Tohtoročná jesenná vlna koronavírusu bude pravdepodobne slabšia, väčší prírastok nových infikovaných sa očakáva v najbližších týždňoch. V okrese Banská Bystrica aktuálne dominuje subvariant omikronu BA.5, ktorý sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu a je pri ňom vyšší predpoklad opätovnej reinfekcie.
Nateraz ale Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) hodnotí situáciu ako stabilizovanú.
Počas rokov 2020 a 2021 mal priebeh pandémie v regióne Banská Bystrica typický sezónny charakter s nástupom predovšetkým v jesenných mesiacoch a vrcholom počas zimy. V tomto roku Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici ale vo februári zaznamenal klesajúcu tendenciu a opätovný nárast nových prípadov v júni a v júli. V súčasnosti je zaznamenaný opäť klesajúci trend, ktorý ale nezodpovedá skutočným číslam.
„Pokles počtu nových prípadov nákazy koronavírusom je v súčasnosti zapríčinený menším množstvom vykonaných RT-PCR testov a miernejším priebehom ochorenia,“ uviedla v relácii Na slovíčko s Karolínou Piliarovou v BB FM rádiu epidemiologička Monika Musilová z RÚVZ BB.
Epidemiologickú situáciu preto monitorujú na základe dvoch prioritných indikátorov, ktoré predstavujú koncentrácie ochorenia SARS-coV-2 v splaškových, resp. odpadových vodách a počty hospitalizovaných s týmto ochorením v nemocniciach. Fakt, že letná vlna koronavírusu bola silnejšia ako vykazovali čísla, potvrdzujú aj vyššie koncentrácie tohto vírusu v odpadových vodách.
„Vyššie koncentrácie ochorenia Covid-19 v odpadových vodách boli do istej miery zapríčinené aj tým, že sa tohtoročné letné mesiace vyznačovali výrazným suchom. Práve z tohto dôvodu bola vzorka koncentrovajšia. Na druhej strane je potrebné uviesť, že mnoho ľudí neabsolvovalo RT-PCR testovanie a to aj napriek tomu, že boli infikovaní,“ dodala epidemiologička Monika Musilová.
Sila jesennej vlny bude podľa epidemiológov závisieť od vývoja dominujúceho subvariantu omikron BA.5, od vzniku nových mutácií a od zodpovednosti obyvateľov. Ministerstvo zdravotníctva neočakáva, že bude potrebné zaviesť rovnaké plošné opatrenia ako pri predchádzajúcich vlnách. „Väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia,“ ozrejmil rezort na sociálnej sieti. Účinnosť očkovania proti novým variantom je podľa ministerstva zdravotníctva nižšia, ale stále vysoká, najmä pokiaľ ide o ochranu pred hospitalizáciou alebo úmrtím.
Na Slovensko mali byť tento týždeň dodané prvé modifikované vakcíny od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna. Vakcíny budú slúžiť ako boosterové dávky, ktoré boli špeciálne upravené na variant omikron. Boostery budú určené pre ľudí nad 50 rokov a imunokompromitované osoby.
Vývoj epidémie v okrese Banská Bystrica bude závisieť aj od preočkovania populácie, ktorá je oproti ostatným okresom na Slovensku nižšia. „V okrese Banská Bystrica evidujeme ku koncu mája 2022 54 % plne zaočkovaných ľudí. Na vybudovanie kolektívnej imunity je potrebných minimálne 65 %“, uzavrela epidemiologička Monika Musilová v BB FM rádiu. Spustenie očkovania boosterovými vakcínami plánuje rezort zdravotníctva približne v polovici septembra.
V okrese Banská Bystrica bolo od začiatku pandémie potvrdených viac ako 50 000 prípadov nákazy koronavírusom, z toho bolo 10 % ako reinfekcií, 3 % tvorili hospitalizácie. Na ochorenie Covid-19 zomrelo v banskobystrickom okrese viac ako 400 osôb.