Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2019 pokračuje v sobotu 10. augusta 2019 o 19.00 h. svojim tretím koncertom. Na obnovenom a zreštaurovanom barokovom organe Martina Podkonického z roku 1751 sa predstaví nórsky organista, pedagóg a skladateľ Gunnar Petersen-Øverleir.

Gunnar Petersen-Øverleir svoju kariéru organistu odštartoval organovým recitálom v koncertnej sále v nórskom Osle v januári 1994, keď uskutočnil svoj diplomový koncert, ktorým ukončil  vysokoškolské štúdium Nórskej hudobnej akadémie. Študoval tiež vo Francúzsku, kde v roku 1992 získal Prèmiere Prix na Konzervatóriu v Rouene. Venuje sa nórskej a francúzskej organovej hudbe a najmä súčasnej hudbe Oliviera Messiaena, Knuta Nystedta a Egila Hovlanda. V jeho diskografii figurujú CD organových diel skladateľov Knuta Nystedta a Egila Hovlanda.

Ešte ako študent bol pozvaný, aby uskutočnil svoj organový koncert v meste Poulenc spolu s Nórskym rozhlasovým orchestrom. Ako samostatný koncertný umelec koncertoval v katedrálach viacerých európskych krajín: vo Švédsku, Nemecku, Španielsku, Estónsku, Litve, na Ukrajine, ako aj vo Francúzsku. Medzi tie najvýznamnejšie koncertné vystúpenia patria recitály v Notre-Dame v Paríži a v kostole Sainte-Madeleine v Paríži.

Gunnar Petersen – Øverleir je od roku 1996 organistom v kostole v Røa, kde je tiež organizátorom a hostiteľom početných koncertov zborov, orchestrov a inštrumentalistov z celého sveta. Je iniciátorom a umeleckým riaditeľom Týždňa hudobných slávností v Røa, ktoré sa konajú každú jeseň v priebehu 2 týždňov. Okrem toho je tiež organizátorom ďalších kultúrnych podujatí v meste Røa. 

Okrem práce organistu je tiež programovým manažérom koncertov pre deti v Koncertnej sále v Osle, konzultantom pre stavbu a rekonštrukciu organov, učiteľom hry na organe na University of Staffeldtsgate v Osle a vyučuje tiež matematiku a hudbu na Foss High School. Od roku 2017 je Gunnar zodpovedný za starostlivosť a prevádzkovanie veľkého koncertného organa v koncertnej sále v Osle.

Na festivalovom koncerte v sobotu 10. augusta 2019 o 19.00 h. na historickom organe Martina Podkonického zo roku 1751 v Španej Doline prednesie Gunnar špecifický a rôznorodý hudobný program.