Festival svetla a tieňa, ktorý sa 21. a 22. septembra koná v Banskej Bystrici, je súčasťou podujatí Európskeho roku kultúrneho dedičstva. No nielen preto sa svetelné príbehy budú odohrávať na priečeliach historických domov v centre mesta.

Organizátori Festivalu svetla a tieňa 2018 a autori diel súčasného vizuálneho umenia chcú tiež oživiť a pripomenúť návštevníkom festivalu históriu Banskej Bystrice. Pokúsia sa o to najmä v areáli Múzea SNP, ktorého dominantou je Pamätník SNP, jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, pripomínajúcich obdobie druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania.

Práve na Povstanie reaguje interaktívna inštalácia Poprask, ktorá sa odohrá v skanzene ťažkej bojovej techniky. Jej autormi sú mladí vizuálni umelci Lukáš MatejkaPavol Soukal, známi aj z predchádzajúcich ročníkov festivalu. Nie sú Banskobystričania, no mesto, architektúru a konkrétne aj Múzeum SNP, poznajú.

„Priestory múzea, vonkajšie aj vnútorné, majú niečo do seba, preto sme sa tu rozhodli vytvoriť špecifický projekt,“ hovorí Lukáš Matejka, ktorý v Banskej Bystrici študoval výtvarné umenie na Akadémii umení.

Je pravda, že s dielom Poprask pôvodný projekt festivalu nepočítal. No ako povedal Pavol Soukal, každý rok pripravujú na festival umelecké diela priamo na vybrané lokácie vo verejnom priestore, aby čo najviac vypovedali istú myšlienku.

„Tak aj tento rok sme sa rozhodli oživiť časť expozície Múzea SNP, vdýchnuť jej na dve noci úplne nový život, kedy sa odstavené nebezpečné zbrane, húfnice, premenia na zábavné umelecké interaktívne dielo – delo,“ vysvetľuje PavolLukáš dodáva: „Z programového hľadiska naše dielo pekne prepojí ďaľšie dve festivalové performancie, taliansko-slovenskú Bubblegandu v Čižmárskej bašte a maďarskú Shoegaze pri lietadle.“

Inštalácia Poprask najviac zo všetkých diel reaguje na časť histórie – Slovenské národné povstanie, ktorá je s mestom spätá. Zároveň vytvára nové pohľady na možno už opozerané a zakonzervované húfnice a tanky, ktoré v tichosti tvoria dobové exponáty.

„Húfnice aj tanky v areáli vplyvom poveternostných podmienok pomaly chátrajú a podľa našich informácií sa o pár mesiacov presťahujú do nových interiérov, preto sme sa rozhodli spoločne využiť príležitosť, kedy sú ešte vizuálne k dispozícii divákom aj okolidúcim. Poprask zároveň voľne nadväzuje na minuloročné divácky úspešné Dielo skazy, ktoré rovnako pracovalo s citlivou témou histórie v súčasnom vizuálnom umení,“ hovorí Lukáš.

Ako autori svetelného diela Poprask docielia, že húfnice ožijú? Na túto otázku odpovedá Pavol: „Ožijú jednoduchou diváckou interakciou, a to tlesknutím. Za pomoci senzorov, autorského softvéru a digitálnej technológie „vystrelí“ svetelný lúč priamo z hlavní húfnic.“

Výstrely z húfnic, samozrejme, nikomu neublížia. Budú to, symbolicky, bubliny. Prečo bubliny?

„Bublina je hlavnou témou tohto ročníka Festivalu sveta a tieňa. Môže mať dvojaký význam. Je umenie bublina? Sú peniaze bublina? Žijeme v informačnej bubline? Bublinu si vytvárame sami. Ľudia nechcú pravdu. Chcú to, čo za pravdu považujú. Mozog je predurčený držať sa jednej pravdy. Čím je človek aktívnejší, tým má väčší počet podobných priateľov. Algoritmy zisťujú, čo máme radi, a servírujú nám to. Bubliny sú prirodzenou súčasťou nášho života,“ odpovedá Lukáš.

Podporte Poprask!

Netreba snáď ani hovoriť, že príprava Poprasku, ako aj iných projektov v rámci festivalu, je časovo, materiálovo, technicky aj finančne náročná. Organizátori festivalu a autori tohto výnimočného diela s nádychom histórie sa preto rozhodli osloviť Banskobystričanov, Banskobystričanky a vôbec, širokú verejnosť, aby dielo Poprask podporili prostredníctvom crowdfundingovej zbierky.

Potrebná suma 1 300 eur pokryje náklady na realizáciu tejto site-specific svetelnej inštalácie, pričom podporovatelia diela môžu byť odmenení festivalovými tričkami, ktoré v tme svietia – stačí si ich nabiť na svetle, prípadne grafikami od slovenských vizuálnych umelcov účinkujúcich na festivale, alebo ocenenými fotografiami a vstupmi na after párty. V neposlednom rade môžu získať dobrý pocit, že prispeli k zrelizovaniu diela, v ktorom zbrane, ktoré kedysi zabíjali, sa zmenia na zábavné delo.