Skúsení podnikatelia, odborníci z verejnej sféry, mladí ľudia s nápadmi, ale aj náhodní diváci – takto to vyzeralo v utorok, 10. mája v banskobystrickej Záhrade.

Start Ups po Bystricky Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skPodujatie Štart Ups po Bystricky prilákalo viac ako stovku zvedavcov s podnikateľským duchom a niektorí z nich svoje nápady predstavili aj v rámci súťaže o najlepší podnikateľský nápad.

Diváci, ale aj významní hostia, ktorí vystúpili v rámci panelových diskusií, podujatie hodnotili veľmi pozitívne. „Sme veľmi poctení množstvom ľudí, ktorí prišli na našu akciu a ešte šťastnejší, že ľudia odchádzali spokojní a podujatie splnilo ich očakávania. Našim cieľom bolo ukázať, že možnosti podnikania v Banskej Bystrici existujú, sú dostupné, a každý, kto sa chce týmto smerom sebarealizovať, nájde dostatok inšpirácie, povzbudenia a podpory aj v našom centre“ vyjadrila sa k akcii Veronika Beličková, riaditeľka Business Innovation Center.

Po úvodnom slove moderátora nasledovali štyri panely s najúspešnejšími podnikateľmi a expertmi z blízkeho okolia. Tí ešte predtým, ako boli vystavení nekompromisným otázkam moderátora a účastníkov, porozprávali o svojich najväčších úspechoch. Samozrejme, nezabudli ani na prekážky, ktoré ich na ceste za úspechom sprevádzali. Medzi najskúsenejších podnikateľov, ktorí na podujatí vystúpili, patrí bez pochýb Ján Lunter. Známy Banskobystričan so svojou spoločnosťou, Alfa Bio, mení stravovacie návyky na Slovensku a v zahraničí už viac ako dvadsaťpäť rokov. Jedným z hlavných lákadiel bolo vystúpenie Martina Pechovského, zakladateľ inovatívnej spoločnosti MGROUP, ktorý počas podujatia predstavil svetový unikát – drevený počítač Xerry. O svoje skúsenosti sa podelili aj spoluzakladateľ spoločnosti Inloop, Martin Adámek, ktorý rozprával o veľmi horúcej téme – mobilných aplikáciách a Marianna Slivková, podnikateľka Slovenska za rok 2014 a riaditeľka jedinečnej bystrickej spoločnosti LEDeco solution.

„Vždy ma poteší keď môžem svoje dlhoročné skúsenosti z finančného sveta priniesť medzi verejnosť. Veľmi milo ma prekvapila účasť na podujati a keďže sa o takéto aktivity zaujímam aj ako poslanec mestského zastupiteľstva, je to pre mňa signál, že túto skupinu namotivovaných ľudí musíme v našom meste podporovať.“ nám na podujatie povedal Michal Škantár – finančník a poslanec mestského zastupiteľstva, ktorý na podujatí priamo vystúpil.

Start Ups po Bystricky Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk
Ján Lunter

Ďalšou, veľmi pútavou časťou večera bola už spomínaná súťaž pre podnikavcov. Nádejní podnikatelia vďaka nej dostali príležitosť predstaviť svoj biznis nápad pred porotou tvorenou expertmi z kraja. Počas prezentácií malo publikum možnosť zapojiť sa do hlasovania a ovplyvniť to, komu budú venované štartovacie balíčky partnerov. Všetci súťažiaci dokázali, že Banská Bystrica je plná schopných ľudí, ktorým podujatie poskytlo nielen možnosť dozvedieť sa zaujímavé informácie o podnikaní a financovaní, ale taktiež príležitosť validovať svoj nápad a nechať si poradiť.

„Záujem verejnosti o podujatie prekonal naše očakávania. Sme tiež veľmi radi, že sa do súťaže o najlepší podnikateľský nápad zapojilo šesť silných startupov. Porotcovia to mali pri rozhodovaní o víťazovi naozaj ťažké. Cieľom projektu Štart Ups po Slovensky je pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí uvažujú o vlastnom podnikaní. Sme presvedčení, že rozvoj podnikania v regiónoch Slovenska je kľúčový pre lepší život na Slovensku,“ komentoval úspech podujatia Martin Čapliar, výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho startup centra – CESC.

Organizátori podujatia s ním plánujú pokračovať vo všetkých okresných mestách Banskobystrického samosprávneho kraja.