Do Pamätnej knihy mesta Banská Bystrica sa včera zapísal jubilant Pavel Slivka, ktorý sa v utorok 20. septembra dožil krásneho veku, sto rokov. Primátor Peter Gogola daroval oslávencovi darčekový kôš, kyticu a banícky fokoš (slávnostná sekerka s tupým ostrím a obuškom na dlhom porisku). Pavel Slivka sa napriek vysokému veku drží v obdivuhodnej kondícii a na mestský úrad úrad prišiel po vlastných, v spoločnosti 69 ročnej dcéry Evy Dianovej a 71 ročného syna Milana.

,,Televízor ma už nezaujíma, niekedy počúvam rádio. Najradšej mám prírodopisné seriály a chcel by som aj čítať, ale oči mi už tak neslúžia. Žijem sám v rodinnom dome na Karlove a deti sa o mňa dobre starajú, každý deň mi prinesú jedlo a všetko, čo potrebujem. Chýba mi však spoločnosť, rovesníkov niet, nemám sa s kým porozprávať,“ povedal Pavol Slivka v rozhovore s primátorom Petrom Gogolom.

Dcéra jubilanta, pani Eva prezradila, že otecko si rád pochutná na rezni, ale v obľube má aj sladkosti. Pavol Slivka má tri vnúčence a päť pravnúčat. Vyučený obuvník  pracoval počas svojho života aj v tesárskej dielni, na železnici, v poľnohospodárstve, ako príslušník dbal na verejný poriadok a je hrdý na to, že bol aj priamym účastníkom Slovenského národného povstania.

,,Pán Slivka mi povedal, že v najbližšom období bude mať opatrovateľku, ktorá sa v prípade potreby o neho postará. Určite si nájdem priestor, aby som ho prišiel navštíviť a porozprávať sa,“ dodal primátor Peter Gogola.

Banská Bystrica má jediného storočného jubilanta, v meste žije stojeden ročná obyvateľka a vo veku 95  a viac rokov sú štyria Banskobystričania.