V nedeľu napoludnie sa v Bratislave svojej funkcie ujal štvrtý prezident samostatnej Slovenskej republiky Andrej Kiska. Spolu s rodákom z Popradu do prezidentského paláca prichádza prvá dáma, ktorá pochádza spod Urpína.

andrej kiska, martina kiskova
Andrej Kiska s manželkou Martinou

Rodená Banskobystričanka Martina Kisková, predtým Živorová, totiž vyrastala na sídlisku v Rudlovej na Ružovej ulici a neskôr s rodičmi žila na Graniari. Nová prvá dáma je absolventkou Gymnázia Andreja Sládkoviča a neskôr študovala na UMB. Andrej Kiska je jej druhým manželom, podobne ide o druhé manželstvo i v prípade nového prezidenta.

Kisková vedie charitatívnu organizáciu Dobrý anjel, ktorú nový prezident v minulosti zakladal a aj napriek titulu prvej dámy Slovenskej republiky avizovala, že chce zostať v úzadí a venovať sa najmä rodine.

Napriek tomu pri manželovi nebude chýbať pri tých podujatiach, kde to protokol vyžaduje. „Moja manželka spočiatku nebola nadšená mojou kandidatúrou. Máme malé deti, má obavu o stratu súkromia. No keď sme začínali s Dobrým Anjelom, tak mi pomáhala a navštevovala so mnou rodiny bojujúce so zákernou chorobou. Takže ma pochopila a súhlas na kandidatúru som dostal. Ale s podmienkou, že ona sa bude venovať tomu, čo pokladá v živote za najdôležitejšie, našim deťom. A ja som za to na ňu hrdý,“ uviedol dávnejšie nový prezident Andrej Kiska. Ten v deň inaugurácie avizoval, že Banská Bystrica bude patriť medzi jeho prvé zastávky pri cestách po Slovensku.

Nový slovenský prezident Andrej Kiska

andrej_kiskaAndrej Kiska sa narodil 2.2.1963 v učiteľskej rodine. Je druhýkrát ženatý a má 4 deti. V roku 1986 ukončil inžinierske štúdium v odbore mikroelektronika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Po vysokej škole pracoval ako projektant. Na začiatku 90-tych rokov odišiel pracovať do USA, neskôr sa vrátil na Slovensko a začal podnikať. Po prvotných neúspechoch zakladal viaceré spoločnosti, z ktorých boli najúspešnejšie známe splátkové systémy Triangel a Quatro. Tieto v roku 2005 predal poprednej slovenskej banke a rozhodol sa venovať charite. V roku 2006 spoluzakladal neziskovú organizáciu Dobrý Anjel, ktorá dnes už okrem Slovenska pôsobí aj v Českej republike. V roku 2006 získal ocenenie Manažér roka časopisu Trend a v roku 2011 ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu.

Svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky ohlásil už v roku 2012. Aj keď v prvom kole tohtoročných marcových volieb skončil na druhom mieste za premiérom vlády Robertom Ficom, v druhom kole získal podporu takmer 60% voličov, keď ho podporilo viac než 1,3 milióna voličov. Funkcie sa ujal napoludnie 15. júna.

Čítajte aj: Prezidentské voľby vyhral Kiska, v bystrickom okrese mal 61%