Septembrová prednáška z cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou bude opäť venovaná atraktívnej téme reštaurovania. Systém fungovania historických hodín, najstaršie mechanizmy, úskalia aj krásu reštaurovania historického nábytku predstaví v Thurzovom dome reštaurátor Tibor Kováč.

V stredu 25. septembra, počas prednášky Reštaurovanie hodín a nábytku zo zbierok Stredoslovenského múzea, môžu návštevníci Thurzovho domu nahliadnuť do historických obývačiek a vniesť sa do atmosféry minulých storočí. Sprevádzať ich bude umelecký reštaurátor Tibor Kováč.

Aby aj historické ručičky ukazovali správny čas

Historický nábytok si svojou konštrukciou a používanými materiálmi vyžaduje špeciálne zaobchádzanie, aby si zachoval svoju celistvosť ako zbierkový, ale aj dekoratívny predmet v interiéri. V depozitároch Stredoslovenského múzea sa nachádzalo množstvo vzácnych hodín a nábytku, na ktoré desaťročia nesiahla ruka odborníka. Neľahkej úlohy sa zhostil umelecký reštaurátor Tibor Kováč.

Tibor Kováč pôsobil v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku a Liptovskom múzeu v Ružomberku na pozícií konzervátor, reštaurátor. Aktívne sa podieľal na kompletnom zariadení areálu Múzea slovenskej dediny v Pribyline, patril do tímu reštaurátorov nástenných malieb Soľného úradu v Liptovskom Hrádku, spolupodieľal sa na reštaurovaní vzácnych fresiek kostolov, synagóg aj kaštieľov. Od roku 2010 je členom Komory reštaurátorov a za odbornú činnosť získal viacero ocenení. Jeho rukami prešli stovky historických hodín a nábytku zrekonštruovaných pre múzeá, mnohé cirkevné či svetské inštitúcie, ale aj súkromné osoby na území Slovenska a v zahraničí.

„Vnímanie času je odrazom cyklických dejín v prírode, ktoré zásadne ovplyvňovali ľudský život po celé stáročia. Staré hodinárstvo bolo najjemnejším umením a najdôkladnejšou vedou. Hodiny boli estetickým doplnkom interiéru, exteriéru aj odevu, dokladom životného štýlu predchádzajúcich generácií a vyjadrením jeho premien. Pri reštaurovaní historických hodín ide o vysokošpecializovanú činnosť, kde reštaurátor musí ovládať mnoho povolaní, mať odborné znalosti aj dlhoročnú prax,“ hovorí Tibor Kováč.

Systém fungovania historických hodín, najstaršie mechanizmy, úskalia aj krásu reštaurovania historického nábytku predstaví Tibor Kováč v stredu 25. septembra o 17:00 h v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť 23. októbra. Historička Daniela Dvořáková bude hovoriť na tému Po stopách rytiera Krišafana.