Občas to skvele klapne, aj keď sa stretnú dve úplne rozdielne ženy. Niku Kušnírovú a Peťu Petrovú spojila náhoda. Ale, keďže dobre vieme, že náhody neexistujú, stalo sa to, čo sa malo stať. Myšlienka a realizácia Športového centra Lemra tak dostala reálnu podobu a teší sa veľkej obľube.

Občianske združenie sa vysoko profesionálnym a individuálnym prístupom zameriava na skupiny ľudí, ktoré špeciálny prístup potrebujú. Veľkou oporou a neoddeliteľnou súčasťou tímu Lemričky, ako ju familiárne húževnaté a jedinečné ženy plné energie volajú, je aj certifikovaná trénerka Ľubka Sylvestrová.

V rozhovore nám skvelá trojka prezradila, ako občianske združenie vzniklo, na čo sa zameriava a čo im práca, ktorú skutočne milujú, prináša.

Kedy sa zrodil nápad, založiť športové centrum?

Nika: Športové centrum má v podstate korene v mojej minulosti. Bývala som, môžeme to tak nazvať, vrcholová športovkyňa. Postupne som však prešla k trénerskému smeru, ktorý ma neskutočným spôsobom napĺňal. Viedla som aj Atletickú akadémiu v Banskej Bystrici, plávala som v Plaveckej akadémii, no po celý čas bolo mojim snom, otvoriť si svoje vlastné športové centrum.

Kedy sa sen začal meniť na skutočnosť?

Nika: Nápad začal dostávať reálnu podobu a obrysy okolo roku 2018, kedy bola moja terajšia spolukonateľka Peťa, mojou klientkou. Postupom času medzi nami vzniklo silné puto. Až by som povedala, že rodinné. Také, keď sa o jej manželovi rozprávame, ako o našom spoločnom hodinovom manželovi. (Smiech.) Spolu tvoríme skvelý tím, silné kombo. Každá z nás je úplne iná, obidve sme z úplne odlišnej sféry, ale vynikajúco sa dopĺňame. Sme v podstate ako taký jin a jang.

Padlo rozhodnutie, vytvoriť niečo, čo na trhu chýba?

Nika: Áno. Rozhodli sme sa, že chceme vytvoriť v Banskej Bystrici projekt alebo koncept, ktorý tu nie je. Že sa budeme venovať klientom naozaj individuálne, a to najmä deťom so špeciálnymi potrebami, ľuďom s rôznymi obmedzeniami a seniorom.

Peťa: Ako už Nika povedala, spoznali sme sa pri trénovaní. Prebrala ma po predchádzajúcej trénerke a ja som hneď vycítila, že medzi nami zafungovala akási chémia. Chcela som individuálne tréningy, pretože celý život bojujem s nadváhou a nie som typ, ktorý chce cvičiť v preplnenom fitku a mám trošku problém, vyzliecť sa na plavárni. Tak sme si povedali, poďme vymyslieť niečo práve pre ľudí, ktorí potrebujú cvičiť v menšej skupine a vyžadujú si špeciálny prístup. Chcú cvičiť, môžu cvičiť, ale majú už nejaké obmedzenia, prípadne určité limity.

Bolo jednoduché, nájsť vyhovujúci priestor?

Peťa: Vôbec nie. Nájsť vyhovujúci priestor pre cvičenie v bazéne, aby sme naplnili víziu individuálneho prístupu so všetkým, čo k tomu patrí, nám trvalo brutálne tri roky. Prerábanie priestoru, milión povolení a schválení… Vyzeralo to ako nekonečný príbeh. Ale všetko chce svoj čas. Dopadlo to tak, ako malo.

Základ vašich cvičení sa odohráva v bazéne. Prečo?

Nika: Cvičenie v bazéne má obrovské benefity, pretože tam úplne iným spôsobom zapájame oporný aparát a celkovo aj nervovú a svalovú sústavu. Vo vode môže cvičiť hocikto, tam sa medze nekladú.

Prejdime k vašej najobľúbenejšej skupine. K detičkám so špeciálnymi potrebami.

Nika: Cvičeniu s deťmi so špeciálnymi potrebami sa venuje Ľubka a verte, že každý jeden príbeh toho dieťatka a rodičov je naozaj tak silný, že aj človek, ktorý má pokoru, jej v sebe nájde ešte viac. Môžeme byť skutočne vďační za to, že sme zdraví, že robíme to, čo nás baví a že nám je dobre tak, ako nám je.

Ľubka: Venujem sa detskému plávaniu od roku 2015. Cvičím s deťmi od štyroch mesiacov primárne do tých troch rôčkov. Popri cvičeniach vo vode s najmenšími, som po čase absolvovala aj školenie pre detičky so špeciálnymi potrebami. Väčšinou sú to detičky s rôznymi poruchami autistického spektra, ale takisto aj detičky s rôznymi fyzickými poruchami, napríklad s detskou mozgovou obrnou, ktoré potrebujú špeciálny prístup a potrebujú aj priestor len samé pre seba. A najmä individuálny prístup.

Aké podmienky musia byť splnené pre cvičenie s deťmi so špeciálnymi potrebami?

Ľubka: Ide hlavne o ten bazén, ktorý musí byť vyhovujúci nielen teplotou, ale aj hygienickými požiadavkami.

Čím je pre vás plávanie deťmi výnimočné?

Ľubka: Plávanie s detičkami je moja srdcovka. Keď vidíte, ako sa socializujú, keď vidíte ten posun a radosť z pohybu znevýhodnených detí, je to čarovné. Rodičia sú za túto možnosť nesmierne vďační, keďže spomínaná socializácia je pre takéto detičky veľmi dôležitá, ale aj veľmi náročná. A priestoru a možností je pre minimum. Rodičia sú naozaj šťastní. Teší ma, že sa k nám vracajú.

Tri inšpiratívne ženy otvorili dvere ľuďom všetkých vekových kategórií a poskytli im špeciálny prístup. Naplnili sa vaše sny a ciele?

Peťa: Nastavené to máme dobre. Ľudia, ktorí k nám prídu po prvýkrát, sa sem radi vracajú. Chodia si k nám zacvičiť rôzne vekové skupiny, a to sme si spočiatku ani nemysleli, že budem mať až taký široký záber. Teší nás, že máme úspech najmä pri ľuďoch, ktorí nemajú možnosť štandardného športového vyžitia. Keď sa opäť vrátim k deťom so špeciálnymi potrebami, znovu si uvedomím, že to nie sú deti, ktoré si po príchode domov zo školy zoberú bicykel a idú von. Deti, ktoré k nám chodia, vyslovene potrebujú priestor, ktorý je na to určený a my sme šťastné, že im ten priestor dokážeme poskytnúť.

Bližšie informácie o cvičení pre všetky vekové kategórie v Športovom centre Lemra nájdete tu.