Slovensko patrí medzi európsku špičku, čo sa týka kúpeľov. Možno by ste neverili, no na našom malom území je 25 kúpeľných miest. Len pre porovnanie, v susednom Česku s dvojnásobnou rozlohou je ich približne o 10 viac. Problémom však je, že hoci naše kúpele majú cveng vo svete, na Slovensku sa veľmi veľkej obľube netešia. Jasné, platí to, že každý túži po tom, čo nemá, a preto je pre Slovákov lákavejšia dovolenka v Chorvátsku, ako skúsiť wellness pobyty v slovenských kúpeľoch. To je však trochu škoda a naše kúpeľné mestá by si zaslúžili väčšiu pozornosť. Ktoré naše kúpele by ste mali navštíviť?

kupele patince
Kúpele v Patinciach.

Kúpele Rajecké Teplice

Rajecké Teplice majú jednu z najdlhších kúpeľných tradícií na Slovensku. Prvý kúpeľný dom tu bol postavený už v roku 1610, teda pred viac ako 500 rokmi. Mestečko sa nachádza v obklopení Malej Fatry, Súľovského pohoria a Strážovských vrchov. Romantická atmosféra v tomto neveľkom meste vás čaká na každom kroku, blízko hlavného námestia nájdete aj jazero, na ktorom sa môžete plaviť na člnku. Medzi pýchu kúpeľného mesta, v ktorom sa liečia hlavne problémy s pohybovým ústrojenstvom, patrí kúpeľný dom Aphrodite, ktorý pripomína antické kúpele.

Kúpele Piešťany

Medzi kúpele, ktoré majú svetové meno, patria kúpele v Piešťanoch. Sú známe vďaka svojim bahenným zábalom a termálnemu prameňu s teplotou 68°C. O rozvoj kúpeľov sa zaslúžil hlavne Ľudovít Winter, ktorých si ich prenajímal, postavil tu krásny hotel Slovan, ktorý teraz na škodu všetkých chátra, a nechal vytvoriť známu sochu Barlolamača – symbol Piešťan. Medzi najlepšie piešťanské kúpeľné domy patrí health spa rezort Danubius, miesto, kde si vychutnať darčekové víno patrí medzi nezabudnuteľné zážitky.

Kúpele Patince

Patince sú najjužnejšou slovenskou obcou, ktorá je preslávená vďaka svojim termálnym kúpaliskám. Minerálna voda s teplotou 26-27°C vám umožní kúpať sa aj v zime. Hoci ide o pomerne malú obec, nudiť sa tu nebudete – môžete sa po Dunaji vydať loďou až do Budapešti, o množstve kúpalísk a bazénov nehovoriac. Kúpele Patince síce nepatria medzi najznámejšie na Slovensku, no svojou rodinnou atmosférou láka ročne stále viac a viac návštevníkov.