Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici ponúkne už začiatkom marca všetkým priaznivcom nové podujatie s názvom Príroda bez hraníc. Najnovšie sa tak budú môcť milovníci flóry a fauny prejsť po tatranských chodníkoch, vysokohorských dolinách alebo sa rozhliadnuť z vrcholov našich veľhôr.

Stredoslovenské múzeum v súvislosti s aktuálnou pandémiou a cestovateľskými obmedzeniami prináša nový formát podujatia, ktorého cieľom je inovovať obľúbený Cestovateľský utorok. V Tihányiovskom kaštieli tak vždy prvý utorok v mesiaci prinesie rôzne prírodovedné prednášky či témy so zaujímavými ľuďmi počas podujatia Príroda bez hraníc.

Prvým hosťom nového podujatia Stredoslovenského múzea bude Tomáš Trstenský. Predseda Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička, inštruktor vysokohorskej turistiky a člen redakcie horského internetového magazínu o horách, návštevníkom odhalí ďalšie tajomstvá Tatier, a to počas prechádzky po tatranskej žule.

„Tatry sú celoročne veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Pri ich návšteve však často zabúdame na mnohé zásady, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sme neohrozili seba, ale aj ostatných. Spoločne tak zistíme, na ktoré tatranské štíty sa možno vybrať po turistickej značke a kam môžeme ísť legálne so sprievodcom aj mimo oficiálnych značených trás. Ďalšou problematikou, na ktorú sa zameriame, budú územia úplne uzavreté pred návštevníkmi Tatier. Čiže spoznáme, aké hodnoty neživej a živej prírody sú chránené v Tatranskom národnom parku“, vysvetlil Tomáš Trstenský.

Podujatie Príroda bez hraníc sa bude konať v priestoroch Tihányiovského kaštieľa už 1. marca o 17:00 h. Priaznivci prírody sa už ale v apríli budú môcť tešiť aj na jeho pokračovanie. Hosťom bude Marek Gális, ktorý priblíži problematiku elektrických vedení v krajine a ich dopad na vtáctvo okolo nás.