Stredoslovenské múzeum a Banskobystrický samosprávny kraj spustia v sobotu 25. júna pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome predaj novej suvenírovej bankovky. Po Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli sa svojho vyobrazenia na obľúbenom formáte dočkala aj ďalšia významná historická budova tejto kultúrnej inštitúcie. Motívom 0 € bankovky sa v tomto roku stal  Thurzov dom.

Thurzov dom patrí k významným architektonickým pamiatkam Banskej Bystrice. Už celá stáročia je súčasťou hlavného námestia a historického jadra mesta, ktoré bolo v roku 1955 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu. Významné historické postavenie si Thurzov dom vyslúžil v spojení s osobnosťou Jána Thurza, betlanovského rodáka a krakovského podnikateľa. V rokoch 1495 – 1548 v dome sídlila významná Thurzovsko – fuggerovská banská spoločnosť. Počas Slovenského národného povstania bol dom zasiahnutý nevybuchnutou nemeckou leteckou bombou. Po vojne mala nasledovať z dôvodu značného poškodenia dokonca úplná asanácia. Jeho osud sa našťastie podarilo zvrátiť a dom zachrániť.

Od roku 1958 v ňom má sídlo dnešné Stredoslovenské múzeum, vtedy Krajské vlastivedné múzeum, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj.  Počas posledných rokov prešiel Thurzov dom vďaka prostriedkom z BBSK najväčšou novodobou rekonštrukciou od podzemia, fasád až po kompletnú zmenu podoby svojho interiéru, kde si našla svoje miesto, okrem vynovených výstavných priestorov, napr. nová stála expozícia Tranzithistory.  Tá vizuálne príťažlivou formou prevedie návštevníka históriou Banskej Bystrice a okolia. Thurzov dom je tak už desaťročia nositeľom historického odkazu pre ďalšie a ďalšie generácie Slovákov a všetkých obyvateľov našej krásnej a na dejiny bohatej krajiny.

Stredoslovenské múzeum v spolupráci s oddelením kultúry Banskobystrického samosprávneho kraja a so spoločnosťou NUNOFIA pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory pripravil pokračovanie série svojich 0 € bankoviek.

Okrem objektu Thurzovho domu samotného sa na nej nachádza aj socha Stredovekého baníka od známeho slovenského sochára a akademického maliara Vladimíra Kompánka. Dokonalé umelecké prevedenie oslovilo návštevníkov už na výstave k 700. výročiu založenia mesta pod Urpínom v roku 1955. Socha baníka vo výške 135 centimetrov v dobovom oblečení na štvorcovom podstavci je vyrobená z patinovanej sadry. Svoje dominantné postavenie získala aj v pripravovanej novej stálej expozícii Tranzithistory.

„Som veľmi rád, že aj tento rok pokračujeme vo vydávaní série suvenírových bankoviek s motívom našich objektov a vzácnych zbierkových predmetov. Po Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli prinášame na lícnej strane 0 eurovej bankovky vyobrazenie Thurzovho domu a sochy Stredovekého baníka od významného slovenského sochára Vladimíra Kompánka. Tento kontinuálny projekt realizujeme v spolupráci so spoločnosťou NUNOFIA a s podporou zriaďovateľa hlavne preto, aby sme propagovali naše sídelné budovy, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami a tiež aj naše expozície a všetky naše úžasné služby a ponuky pre odbornú i laickú verejnosť. Špeciálne pre zberateľov tohto suveníru máme tento rok prekvapenie. Budú sa môcť dostať aj k niektorým veľmi nízkym poradovým číslam všetkých troch motívov „bankoviek“ a výročným poradovým číslam, ktoré predstavujú roky dôležitých svetových a slovenských udalostí. Odporúčam preto sledovať oznamy múzea, dozviete sa viac. Najviac sa však všetci tešíme po vyše troch rokoch tvrdej a inovačnej práce na novú stálu expozíciu, ktorá sa stane nadlho klenotom Thurzovho domu.“ vysvetlil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Počas soboty 25. júna bude spustený predaj 0 € bankovky v Thurzovom dome. V sobotu od 08.00 do 12.00 a od 14.00 do 19.00 h. Jednotná cena eurosouvenir 0 € bankovky s vyobrazením Thurzovho domu je 3,00 €.

Kupujúci budú mať možnosť získať za nezmenenú cenu iba v tento deň špeciálnu príležitostnú  vstupenku do Thurzovho domu, ktorá bude platiť do konca roka 2022.

Suvenírovú bankovku bude možné zakúpiť v sobotu 25.06.2022 len v pokladni Thurzovho domu Stredoslovenského múzea. V pokladniach Matejovho domu a Tihányiovského kaštieľa bude možné zakúpenie až v utorok 28.06.2022.

Thurzov dom (Námestie SNP 4, Banská Bystrica)

– bankovky 101 až 1000, maximálne 5 ks po sebe nasledujúcich čísiel
– bankovky 1101 až 3000, neobmedzené množstvo po sebe nasledujúcich čísiel

– umožnený výber výročných bankoviek 1922 až 2030, maximálne 1 ks na osobu

Matejov dom (Námestie Š. Moyzesa 20, Banská Bystrica)

– bankovky 3001 až 3500, neobmedzené množstvo po sebe nasledujúcich čísel
– bankovky 3801 až 4100, neobmedzené množstvo po sebe nasledujúcich čísel

Tihányiovský kaštieľ (Radvanská 27, Banská Bystrica)

– bankovky 4101 až 4900, neobmedzené množstvo po sebe nasledujúcich čísel

Múzeum odporúča sledovať oznamy o organizácii a mieste predaja aj pred samotným predajom. V priestoroch múzea je potrebné dodržiavať všetky aktuálne hygienické a bezpečnostné opatrenia. 0 € bankovky sa budú predávať výlučne zaradom v poradí podľa postupnosti čísiel a v určených objemoch. Stredoslovenské múzeum negarantuje dostupnosť všetkých konkrétnych čísiel. Zásielkový predaj suvenírových bankoviek bude umožnený od 19. septembra 2022 Slovenskou poštou na dobierku.

O spôsobe predaja špeciálnych sád so suvenírmi s nízkymi číslami a číslami rokov historických výročí bude múzeum ešte informovať.