Ministerstvo kultúry vyhlasovalo v pondelok už po 13. raz výsledky súťaže Múzeum roka, Galéria roka a zároveň odovzdávalo Ceny Andreja Kmeťa. Podujatia sú každoročne súčasťou podujatí k Medzinárodnému dňu múzeií.

roman hradecky
Riaditeľ múzea Roman Hradecký pri preberaní ocenenia.

Významnej pocty sa tento rok dočkalo banskobystrické Stredoslovenské múzeum, ktoré vo svojich expozíciách v Thurzovom dome, Matejovom dome a Tyhányiovskom kaštieli komplexne dokumentuje minulosť a vývoj nielen Banskej Bystrice ale aj širšieho regiónu Banskobystrického kraja.

„Porotu zaujalo zreštaurovaním ucelenej zbierky šľachtických mortuárií, unikátnej rozsahom, pôvodom a materiálovou štruktúrou. Tento viacročný projekt vyvrcholil v roku 2015. Porota ocenila aj výstavnú činnosť múzea, ktorá predstavuje dynamicky sa rozvíjajúci komplex jednotlivých aktivít sprostredkovaný verejnosti formou atraktívne a interaktívne spracovaných výstav a aj prezentačné aktivity na naplnenie nového hesla múzea ‚Dobrý deň, múzeum na každý deň‘,“ uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.