Každý deň môže byť rozprávkový. Aj taký obyčajný pondelok. Tento, v apríli už posledný pondelok, poteší deti strenutie so známym, ba až legendárnym rozprávkovým Štoplíkom. Udeje sa v Kníhkupectve Artforum na Moysesovom námestí.

Štoplík bude hlavným hrdinom obľúbeného podujatia Detská čitáreň, ktoré pripravuje banskobystrické Artforum. Znie to neuveriteľne, ale tento korkový panáčik, ktorého si „vymyslela“ spisovateľka Hana Ponická, má už viac ako 60 rokov. Známa slovenská prozaička, prekladateľka, publicistka a autorka literatúry pre deti je rodáčka z Haliča a vlani sme si pripomenuli 100 rokov od jej narodenia (15. júl 1922). Bola to tiež odvážna a uznávaná bojovníčka za slobodu, spravodlivosť a práva človeka. Žila aj v Banskej Bystrici, kde sa napokon aj skončila jej životná púť (21. august 2007).

Prvá kniha o Štoplíkovi vyšla v roku 1961. Odvtedy korkový panáčik Štoplík zabavil a potešil svojimi veselými príbehmi a zážitkami už niekoľko generácií detí. A teší aj naďalej. Vo Vydavateľstve Slovart nedávno vyšla kniha O Štoplíkovi, kým do školy nechodil. Sú v nej dve časti – Štoplíkove prvé príbehyŠtoplíkové prvé prázdniny. Spolu tridsaťjeden príbehov, rozprávaní o tom, ako prišiel Štoplík na svet a čo všetko zažil, kým išiel do školy. Takže na začiatku je príbeh o tom, ako Štoplík (teda korková zátka) z fľaše vyskočil a na konci príbeh o tom ako šiel prvý raz do školy. Rozprávanie dopĺňajú krásne ilustrácie Boženy Plocháňovej.

O tom, čo je medzi začiatkom a koncom a čo všetko pochábeľ Štoplík zažil a povystrájal, sa dozviete pri čítaní knižky, ale ešte predtým aj v Detskej čitárni v pondelok 24. apríla o 16.00 h v Kníhkupectve Artforum na Moysesovom námestí. Na stretnutie s vami sa teší vedúca Detskej čitárne Monika Perecárová so svojou špeciálnou hostkou, divadelnou režisérkou Annou Tomaštíkovou. Čitáreň je vhodná pre deti od 5 do 8 rokov, ale vítaní sú v nej všetci. Veď pekné príbehy sú pre všetkých…

Ukážka z knihy

Prvé rozprávanie o tom, ako Štoplík z fľaše vyskočil

Stalo sa v jeden pochabý aprílový deň: pršalo i snežilo, vietor zavýjal i slnko svietilo. I diali sa samé čudá, a to nielen vonku pod oblohou, ale aj dnu medzi múrmi domov.

V jednom dome na polici v komôrke sa rozfrflalo víno vo fľaši: – Bŕŕ! Načisto tu splesniem. Ako dlho ma ešte v tejto starej fľaši nechajú?

– Čooó? – prskla zlostne fľaša, – ja, a stará? Ty si staré a aké staré! Už iba ak na ocot súce!

– Čooó? Ja a na ocot? Ty, ty, počkaj len, hneď do teba tak fúknem, že sa na márne kúsky rozletíš!

Čo povedalo, spravilo. Začalo vo fľaši fúkať, peniť sa. Nadvihlo aj štoplík v hrdle fľaše. Prskot rozbúreného vína ho zobudil. Chvíľu počúval, no keď ho to zunovalo, hop! – vyskočil z fľaše, z ktorej sa víno hneď rozlialo po polici i dlážke.

Vyskočil tak prudko, že preletel oblúkom cez pootvorené dvere komôrky do kuchyne, z kuchyne do predsienky a dopadol rovno na stolík pred veľké zrkadlo.

Na tom stolíku ležal práve roztvorený obrázkový časopis Pre naše deti a Štoplík v ňom uvidel nakresleného psíka Krasokorčuliara.

– Hm, – poškrabal sa za ušami, – milý je tento ucháň! Nuž ale ani ja nie som horší, – povedal a pozrel sa na seba do zrkadla.

– Prečo by aj mňa nemohli takto pekne nakresliť?

Podujatie Detská čitáreň je súčasťou projektu Literatúra v priestore 2023, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súťaž

Pripravili sme pre vás aj súťaž o knihu Hany Ponickej O Štoplíkovi, kým do školy nechodil (Slovart, 2023). Do súťaže sa môžete zapojiť do stredy 26. apríla 2023 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.