Prvé dni s novorodeniatkom sú čarovné a plné emócií. Môžu to však byť často aj dni plné vyčerpanosti a bezmocnosti. S malým voňavým klbkom, ktoré neustále plače a často sa budí, si vie dať rady len málokto. Chýba odstup a poradenstvo profesionála.
Zuzanu Guzmickú inšpirovala vlastná skúsenosť s dcérkou, a tak sa rozhodla pomáhať vyčerpaným rodičom. Dnes sa už šiesty rok venuje profesionálne spánkovému poradenstvu pre bábätká a deti. Snaží sa hľadať zlatú strednú cestu prístupu k spánku.
Spánok dieťaťa je hotová veda. Ak nepožiadame o radu alebo o pomoc a rozhodneme sa, že nespavosť bábätka nejako vydržíme, nie je to práve najlepšie riešenie. Tiež odhadnúť, čo je ešte v poriadku a čo už nie. V rozhovore s certifikovanou spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici, ale oslovujú ju mamičky z celého Slovenska a tiež zo zahraničia, sa dozviete o najčastejších chybách mamičiek, ale aj o tom, že sledovať príznaky únavy, je nesmierne dôležité.
Každé bábätko je iné a predpokladám, že každý jeden problém, ktorý s rodičmi riešite, je jedinečný. Ale skúste nám popísať, aký by mal byť ideálny režim u novorodencov?
Áno, každé bábätko a každá rodinná situácia je iná. Práve u novorodencov ešte nehovorím o režime. Prvé týždne po pôrode odporúčam skôr podporovať bábätko v jeho aklimatizácii na prostredie mimo maternice. Blízkosť maminky je pre bábätko najdôležitejšia. V tomto veku odporúčam sústrediť sa na prvky bezpečného spánku bábätka, a tiež na zavádzanie prvých predspánkových rituálov bábätka, aby postupne vedelo rozpoznať, keď ho maminka ide ukladať na spánok.
Spánok novorodenca narúšajú rôzne faktory. Ktoré sú tie najčastejšie?
Normálny a štandardizovaný spánok novorodenca neexistuje. Niektoré bábätká spia dlhšie, niektoré kratšie. Najčastejšie spánok malých bábätiek narušuje GERD (Gastroezofageálny reflux – pozn. red.), alergie, kolika, prípadne chýbajúce zavinutie rúčok, problémy s dojčením. Je to vtedy pre rodičov veľmi náročné, pretože bábätká sú plačlivé a podráždené.
Je vhodné, nastaviť dieťaťu akýsi stereotypný režim alebo použiť rituály, po ktorých sa naučí pokojne zaspávať?
Stereotyp a rituály sú to, čo bábätkám pomáha, aby sa cítili pokojnejšie a bezpečnejšie. Predspánková rutina je následnosť niekoľkých krokov, ktoré sa opakujú pred každým spánkom a dávajú signál toho, čo sa bude diať. Rituál, ak ho rodič pekne nastaví, môže dieťatko zrelaxovať a upokojiť. Je vhodné pridať napríklad relaxačná masáž aj uspávanky.
Rodičia detí, ktorých spánok nie je ideálny, sa často utiekajú k dobrým a osvedčeným radám, ktoré však dlhodobo nefungujú. Aké sú tie najčastejšie, s ktorými sa stretávate?
Najčastejšie sú „nechaj ho dlhšie hore, bude lepšie spať“ alebo „to musíš len vydržať, s tým sa nedá nič robiť“. Ani jedno nie je pravda. (Smiech.) Vysilené a unavené dieťa bude horšie zaspávať, spať a je nervózne.
Má spokojný spánok detí súvis s dojčením alebo náhradnou výživou? Je rozdiel v tom, či sú alebo nie sú dojčené?
Deti, ktoré pijú umelé mliečko môžu mať problémy so spánkom rovnako ako ich dojčení kamaráti. Preto fakt, že je bábätko dojčené, nie je automatickým predpokladom na to, že musí byť v noci hore desať krát. Je ale pravda, že zaspávanie pri pití mliečka, či už materského alebo umelého, má tendenciu spájať sa s častejším nočným budením. Tu by som ale rada zdôraznila, že tento spôsob zaspávania je v prvých týždňoch aj mesiacoch veľmi prirodzený a pre bábätká príjemný.
Ako veľmi spánok detí ovplyvňujú alergie, reflux alebo iné ochorenia?
