslel a mladučkou nevestou pohrdol. Starý otec ho za to vydedil a vyhnal z rodinného sídla na Pustom hrade. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala, no okrem chudoby musela na svojich útlych pleciach niesť i ďalší, nemenej ťažký kríž v podobe biľagu ohrdnutej nevesty. Dievčina v sebe celých sedem rokov živila hnev, nenávisť a pocit krivdy, a tak nečudo, že keď jej Radovan v najvyššej núdzi zaklope na bránu, odmieta prijať pravdu, že rytier sa zmenil a svoju mladícku nerozvážnosť hlboko ľutuje…  Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú po Radovanovom príchode na Hrádok, však pomôžu obom mladým ľuďom pochopiť, že čas mnohé mení a že ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

Jana Pronská pochádza z Gelnice a žije v Nálepkove, malebnej dedinke na dolnom Spiši. Má však rada aj Banskú Bystricu: „Veľmi rada sa do Bystrice vraciam, mám tam nielen veľa čitateľov ale najmä priateľov. A okrem toho, je to krásne, na kultúru bohaté mesto.“

So spisovateľkou Janou Pronskou sa môžete stretnúť vo štvrtok 28. apríla od 16:30 h vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča – pobočka Sídlisko (Ul. 29. augusta 25).

Podujatie je realizované v rámci projektu V medzigeneračnej knižnici to žije. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súťaž

V súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s vydavateľstvom Slovenský spisovateľ, máte šancu vyhrať novú knihu Jany Pronskej Ohrdnuté srdce. Do súťaže sa môžete zapojiť do nedele 1. mája 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme trom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.