Špania Dolina bude tento víkend festivalová, divadelná, zábavná, veselá aj hravá. Na svoje si tu prídu deti, dospelí a aj dospeláci s večne detskou dušou.

Divadelný festival ŠpanDiv 2018 vo svojom už 15. ročníku uvedie divadlá a divadielka z rôznych kútov a svetových strán Slovenska. Herci, herečky, bábky, kúzelníci, opera, balet aj mágia, všelijaké „jaškovinky“, ale hlavne veľa zábavy a dobrej nálady čaká od piatku 10. do nedele 12. augusta v malebnej Španej Doline na malých aj veľkých návštevníkov a návštevníčky.

Festival ŠpanDiv v piatok 10. augusta otvorí Zabíjačka. Komédia v podaní popradského Divadla Commedia ponúkne divákom a diváčkam jednoduchý pohľad do reálnej kuchyne, akých je vôkol nás neúrekom. Mieša sa v nej smiech i smútok, realita a absurdita, úprimnosť a pretvárka a aj trocha lásky… Predstavenie začína o 19:30 h.

V sobotu 11. augusta si privstaňte, aby ste spolu s deťmi stihli prvé festivalové Jaškovinky (9:30 h). Dokopy ich bude troje a všetky potešia deti rôznymi hrami, súťažami, maľovaním na tvár a budú aj koníky. Druhé Jaškovinky sú v sobotu o 12:30 h a tretie v nedeľu o 9:30 h.

Aj ďalší sobotňajší program bude patriť najmä – ale nielen – deťom. Po Jaškovinách môžu nazrieť do Kráľovstva na povale (Divadlo Lenky Hoškovej). Interaktívna rozprávka o tom, že aj na povale sa môžu diať zázračné veci, sa začína o 10:00 h.

Divadlo Žihadlo z Malaciek príde na Španiu Dolinu so Zajkom Lajkom (11:30 h). Hrdinom tejto rozprávky je malý lesný i poľný zajac Ľudovít, zvaný Lajko. Je veľmi zvedavý ale aj učenlivý. Jeho kamaráti, zvieratká mu približujú život v záhoráckom lese.

Veselé predstavenie Krajčír Nitôčka, v ktorom sa hovorí o tom, že remeslo má naozaj zlaté dno, ale iba vtedy, keď sa robí poctivo a s láskou, uvedie na festivale banskobystrické Divadlo pod balkónom (14:00 h).

Teáter Komika z Levíc zoznámi deti s Prasiatkom PiGi a jeho dobrodružstvami (15:30 h) a Ján Haruštiak „Harry“ zahrá na starodávnom flašinete (16:30 h) a potom sa už začína program pre dospelých.

Večer to bude najskôr smutno veselý. Hra Kamene vo vreckách je už proste taká – smiech, slzy aj radosť. Keď totiž Hollywood obsadí írsky vidiek, konflikt kultúr medzi arogantným štábom, hercami a domácimi komparzistami je neodvratný a neodvratne zábavný! Na prvý pohľad banálny príbeh – Charlie a Jake, dvaja komparzisti veľkej hollywoodskej produkcie, sa rozhodnú ísť za svojím snom a nakrútiť vlastný film. Bez happyendu a milostnej zápletky, ale pravdivý a s veľkým množstvom kráv v obsadení. Ako poctu Seanovi, ktorý vybočil z cesty a skončil svoj život s kameňmi vo vreckách… Kamene vo vreckách v podaní Divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi sú na programe o 17:30 h.

Divadlo Kontra – Kamene vo vreckách.

V Talkshow, ktorá nasleduje, bude opera, balet aj mágia, Duo Balerína aj kúzelník Talostan (19:30 h) a určite si nenechajte ujsť ani Zoznamku v závere sobotňajšieho festivalového večera (21:00 h).

Zoznamka alebo Prečo ešte nemám svojho Milana, to sú dvaja skvelí herci a zabávači Oľga BelešováRoman Pomajbo, a s nimi vodopád smiechu, vzrušenia, prekvapení a odviazanej zábavy. Pani Erika (Oľga Belešová), odborníčka na všetko, sa vrhla na novú podnikateľskú aktivitu. Slovensko je už skrásnené vďaka Poradni krásy Šereď, teraz treba pomôcť tým, ktorí ešte nenašli svoju lásku. S úžasným a úplne novým kolegom pánom Milanom (Roman Pomajbo) nájdu lásku naozaj každému. Hravá show sa odohráva na „spoznávacom” zájazde v Bulharsku. Účastníci zájazdu, teda diváci a diváčky, sa ocitajú na pláži, v reštaurácii, v nočnom bare, všade tam, kde môže preletieť povestná iskra…

Tretí festivalový deň, nedeľa 12. august, bude opäť patriť deťom. Po Jaškovinkách ich pobaví Tdpaslík, ktorý príde zo Žiliny s Divadlom Na Hojdačke (10:00 h). Tdpaslík, je vlastne Trpaslík, ktorý nevie povedať „r“. No tento príbeh hovorí aj o tom, že človek s rečovou chybou dokáže spraviť veľké veci, ak na sebe pracuje. Hlavný hrdina príbehu sa vydá do sveta zastaviť Slnko, aby jeho kamarátka slnečnica na jeseň neodkvitla. Na svojej ročnej púti zažije rôzne dobrodružstvá, stretne mnoho priateľov, ktorí tiež potrebujú k životu slnko a na koniec… To už sa dozviete v divadle, v ktorom nechýbajú ani veselé pesničky.

Divadelný festival ŠpanDiv 2018 ukončí Divadlo JančičiDarmi zeme. V tomto dobrodružnom príbehu, plnom zábavy, pesničiek a tanca, Jančiči aj s kamarátmi predstaví deťom najvzácnejšie dary Zeme (11:00 h).

Organizátormi Divadelného festivalu ŠpanDiv sú banskobystrické Divadlo Harry Teater a Penzión Klopačka Špania Dolina, hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Festival sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.