Žiaľ, veľa bábätiek má v dnešnej dobe tieto problémy. Alergie alebo skôr intolerancie na rôzne potraviny sa dedia aj niekoľko generácií a mnohé bábätká ich majú už od narodenia. Typickým prejavom sú hlieny a krv v stolici, večne upchatý noštek, kŕče, hnačky, zápchy, ekzémy. Tieto bábätká sú stále nespokojné, a aj napriek spánkovej intervencii, majú problém si dobre oddýchnuť. Rovnako gastroezofageálna refluxná porucha, nie normálny fyziologický reflux, dokáže spôsobiť problémy s dojčením, projektilové zvracanie, neprospievanie, nervozitu a nespokojnosť. Rodičia by mali vždy konzultovať ich obavy s pediatrom. My, teda ja a moje poradkyne, sme v rámci nášho spánkového poradenstva školené na to, aby sme potenciálne príznaky rozpoznali a odporučili rodičom, aby ich ďalej riešil s lekárom.
Vieme to aj podľa seba, aký je spánok dôležitý pre našu náladu, pohodu a pocit, že máme dostatok energie. Ak dieťatko plnohodnotne nespí, cíti sa tiež unavené a podráždené. Ako odsledovať príznaky únavy alebo odhadnúť, z čoho je dieťatko nervózne?
Veľmi odporúčam riadiť sa známkami únavy a občas hodiť očkom aj na odporúčanú dobu bdenia podľa veku. Typickými známkami únavy sú zívanie, šúchanie očiek, ťahanie uška, sklenený pohľad, prvá nervozita. Niekedy aj červené obočie môže byť príznakom únavy. Niektoré deti javia známky únavy minimálne, vtedy je dobré pomôcť si overenými všeobecnými odporúčaniami podľa veku dieťatka.
Často prepierané zavinovačky alebo nosiče sú predmetom debát a mamičky rozdelili na dva tábory. Ako to vidíte vy?
Áno, toto veľmi silno vnímam a veľmi ma to trápi. V mojej praxi odporúčam oboje. Maminka môže aj zavinovať aj nosiť a nevidím dôvod, prečo by sa v zdravej miere nedalo robiť oboje. Pritom obidve stratégie sú nám kultúrne aj historicky dané. Maminka môže mať bábätko v zavinovačke, kým sa potrebuje osprchovať, navariť, ožehliť. A môže si bábätko naviazať do šatky a ísť s ním na prechádzku. Vôbec to nie je buď alebo.
Je možné, zmeniť spánkové návyky dieťatka aj vo vyššom veku?
Samozrejme, v každom veku vieme s dieťatkom pracovať. Mám veľké množstvo rodín, ktoré ma kontaktujú aj v osemnástich mesiacoch dieťatka, dvoch rokoch či neskôr.
Stretávate sa s rôznymi prípadmi. Ku každému pristupujete osobitne. Určite vynaložíte maximálne úsilie, aby ste pomohli rodičom, ktorí sa na vás obrátia, ale čo robiť v prípade, keď žiadna z vašich rád nefunguje?
Za šesť rokov mojej praxe som sa naučila, že to ani tak nie je o tom, že by som mala ja tlačiť za každú cenu na to, aby niečo bolo presne tak ako odporučím. Je to skôr o tom, aby sme s rodičmi hľadali ich cestu, ktorá bude pre nich fungovať. Nezvykne sa stávať, že by rady nefungovali, skôr niekedy potrebujeme zmeniť ciele na viac primerané temperamentu dieťatka alebo veku primeraným možnostiam.
Šťastný rodič, šťastné dieťa. Toto by chcel asi každý z nás. Niet nad odbornú pomoc s rokmi praxe a s výbornými výsledkami. Čo by ste poradili rodičom, ktorí ešte stále váhajú, osloviť vás a požiadať o pomoc?
Myslím, že základom je, aby rodičia boli vnútorne presvedčení o zmene, ktorú si prajú dosiahnuť. Väčšina rodičov mi v záverečnom maile alebo telefonáte hovorí ako ľutujú, že sa neozvali skôr. (Smiech.) Ja aj moje poradkyne sme tu, keď sa rodičia budú cítiť pripravení.
Bábätká, či dospelí, všetci deficit spánku vnímame. Spánkový dlh spôsobuje rôzne ťažkosti. Reagujeme citlivejšie a nedokážeme dostatočne regulovať svoje emócie. Nesústredenosť a stres sú ďalšími príznakmi toho, že spíme málo alebo nekvalitne. Medzinárodnou nadáciou pre duševné zdravie a neurológiu bol vyhlásený v roku 2001 Svetový deň zdravého spánku. Jeho cieľom je znížiť problémy so spánkom prostredníctvom lepšej prevencie a riešením porúch spánku. Preto sa pokúsme nielen tento deň, osláviť spánkom.