V čase kedy vláda hovorí o definitívnom uzatvorení témy platov učiteľov, pedagógovia vyzývajú k ďalším protestným zhromaždeniam a štrajkom. Tie by budúci týždeň nemali obísť ani Banskú Bystricu.

V pondelok podporili svojich učiteľov na Gymnáziu J.G. Tajovského aj študenti.

Po stredajšom odmietnutí vládnej ponuky zo strany Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy avizujú učiteľskí odborári počas celého budúceho týždňa protestné zhromaždenia v slovenských mestách. V Banskej Bystrici by sa toto malo podľa rozhodnutia rady odborového zväzu konať v stredu 12. decembra od 14-tej hodiny.

Už o deň skôr ale avizujú protest učitelia banskobystrického najväčšieho gymnázia. Na Gymnáziu J. G. Tajovského už podporu svojim profesorom vyjadrili aj študenti a samotní učitelia avizujú celodenný štrajk na utorok 11. decembra. „Vyzývame všetky základné a stredné školy Banskobysrického kraja, aby spolu s nami podporili oprávnené požiadavky učiteľov protestným pochodom. Protestný pochod sa uskutoční dňa 11.12.2012. Zraz účastníkov pochodu je o 14:00 na Námestí slobody v Banskej Bystrici,“ píše sa na internetovej stránke gymnázia.

Podľa dnes medializovaných informácií ale vláda vzhľadom na finalizáciu budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý sa už práve teraz prerokúva v Národnej rade, uzavrela ďalšie možnosti rokovaní s učiteľmi. Platiť by tak mala posledná ponuka, ktorú len v stredu učiteľskí odborári odmietli. Išlo o tarifné zvýšenie platov o 5% a ďalších 2,5% by podľa vlády malo priniesť úplné čerpanie normatívov na platy učiteľov zo strán samospráv. Učitelia ale žiadajú zvýšenie o 10% a počas nasledujúcich rokov súčasnej vlády spolu až 40% zvýšenie platov.