Marcové Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou bude tentokrát patriť renomovanej slovenskej historičke – Tünde Lengyelovej, ktorá je súčasne autorkou kníh Báthory – život a smrť,  Bosorky, strigy a čarodejnice či  Život na šľachtickom dvore a mnohých ďalších.

Svoje vedomosti a poznatky z výskumov už roky sumarizuje nielen v mimoriadne populárnych a oceňovaných knihách, ale aj prostredníctvom odborne – náučných prednášok pre širokú verejnosť. Na jednu z nich sa už najbližšiu stredu 28. marca 2018  o 17-tej hodine môžu tešiť aj návštevníci Thurzovho domu. Práve prostredníctvom  rozprávania vedeckej pracovníčky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Tünde Lengyelovej sa zblízka pozrú na život šľachty  na našom území v ich sídlach a meštianskych domoch pred takmer štyristo rokmi.

Už túto stredu spoločne nazrieme do truhlíc šľachtických a meštianskych mužov, žien a ich detí a dozvieme sa aké šaty, obuv  a doplnky v nich skrývali. Porovnáme štýl obliekania v Uhorsku s módou,  ktorá ovládla zvyšok Európy. A pozrieme sa aj na vtedajšiu čistotu a vnímanie osobnej hygieny u našich predkov. Podrobnosti a zaujímavosti o týchto témach sa dozvedia návštevníci marcovej prednášky z cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.

V objavovaní minulosti so slovenskými, ale aj zahraničnými odborníkmi na históriu v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou pokračuje  Stredoslovenské múzeum už tretí rok  a sme radi, že poslednú stredu v mesiaci smerujú kroky milovníkov histórie práve do Thurzovho domu, zdôraznil riaditeľ múzea Roman Hradecký.