Počas literárneho večera sa bude so spisovateľom Petrom Juščákom zhovárať Egon Tomajko. Literárny večer sa uskutoční v stredu 11. novembra o 17-tej hodine vo Vile Dominika Skuteckého.

literaPeter Juščák sa od roku 1991 stretával so ženami, ktoré boli odvlečené do pracovných táborov. Zaznamenával si ich rozprávanie a postupne uverejňoval ich príbehy v novinách alebo v rozhlase. Vyvrcholením jeho dlhoročnej práce je román…a nezabudni na labute! (2014), ktorý bol nominovaný na literárnu cenu Anasoft litera.

Samotné písanie knihy mu trvalo štyri roky. „Je to príbeh o dobe tesne po skončení druhej svetovej vojny, o ženách, ktoré boli nespravodlivo súdené a zavedené do sovietskych pracovných táborov. Ale aj o mužoch, ktorí v týchto táboroch taktiež boli. Buď ako väzni alebo plnili svoje úlohy a funkcie či už dozorcovské alebo náčelnícke. Je to aj príbeh o malom Ivanovi, ktorý sa v takomto tábore narodil,“ povedal Peter Juščák, ktorý vyštudoval Vysokú školu dopravnú v Žiline. Pôsobil v rôznych technických povolaniach, v Československom rozhlase, neskôr v Slovenskom rozhlase, v denníkoch Smena a SME.

Napísal niekoľko esejistických kníh, dokumentárnu prózu, rozhlasové hry, dokumentárne pásma a filmové námety. Publikoval aj prozaické knihy Komu ujde vlak (1986), V očiach soľ (1989), Milovanie so sochou Miriam (1995), Som Ťukot (1999).

Hudobným hosťom večera bude Zuzana Mikulcová, ktorá v minulosti hrala napríklad aj ako predskokan na koncerte Jamesa Blunta. Zuzana Mikulcová pôsobila dlho ako speváčka v rôznych kapelách. V súčasnosti tvorí vlastnú hudbu. Jej autorský projekt funguje približne dva roky. Piesne žánrovo nedefinuje, vníma ich ako fúziu viacerých pohľadov a smerov, ale čo všetky piesne spája je istá výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. V roku 2009 získala hlavnú cenu súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“, organizovanej Slovenskou jazzovou spoločnosťou.