Stredoslovenské múzeum pozýva na Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou milovníkov histórie, hrdých Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy zaprášené časom.

Plagát_na_STRETNUTIE_S_MINULOSTOU_POD_ZELENOU_KLENBOU_s_Pavlom_DVORAKOMV stredu 13. apríla o 17-tej hodine predstaví známy historik Pavel Dvořák mesto pod Urpínom a Thurzov dom v ľúbostnom živote obľúbeného uhorského panovníka Mateja Korvína. Pavel Dvořák opäť navštívi medené mesto, aby rozpovedal jeho obyvateľom jednu z kapitol bohatej histórie slobodného kráľovského mesta, a to príbeh manželského kráľovského páru Mateja Korvína a Beatrix Aragónskej.

Povesť o dobrom a spravodlivom kráľovi a jeho manželke, ktorých pokrokové myslenie ovplyvnilo aj život v kráľovstve, bol jedným z dôvodov vzrastajúcej popularity kráľovského páru medzi poddanými, nevynímajúc ctihodných občanov mesta Banská Bystrica. Ale aj králi a kráľovné boli len ľudia so svojimi slabosťami, neresťami, žiaľmi, vzostupmi a pádmi v láske. Na jednej strane muž známy svojou divokou povahou a slabosťou pre nežné pohlavie, na tej druhej žena, ktorá milovala život vo všetkých jeho podobách.

Ako to vyzeralo v manželstve jednej z najbohatších neviest v Európe s jedným z najmocnejších stredovekých panovníkov? Akú úlohu zohralo mesto na rieke Hron vo víre spaľujúcej vášne Beatrix a Mateja? Rozuzlenie sa dozvedia návštevníci Thurzovho domu už najbližšiu stredu.

NIELEN ĽUDIA, ALE AJ DOMY MAJÚ SVOJ OSUD

Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi takéto pamiatky bezpochyby patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom štyri. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi – Thurzovi.

Thurzovci neboli len dobrými ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a  ich zmyslu pre krásu zrejme kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia i samotného mesta.

Aj preto sme sa rozhodli novou aktivitou pre verejnosť zviditeľniť Zelenú sieň a tým aj Thurzov dom. Klenba Zelenej siene je light motívom cyklu stretnutí s autormi píšucimi o histórii, s osobnosťami z vedeckého, kultúrneho, ale aj spoločenského života, ktorí prijmú naše pozvanie aby sa o svoje vedomosti podelili s návštevníkmi nášho múzea, pozýva na novinku v programe Stredoslovenského múzea – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou riaditeľ múzea Roman Hradecký. Knihy z pera maestra literatúry faktu Pavla Dvořáka si môžu návštevníci Stredoslovenského múzea zakúpiť s podpisom ich autora počas Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.