Mesto Banská Bystrica a Veľvyslanectvo Slovinskej republiky na Slovensku pozýva na Slovinské dni. Tešiť sa môžete na pestrú ponuku podujatí, ktoré prezentujú slovinskú kultúru, literatúru, ekonomiku či turizmus. Tento rok sa všetky konajú v kontexte 25. výročia uznania samostatnosti Slovinska a uskutočnia sa vo štvrtok 8. a v piatok 9. júna.

Organizátori by v rámci dvojdňového programu Slovinsko radi predstavili ako zaujímavú turistickú destináciu. Už počas štvrtka 8. júna budú môcť Banskobystričania od 18-tej hodiny na Námestí SNP ochutnať slovinské dobroty či vína a započúvať sa do vystúpenia hudobnej skupiny Same baby.

Zaujímavá bude aj výstava vynálezcu fotografie na sklo Janeza Puhara v radnici. Deti spoznajú najobľúbenejšiu slovinskú detskú spisovateľku a jej knihu Dinosaury, ktorá pred dvomi rokmi vyšla aj v slovenskom preklade.

Pre Banskobystričanov a návštevníkov je pripravená tiež hodina slovinčiny s našou lektorkou. Bude zaujímavá, keďže sú si naše jazyky spomedzi tých slovanských najviac podobné, no zároveň tak veľmi rozdielne,“ hovorí  veľvyslankyňa Slovinskej republiky Bernarda Gradišnik.

V piatok, 9. júna si na svoje prídu najmä milovníci filmov. O 19.30 hod. sú všetci vítaní v kinosále Múzea SNP, kde sa bude premietať film Kohútie raňajky. „Veríme, že si každý v našom programe nájde to svoje. Obyvatelia Banskej Bystrice a Banskobystrického kraja, Slovinsko by sme veľmi radi predstavili práve Vám, a srdečne Vás preto pozývam na Slovinské dni,“ dopĺňa veľvyslankyňa Slovinskej republiky Bernarda Gradišnik. Slovinské dni sa počas minulých rokov uskutočnili na Slovensku už niekoľkokrát. Organizátori s podujatím navštívili mestá Košice či Trenčin, v ktorých malo podujatie veľký úspech. Tento rok si vybrali práve Banskú Bystricu, ktorú považujú za jedno z najkrajších slovenských miest. Ich cieľom je najmä predstaviť krajinu a odprezentovať jej zaujímavosti.