V stredu prvého septembra ožije areál Múzea Slovenského národného povstania pestrofarebnou krásou slovenského folklóru, krojov, hudby, spevu a tanca. Štvrtý ročník podujatia Slovenský deň kroja bude oslavou slovenských tradícií aj Dňa ústavy.

Na návštevníkov 4. ročníka podujatia Slovenský deň kroja čaká v areáli Múzea SNP bohatý program. V čase od 14:00 do 19:00 h vystúpia  folklórne súbory a skupiny z rôznych kútov Slovenska – Urpín, Praslica, Fazuliari, Hrochoťan, Priechoďan, Šuňava, Lubovňan, Lúčan, Lieščina, Štrbän, Letnička, Kelčovan, Očovan aj Šarišan. Predstavia sa aj heligonkári z Terchovej a harmonikári z Opatovej. 

Zaujme iste aj prehliadka jedinečných ľudových krojov zo Šatnice Matice slovenskej, pri ktorej si návštevníci zaspomínajú na známe a veľmi obľúbené slovenské filmy a inscenácie, ako sú napríklad Kubo, Dobrodružstvo pri obžinkoch, Kamenný chodníček, Škriatok, Ženský zákon a ďalšie. 

Priestor na Slovenskom dni kroja budú mať aj obce, ktoré sa zapojili do súťaže Dedina roka 2021. Víťaza súťaže predstavia totiž práve na tomto podujatí (cca o 17:30 h). O ocenenie  v súťaži Dedina roka sa tento rok uchádzalo 28 obcí zo siedmich krajov Slovenska. Okrem víťaznej obce budú na podujatí predstavené aj ďalšie obce ocenené v jednotlivých kategóriách a udelené budú aj mimoriadne ocenenia.  

Slovenský deň kroja pokračuje večer o 19:00 h sprievodom folklórnych súborov, skupín a návštevníkov podujatia cez Kapitulskú ulicu na Námestie SNP a späť do Múzea SNP, kde sa o 20:30 h začne Slávnostný galavečer ku Dňu ústavy (v priamom prenose RTVS). Program 4. ročníka Slovenského dňa kroja vyvrcholí vystúpením Umeleckého súboru Lúčnica

Slovenský deň kroja organizuje týždenník Slovenka. Autorkou myšlienky podujatia je Mária Reháková a jeho cieľom je poukázať na tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí slovenských miest a obcí, umenia a krásy krojov a priblížiť slovenské ľudové umenie mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno dedičstvo.