Štátna vedecká knižnica a Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici pripravili počas letných mesiacov viacero zaujímavých aktivít pre rodiny s deťmi. Novinkou sú prázdninové stredy, počas ktorých môžu deti spolu so svojimi rodičmi, starými rodičmi či inými príbuznými stráviť v knižnici a múzeu celý deň.

Z literatúry, hudby, výtvarného umenia, hier, kvízov a ďalších ingrediencií sme namiešali koktail zábavy, poznania, tvorivosti a dobrej nálady. Budeme radi, ak z neho ochutnáte a osviežite si prázdninové chvíle. Fanúšikov rozprávkových príbehov pozýva knižnica na podujatie Literárne hádanky, kde nás čakajú ukážky z rozprávkových kníh spojené s rôznymi hádankami, hrami a kreslením.

Ak máte radi hudbu, neváhajte sa zúčastniť Detského hudobného leta, kde budete mať možnosť zanôtiť si veselé detské pesničky i zatancovať si. Zábavné objavovanie pestrosti zvukov etnických nástrojov, akými sú napríklad kalimba, dažďová palica či africký bubon, vás čaká na podujatí Perkusie – dotyk s hudbou.

Veda v hračke

Hravé poznávanie prírodných zákonitostí a javov ponúka interaktívna výstava vedeckých hračiek, jednoduchých experimentov a hlavolamov s názvom Veda v hračkách. Hry určené na rozvíjanie fantázie, precvičenie pamäti, pohotového myslenia, prinášajúce zábavu i kopec zaujímavých informácií si budete môcť zahrať v rámci aktivity Zahrajte sa v knižnici.

Ak nechcete nechať zlenivieť mozog počas prázdnin, je tu pre vás Aňvogzom… Ak ste odhalili zmysluplnosť názvu, práve na vás čaká mix zábavných cvičení precvičujúcich pamäť, pozornosť, postreh a zmysly.

Ilustrátor s rydlom v ruke

Radi si listujete v knihách a prezeráte ilustrácie? Ponúkame vám možnosť stať sa Ilustrátorom s rydlom v ruke a vyskúšať si grafickú techniku rytia obrazu do linolea a vytvoriť si tak vlastnú ilustráciu.

S kvízom pod lipami naprieč celým svetom

S kvízom pod lipami naprieč celým svetom vám zaručujeme bezpečné cestovanie krajinami ako Anglicko, Rusko, USA, Španielsko, Nemecko a Čína. Overte si už nadobudnuté vedomosti a získajte nové informácie hravo a zábavne.

Micropet  alebo staň sa architektom

Do sveta programovania hravou formou vtiahne aj tých najmladších aktivita . Vyskúšajte si naprogramovať súčiastku micro:bit a výtvarne si navrhnite vlastné domáce zvieratko.

Skrýva sa vo vašom dieťati malý architekt? Zistite to na podujatí Malí architekti – od hravých kociek až po realitu.

Literárne a hudobné múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov a návštevníčky okrem tradičných prehliadok expozícií nasledujúce zaujímavé aktivity pre rodiny s deťmi.

Ilustrátorský zápisník

Keď otvoríte Ilustrátorský zápisník, dozviete sa, čo je to ilustrácia, akými rôznymi spôsobmi dopĺňa text a na vlastnej koži si môžete vyskúšať, aké je ilustrovať Hrdinský zápisník Kláry Jarunkovej.

Regionálne rozprávkarky

Vo svojich spisovateľských príbytkoch vás určite rady privítajú aj Regionálne rozprávkarky, pätica autoriek, ktoré sa venovali literárnej tvorbe pre deti. Viac vám o sebe prezradia Terézia Vansová, Hana Gregorová, Zlata Solivajsová, Klára Jarunková i Hana Ponická, pričom môžete spoznať Dášenku, Danku a Janku, Štoplíka či Jedinú.

Štoplíkove  dobrodružstvá

Práve na Štoplíkove dobrodružstvá je zameraný ďalší program pre mladších návštevníkov, ktorý predstavuje populárnu detskú trilógiu o dobrodružstvách korkového Štoplíka v ľudskom svete.

Staň sa múzejníkom

Ak by vás zaujímalo, aké to je Stať sa múzejníkom, odpoveď nájdete v našej expozícii. Ponúkame možnosť dozvedieť sa viac zo zákulisia fungovania múzea, čo všetko musí múzejník vedieť, ako aj možnosť vyskúšať si, ako sa z obyčajných predmetov môžu stať zbierkové.

Štúrovci  ako ich nepoznáte

V našej ponuke nájdete aj populárnych Štúrovcov ako ich nepoznáte – teda s odpoveďami na otázky: s kým býval Ján Botto, kto bola Marína, či prečo nosil Samo Chalupka vždy na krku šatku.

Ľudové hudobné nástroje na Slovensku

Všetkých záujemcov a záujemkyne pozývame do expozície Ľudové hudobné nástroje na Slovensku, jedinečnej expozície s bohatou zbierkou fujár i ďalších nástrojov.

Čo nám bábky rozprávali,

V Bábkarskom salóne návštevníkov a návštevníčky privíta Gašparko. Dozviete sa, Čo nám bábky rozprávali, spolu s nami nahliadnete do divadelnej kuchyne, kde si môžete „ukuchtiť“ vlastné bábkové predstavenie a na záver sa prejsť Z rozprávky do rozprávky.

Na každý program múzea je potrebné vyhradiť si 45 – 60 min. Vstupné na jednotlivé aktivity je od 1 € do 3 €. Tešíme sa na vás v tradičných otváracích hodinách s výnimkou sanitačnej prestávky v čase 12.00 h – 13.00 h, kedy sú knižnica i múzeum zatvorené.