Ďalší krok je na hráčoch banskobystrickej Dukly…

Odhliadnuc od iných možných nedostatkov, minimálne na osvetlenie Štadióna SNP by športové komisie futbalových zväzov a federácií nemohli povedať nič. Zrekonštruované osvetlenie banskobystrického atleticko-futbalového štadióna totiž po rokoch opäť spĺňa najprísnejšie kritéria aj pre európske pohárové zápasy.

Ešte v minulej sezóne pritom reálne hrozilo, že v prípade nevyčlenenia potrebných prostriedkov by Dukla ďalšiu sezónu na Štiavničkách hrávať nemohla. Aj keď štadión patrí Ministerstvu obrany, osvetlenie je mestské. V súčasnosti ho tak spravuje Správa športových a telovýchovných zariadení mesta Banská Bystrica. Jej riaditeľ Ivan Šabo upozorňuje, že od roku 1983, keď bolo osvetlenie na Štiavničkách nainštalované, ešte žiadnou komplexnou rekonštrukciou neprešlo. Pred jej začiatkom malo už reálny výkon len na úrovni 750 lux a v minulej sezóne Dukle vypadlo hneď počas dvoch zápasov, aj keď v oboch prípadoch nešlo o dlhšie trvajúce výpadky. „Nakoľko štadión nespĺňal predpoklady pre uskutočňovanie zápasov pri umelom osvetlení, muselo mesto ako vlastník osvetlenia pristúpiť k jeho rekonštrukcii. Poslanci Mestského zastupiteľstva v rozpočte na rok 2011 vyčlenili potrebné prostriedky. Rekonštrukcia stála celkovo 130 tisíc eur a spočívala v dodávke 82 nových svietidiel a repasácii starého osvetlenia tak, aby spĺňalo normy, ktoré vyžaduje UEFA,“ zhrnul Šabo.

V praxi to znamená, že osvetlenie na Štiavničkách môže po novom žiariť až výkonom 1532 lux, pričom pre hlavné fázy Ligy majstrov UEFA je potrebných 1000 až 1400 lux. Pre najvyššiu domácu súťaž je potrebný výkon minimálne 800 lux a to nové osvetlenie spĺňa aj polovičným výkonom. Stačí na to spustenie nových úsporných svietidiel, ktoré výrazne ušetria mestskému rozpočtu. Ich prevádzkou sa dosiahne výkon 1015 lux a na Štiavničkách ho už pre jeho úspornosť využívajú aj pre občasné večerné tréningy A tímu. V prípade európskych zápasov sa k novému osvetleniu pridá aj druhý okruh s repasovanými starými svietidlami a dosiahne sa maximálny výkon. Nové osvetlenie bolo dokončené ešte v júli a Dukla ho už v praxi využila aj pri minulotýždňovom ligovom súboji s Trenčínom.

Ako ďalej pre BBonline.sk uviedol Ivan Šabo, Správa športových a telovýchovných zariadení mesta by v budúcom roku chcela pristúpiť aj k novému náteru hrdzavejúcich stožiarov umelého osvetlenia.