Stretnutie generácií na Kališti bude predchádzať Oslavám SNP v Banskej Bystrici. Tento rok budú oslavy poznačené pandémiou, aj preto Múzeum SNP niektoré sprievodne podujatia  zrušilo, iné obmedzilo.

Kalište je symbolom vypálených obcí z 2.svetovej vojny. Ide azda o jedinú obec, ktorá nebola obnovená. Obyčajne sa spomienka na tragédiu vypaľovania domov a kruté zabíjanie obyvateľov organizovala v júni, tento rok ju Múzeum SNP presunulo kvôli  epidemickej situácii na neskorší termín. Bude v sobotu  15. augusta 2020.

Už v sobotu sa na Kališti, ktoré je symbolom vypálených obcí, stretnú pamätníci, štátni predstavitelia, ale aj obyvatelia. Pietny akt začne o 11.00 h., zaznie slovenská hymna, ale aj slová pozvaných hostí a ústavných činiteľov. Návštevníkom sa prihovorí predseda NR SR Boris Kollár, minister obrany Jaroslav Naď a prezidentku Zuzanu Čaputovú zastúpi jej štátny radca. Pietneho aktu sa zúčastní aj pamätník Milan Kaliský, ktorý si spomína na večer útoku fašistov.

Tento rok bez programu

Spomienka s kladením vencov bude rovnaká ako v minulé roky, avšak sprievodný program muselo múzeum kvôli opatreniam zrušiť.

„Pietna spomienka bude iná v tom, že každý rok sme popri položení vencov a oficiálnych prejavoch štátnikov, organizovali aj sprievodný kultúrny program, ktorý teraz nerobíme. Aj napriek tomu si myslím, že pre ľudí to bude veľmi atraktívne a bude fajn, ak prídu aj vo veľkom počte, pretože areál je veľký. Myslím si, že samotné genius loci toho miesta zanechá u ľudí dojem.“ povedal Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP.

Spomienka bude s obmedzeniami

Kalište bude v obmedzenejšom režime ako po minulé roky, ale počet návštevníkov, vzhľadom na exteriér, organizátori neobmedzujú. Stánky s občerstvením bude v redukovanom rozsahu kvôli epidemickým opatreniam.

Spomienka bude mať aj dopravné obmedzenia. Cesta na Kalište bude sprístupnená od rána do 12.00 h., potom sa uzatvorí. Výjazd smerom späť sa otvorí až po odchode ústavných činiteľov po 12.00 h.