BBonline.sk (Patrik Havran) | 8.8.2017

Stretnutie generácií na Kališti pripomenie hrôzy druhej svetovej vojny

Už po dvanásty krát si počas stretnutia generácií na Kališti budeme môcť pripomenúť obete druhej svetovej vojny. Tento rok budeme spomínať počas soboty 12. augusta, a to od 9-tej hodiny. 

Spomienkové podujatie v ranných hodinách otvorí prvá časť kultúrneho programu. V rámci programu sa predstaví spevácky zbor Borovô, spevácka skupina JDS zo Žiaru nad Hronom – Senior Optimisti, detský folklórny súbor Vánok zo Seliec či folklórna skupina Lipka z Valaskej.

Program bude pokračovať o 10.30 hod, ekumenickou pobožnosťou, po ktorej príde na rad aj pietna spomienka. V čase od 12.30 hod, je naplánovaná druhá časť sprievodného programu, v ktorej vystúpi spevák Robo Kazík a spevácky zbor zo Starých Hôr – Haliar. Priestor v druhej časti programu dostanú aj folklórne súbory Šumiačan a Urpín.

Počas programu, ktorý nás aspoň na chvíľu vráti do čias dávno minulých, organizátori pripravili tiež rôzne športové, zábavné a vedomostné hry či súťaže pre deti, ktoré sa uskutočnia na zábavnom detskom ihrisku. Pre mládež a dospelých zas budú pripravené viaceré športovo-branné súťaže.

Na turistov budú čakať opäť aj dva turistické pochody, ktoré povedú trasou Donovaly – Kalište a Špania Dolina – Kalište. Hlavnými organizátormi podujatia sú Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Banská Bystrica a Múzeum SNP. Tí, ktorí by sa chceli dočítať niečo viac o vypálenej obci Kalište, tak môžu urobiť prostredníctvom nasledovného odkazu.